Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2022 12 25

Kalėdos sovietmečiu: nuo tuščių parduotuvių lentynų iki draudimo prekiauti eglėmis

Sovietų Sąjunga ėmėsi įvairių draudimų, kurie turėjo užkirsti kelią arba bent apsunkinti Kalėdų ir Kūčių šventimą. Pasak Vilniaus universiteto istoriko doc. dr. Algirdo Jakubčionio, Lietuvoje toks religijos niekinimas nedavė jokių rezultatų, priešingai – Kalėdos tapo ne tik religinės, bet ir tautinės stiprybės šaltiniu. Kaip Kalėdos buvo švenčiamos sovietmečiu? Ką niūriais deficito laikais dėdavo ant stalo ir iš kur gaudavo eglutes, kuriomis prekiauti valdžia draudė?
Zarasų elektros tinklų darbuotojai Naujųjų Metų eglutėje/Naujametinis atvirukas
Naujametinės eglutės šventė / Naujametinis atvirukas / 15min fotomontažas, Zarasų krašto muziejaus ir Joniškio istorijos ir kultūros muziejaus/LIMIS nuotr.

Išskirtinės teisės stačiatikiams ir niekinama krikščionybė

Kaip 15min pasakojo istorikas, Sovietų Sąjungoje egzistavo neigiamas požiūris į bet kokią religiją maždaug iki 4 dešimtmečio pabaigos – 5 dešimtmečio vidurio. 1943 metais Stalinas iš esmės leido netrukdomai veikti stačiatikių bažnyčiai.

„Požiūris į katalikų, bet ne tik jų, tikėjimą buvo neigiamas dėl dviejų priežasčių. 1943 metais iš Lietuvos buvo tremiami žmonės, kurie, išvertus iš rusų kalbos, įvardyti kaip „vokiečių tikėjimo“ – tai buvo evangelikai reformatai, bet rusų karininkui tai nieko nesakė. Kai kuriais atvejais jiems buvo užsifiksavę, kad katalikų tikėjimas tai yra lenkų tikėjimas, o lenkų tautos Sovietų Sąjunga nemėgo itin smarkiai“, – kalbėjo A.Jakubčionis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?