M.Valančiaus ir šv. Gertrūdos gatvių sankryžoje statomas kelių aukštų pastatas, bet statybininkai čia dirba ne vieni. Šalia kasinėja archeologai. Jie šį objektą vadina unikaliu, nes radinių – tūkstančiai.
„Kiekvieną savaitę turime naujienų. Prieš kelias savaites atkasėme dvi mėsines, vėliau atidengėme kaulų apdirbimo amatininko dirbtuves, o visai neseniai radome kirvį, kuris patvirtina mėsinių versiją“, – vardija objekto archeologinių tyrimų koordinatorius Olegas Fediajevas.
Archeologams talkina metalo ieškiklių klubo nariai. Jų dėka rasta keli šimtai monetų.
Nedideliame plote rasti skirtingi objektai – mėsinė, kaulų apdirbimo dirbtuvės, pasak archeologų, liudija, kad XVII a. šioje vietoje veikė amatininkų cechai.
Šią versiją patvirtinantys radiniai: daugybė kaulų – kiaulių, jaučių kanopų, ragų. Jie džiovinami čia pat vietoje – ant archeologų vagonėlio.
„Juokiamės, kad bijome kaimynų, kurie pamatys tuos kaulus ir skambins policijai, kad mes žmonių kaulus taip laikome. Galiu patvirtinti, įrodyti, kad tai – vien gyvūnų kaulai ir mes juos ten džioviname“, – juokauja muziejininkė archeologė Arnita Petrulytė.
Archeologams talkina metalo ieškiklių klubo nariai. Jų dėka rasta keli šimtai monetų. Daugiausiai – Jono Kazimiero Vazos valdymo metais nukaldintų varinių monetų – Jono Kazimiero šilingų. Seniausia rasta moneta – 1570 m. greičiausiai Vilniuje nukaldintas sidabrinis Žygimanto Augusto dvidinaris.
Bene netikėčiausias radinys – XI–XII a. datuojama apyrankė žalčio pavidalo galu.
Bene netikėčiausias radinys – XI–XII a. datuojama apyrankė žalčio pavidalo galu.
Taip pat rasta keraminių indų šukių, žaislų, aukso detalių, krosnių koklių liekanų.
„Čia koncentravosi įvairių regulų vienuolynai, bažnyčios, čia pat – bernardinai, jėzuitai, dominikonai. Taip pat šalia yra katedra, todėl tikimybė surasti ką nors susijusio su šiais objektais – didelė. Radiniai tai patvirtina. Rasta koklio detalė su jėzuitų herbu ir įvairių kitų dalykų“, – pasakoja Kultūros paveldo departamento Kauno skyriaus vyriausioji valstybinė inspektorė Asta Naureckaitė.
Archeologai darbus planuoja baigti spalį. Jau dabar neabejojama, kad radiniai atskleis iki šiol nežinotų faktų apie Kauno istoriją.