„Molotovo–Ribbentropo pakto turinys gerai žinomas, tačiau pirmą kartą oficialiai Vokietijos užsienio reikalų ministerija mums perdavė slaptųjų protokolų ir žemėlapio skenuotas versijas“, – teigia užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.
„Tai jau ne pirmas Vokietijos geranoriško ir atviro dalijimosi savo archyvais su Lietuva pavyzdys. Šių metų birželio mėnesį perdavėme Lietuvos archyvams iš Vokietijos gautas skaitmenines su Lietuvos istorija susijusių dokumentų kopijas, tarp kurių buvo ir rankraštinis Lietuvos Tarybos vasario 16 dienos nutarimas, kuriame prašoma pripažinti Lietuvos nepriklausomybę. Puikus bendradarbiavimas su Vokietijos archyvarais leidžia Lietuvos istorikams, tyrinėtojams giliau pažvelgti į praeities įvykius“, – džiaugiasi ministras. „Norėtųsi, kad ir kitos šalys sektų Vokietijos pavyzdžiu ir atvertų archyvus Lietuvos istorikams“, – priduria jis.
Iš Vokietijos gauto pakto ir susijusių dokumentų kopijas planuojama eksponuoti būsimoje ekspozicijoje „Lietuvos diplomatinė tarnyba 1918–2018 m.“ Vytauto Didžiojo universitete Kaune nuo 2018 metų.
Vokietija prieš dešimtmetį Lietuvai grąžino karo metu išvežtą XV amžiaus bažnytinį raštą, o kovo mėnesį Vytauto didžiojo universiteto profesorius Linas Mažylis politiniame archyve Berlyne rado rankraštinį vasario 16 dienos nutarimą lietuvių ir vokiečių kalbomis dėl nepriklausomos Lietuvos valstybės pripažinimo. Jis tapo istorinės reikšmės dovana artėjant valstybės atkūrimo šimtmečio minėjimui.