„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

LMA Vrublevskių bibliotekoje – pergamentas su trijų Radvilų parašais

Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekoje restauruotas unikalus dokumentas – pergamentas, išsaugojęs trijų garsių Radvilų giminės vyrų parašus. Tai Vilniaus vaivados Mikalojaus Radvilos Rudojo raštas, išduotas Vilniuje 1577 m. vasario 15 d. Dokumentą restauravo aukščiausios kategorijos restauratorė Birutė Giedraitienė.
Pergamentas su trijų Radvilų parašais
Pergamentas su trijų Radvilų parašais / LMA Vrublevskių bibliotekos nuotr.

Šiuo raštu Vilniaus vaivada Mikalojus Radvila Rudasis patvirtino Vilniaus evangelikų reformatų bendruomenei pardavęs sklypą bažnyčios statybai. Tai viena iš dviejų LMA Vrublevskių bibliotekoje saugomų privilegijų, pasirašytų M.Radvilos Rudojo. Be jo, dokumentą pasirašė ir abu jo sūnūs Kristupas ir Mikalojus.

M. Radvila Rudasis (*1512, kitais duomenimis, 1515 – †1584 04 27) – ypatingų nuopelnų Lietuvos valstybei ir Evangelikų reformatų bažnyčiai turintis didikas. Nuo 1544 m. jis buvo LDK taurininkas, nuo 1546 m. – medininkas. 1547 m. gruodžio 10 d. imperatorius Karolis V jam suteikė, o gruodžio 14 d. Romos karalius Ferdinandas I patvirtino kunigaikščio Biržuose ir Dubingiuose titulą.

LMA Vrublevskių bibliotekos nuotr./Pergamentas su trijų Radvilų parašais
LMA Vrublevskių bibliotekos nuotr./Pergamentas su trijų Radvilų parašais

1550 m. jis tapo Trakų vaivada, 1553–1561 m. buvo LDK lauko etmonu, 1561–1565 ir 1578–1584 m. – didžiuoju etmonu, 1565–1579 m. – LDK kancleriu, nuo 1565 m. – Vilniaus vaivada. 1564 m. sausio 26 d. M.Radvila Rudasis laimėjo Ulos mūšį prieš Maskvos kariuomenę, vadovaujamą Piotro Šuiskio, o vasario 7 d. privertė pasitraukti kitą dalį, vadovaujamą vaivadų Piotro ir Vasilijaus Serebrianų.

1579 m. M.Radvila Rudasis padėjo Steponui Batorui rengti pirmąją kampaniją prieš Maskvą ir su LDK kariuomene dalyvavo Polocko apgultyje. 1580 m. jis dalyvavo karaliaus žygyje į Velikije Lukus; šios kampanijos metu apsiautė ir užėmė Usviatų ir Jezeriščės pilis.

Ne mažesni jo nuopelnai ir Lietuvos evangelikų bažnyčiai. Valstybės įstatymais ir karalių privilegijomis jis siekė, kad LDK evangelikų teisės būtų tokios, kaip ir Romos katalikų, savo valdose fundavo evangelikų bažnyčias, steigė jų parapijas, rėmė mokslą ir meną. Jo sūnūs buvo Naugarduko vaivada Mikalojus ir Vilniaus vaivada Kristupas Radvila Perkūnas.

Birutė Giedraitienė – viena iš kelių aukščiausios kategorijos restauratorių, dirbančių LMA Vrublevskių bibliotekoje, Dokumentų konservavimo ir restauravimo skyriaus vedėja. Šį darbą ji atliko per dvi savaites. Pergamentas buvo išvalytas ir ištiesintas, išvalyti prie jo prikabinti antspaudai. Daugiausia problemų restauruojant dokumentą kėlė susipynusios ir nutrūkusios virvelės, kuriomis antspaudai jungiami su pergamentu. Skaitmeninė dokumento kopija greitai bus prieinama LMAVB skaitmeniniame archyve adresu http://elibrary.mab.lt/handle/1/3148.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų