„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Minima Tarptautinė holokausto aukų atminimo diena

Jungtinių Tautų sprendimu sausio 27 d. minima Tarptautinė holokausto aukų atminimo diena. Ši diena kasmet pasauliui primena apie tragediją, įvykusią Antrojo pasaulinio karo metais, kai nužudyta daugiau nei 6 mln. žydų.
Holokaustas.
Holokaustas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Vilniaus geto kalinių tarybos pirmininkas Tobias Jafetas prisimena savo vaikystę ir Lietuvoje išgyventą holokaustą. 1941 m. birželį, Vokietijai užpuolus Sovietų Sąjungą, prasidėjo žydų persekiojimas.  

„Mus, vaikus, suvarė į kurhauzą. Ten supratau, kad aš kitoks nei visi, nes žydus atskyrė, kartu ir mane (nedaug mūsų buvo), o visiems kitiems pasakė grįžti atgal į stovyklą. Tada mus nuvedė į sinagogą ir tada aš pajutau, kad aš kitoks, kad aš nepageidautinas“, – prisimena T. Jafetas.

Į Palangos sinagogą buvo suvaryta apie 600 moterų su vaikais, ten visi išbuvo tris dienas.

Sausio 27 d. paskelbta Tarptautine holokausto aukų atminimo diena, nes 1945 m. sąjungininkai išvadavo Aušvico koncentracijos stovykloje kalėjusius žmones. Lietuvoje iš viso nužudyta 96 proc.  žydų

 Grįžęs namo, į Kauną, pas mamą, po kurio laiko su ja persikraustė į medinių namelių pristatytą, viela aptvertą teritoriją – getą.

T. Jafetas pasakoja, kad rudenį vyko didžioji geto akcija, todėl visiems buvo liepta ateiti į Demokratų aikštę. „Kaune tuo metu gyveno apie 30 tūkst. žydų, tad į šitą aikštę suvarė visus geto gyventojus ir rinko – kas į kairę, kas į dešinę, kas gali dar gyventi, o kas jau netinkamas gyventi. Apytikriai 10 tūkst. žydų po dviejų dienų buvo sušaudyta IX forte“, – kalba jis.

Po masinių žudynių geto teritorija buvo sumažinta ir T. Jafetas su mama persikraustė į 15 kvadratinių metrų kambariuką, kuriame gyveno šešiese. Pasak T. Jafeto, gyventi buvo įmanoma, tačiau didžiausia bėda – maisto stygius.

Anot T. Jafeto, vaikai tuo metu žaisdavo su sagomis. Vienas draugas už sagas jam pasiūlė triušį. Taip T. Jafetas ėmė auginti triušius. „Tris triušius auginau pastogėje ir 1944 m., kai vyko vadinamoji „vaikų akcija“, – prisimena jis. – Jie mane išgelbėjo – pasislėpiau šiene.“

Po šio įvykio buvo nuspręsta, kad Tobias turi bėgti. Mama paruošė drabužėlius be Dovydo žvaigždės, kad sūnus būtų kuo mažiau atpažįstamas. Pati žadėjo atvažiuoti pas jį į Vilnių po savaitės. „Mane nuprausė, nugrimavo, liepė nekalbėti  ir atvedė į Vilnių. Čia po dviejų su puse mėnesių, liepos 12 dieną, aš pasidariau toks žmogus, kaip visi“, – kalba T. Jafetas.

Sausio 27 d. paskelbta Tarptautine holokausto aukų atminimo diena, nes 1945 m. sąjungininkai išvadavo Aušvico koncentracijos stovykloje kalėjusius žmones. Lietuvoje iš viso nužudyta 96 proc.  žydų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų