15 diena važiuoja! Metinė prenumerata vos 7,99 Eur+DOVANA
Išbandyti
Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Paskutinės Adolfo Hitlerio gyvenimo valandos: kas vyko jo bunkeryje?

1945 m. balandžio pabaigoje Berlynas skendėjo chaose. Ilgi metai karo buvusią supergalybę Vokietiją pavertė mūšio lauku, Raudonoji armija visiškai apsupo sostinę, o jos ginti buvo kviečiami pensininkai, policininkai ir net vaikai. Tačiau nors miesto gatvėse tebesitęsė mūšiai, karas buvo jau pralaimėtas. Adolfas Hitleris pralaimėjo. Kas vyko paskutinėmis valandomis jo bunkeryje, aprašo „Mental Floss“.
Vaškinė Adolfo Hitlerio bunkeryje statula
Vaškinė Adolfo Hitlerio bunkeryje statula / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Iš visuomenės akių A.Hitleris dingo iškart po gimtadienio balandžio 20 d. Jis pasislėpė bunkeryje netoli Brandenburgo vartų pačioje Berlyno širdyje. Kartu su juo buvo keli kariuomenės vadai ir civiliai, įskaitant ir Evą Braun.

A.Hitlerį paskutiniosiomis jo gyvenimo savaitėmis pasiekdavo tik blogos žinios. Amerikiečiams puolant iš Vakarų, sovietams – iš Rytų, nacių generolai ir pats fiureris ėmė praradinėti sveiką protą. Artimiausius patarėjus įtarinėdamas išdavystėmis, A.Hitleris siuto, kūrė planus ir dar labiau siuto.

Kai jis sužinojo, kad Felixas Steineris, vienas iš SS vadų, ignoravo jo nurodymus didvyriškai iki paskutinio atodūsio ginti pietinę miesto dalį, A.Hitleris pratrūko, įsiaudrinęs pravirko ir pareiškė, kad karas – pralaimėtas. Tądien vėliau jis su savo asmeniniu gydytoju Werneriu Haase konsultavosi apie geriausius būdus nusižudyti.

VIDEO: Paskutinės A.Hitlerio valandos

Balandžio 29 d. viskas krypo tik blogyn. Nors tądien ryte jis vedė Evą Braun, visiems buvo įdomiau diskutuoti apie savižudybę nei švęsti vedybas. A.Hitleris sužinojo, kad SS vadovas Heinrichas Himmleris norėjo pasiduoti Sąjungininkams, tačiau pastarieji tokį jo pasiūlymą atmetė. 

Įtūžęs jis pareikalavo, kad anksčiau vienas artimiausių ir galingiausių jo sąjungininkų H.Himmleris būtų suimtas. Fiureris taip pat išgirdo apie Benito Mussolini mirtį Italijoje. Jo kūnas buvo paliktas miesto aikštėje, kur minia jį spardė, ant jo spjaudė ir kitaip niekino – tai buvo perspėjimas A.Hitleriui, kad jo gali laukti toks pats likimas.

1945 m. balandžio 30 d.

Visi laikai – apytiksliai

1 val. A.Hitleriui pranešama, kad visa Vermachto 9-oji armija yra apsupta, o pastiprinimas nesugebės pasiekti Berlyno.

A.Hitleris pažada, kad duos cianido buteliukų, jeigu jos nori taip pasitraukti iš gyvenimo. Jis atsiprašo, kad negali joms įteikti geresnių atsisveikinimo dovanų.

4 val. Majoras Otto Günsche nueina į tualetą, kur rado W.Haase ir fiurerio šuns prižiūrėtoją Fritzą Tornową šeriančius cianido kapsules A.Hiterlio vokiečių aviganiui Blondi. Panašu, kad W.Haase bandė cianido kapsulių efektyvumą. Jos suveikė iškart – šuo nedelsiant nudvėsė.

10.30 val. A.Hitleris susitinka su generolu Helmuthu Weidlingu, kuris fureriui pasako, kad pabaiga – visai čia pat, rusai jau puola Reichstago prieigas. H.Weidlingas klausia, ką kariams daryti, kai jiems pasibaigs amunicija. A.Hitleris atsako, kad jis niekada neatiduos Berlyno, tad H.Weidlingas paprašo leidimo kariams trauktis iš miesto – svarbiausia, kad jie patys nepasiduotų. 

14 val. A.Hitleris ir bunkeryje buvusios moterys – Eva Braun, Traudl Junge ir kitos – susėda priešpiečių. A.Hitleris pažada, kad joms duos cianido buteliukų, jeigu jos nori taip pasitraukti iš gyvenimo. Jis atsiprašo, kad negali joms įteikti geresnių atsisveikinimo dovanų.

„Scanpix“/AP nuotr./Eva Braun ir Adolfas Hitleris
„Scanpix“/AP nuotr./Eva Braun ir Adolfas Hitleris

15.30 val. Išgirdęs garsų šūvį, asmeninis patarnautojas Heinzas Linge atidaro duris pažiūrėti, kas vyksta. Pro duris prasiveržia sudegusių migdolo riešutų kvapas – cianido pranašas. E.Braun ir A.Hitleris sėdi greta. Jie abu – negyvi. Panašu, kad E.Braun išgėrė cianido, o A.Hitleris nusišovė. 

16 val. H.Linge ir kiti bunkerio gyventojai suvynioja kūnus į antklodes ir nuneša juos laiptais aukštyn į sodą. Aidint sprogimams kūnai aplaistomi degiu skysčiu. Propagandos ministras Josephas Goebbelsas, kuris nusižudys rytoj, laiko degtukų dėžutę. Galiausiai jis pasiryžta ir padega kūnus. Jiems liepsnojant visi grįžta atgal į bunkerį.

Gegužės 1 dieną vokiečiai, kurie įsijungė radiją, buvo pasveikinti su Richardo Wagnerio „Dievų žūtimi“. Pranešta, kad A.Hitleris žuvo iki paskutinio atodūsio besikaudamas už Vokietiją ir prieš bolševizmą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais