Planai privatizuoti Kretingos dvaro teritoriją darkantį pastatą, kuris turi būti nugriautas, apstulbino paveldosaugininkus

Kultūros paveldo departamentas (KPD) reiškia susirūpinimą dėl planų privatizuoti sovietmečiu prie Kretingos dvaro atsiradusį pastatą, kurį anksčiau nuspręsta nugriauti.
Kretingos dvaras
Kretingos dvaras / wikimedia.org nuotrauka

Anot departamento pranešimo, neseniai duris lankytojams atvėrė renovuotas Kretingos muziejus, įsikūręs buvusios Tiškevičių dvaro sodybos rūmuose. Paveldosaugininkams užkliuvo, kad, Valstybės turto fondo nuomone, reikėtų perduoti fondo žinion ir privatizuoti sovietmečiu šalia rūmų atsiradusį ir dvaro sodybos ansamblį subjaurojusį stambių tūrių silikatinį priestatą, kuriame veikia Klaipėdos kolegijos mokomasis korpusas.

„Jis nėra sodybos dalis – jis yra sovietinis priestatas, ir būtent jį norima privatizuoti. Bet dvaro sodybos, pagal įstatymą, šiaip jau yra tokio rango, jos yra neskaidomos, nedalomos. Tokiu atveju atsirastų toje sodyboje kažkoks savininkas, nes ten yra dvaro sodybos teritorija, nėra kur nors už dvaro“, – BNS sakė KPD atstovė Jolanta Miškinytė.

Kretingos muziejus ne kartą kreipėsi į įvairias institucijas su prašymu nugriauti šį priestatą, nes jis užstoja landšaftinio stiliaus parko dalį, visiškai nesiderina su dvaro rūmų aplinka. Kreiptasi ir į ministrą pirmininką Andrių Kubilių, kuris pavedė Kultūros, Švietimo ir mokslo ministerijoms bei Kultūros paveldo departamentui išnagrinėti problemą ir priimti sprendimą.

Nutarta šį statinį perduoti Kretingos rajono savivaldybės nuosavybėn Kretingos muziejaus reikmėms, o vėliau nugriauti. Priestato klausimą apsvarsčiusi Kretingos rajono savivaldybės taryba sutiko jį perimti.

„Buvo pakankamai aukštu lygiu priimtas sprendimas jį nugriauti. Dėl to Valstybės turto fondo nuomonė, kad reikia jį privatizuoti, yra daugiau negu keista“, – sakė J.Miškinytė.

Pasak KPD direktorės Dianos Varnaitės, visos suinteresuotos institucijos privalo užtikrinti, kad Kretingos dvaro sodyboje neliktų sovietmečiu statytų statinių, darkančių jos aplinką.

„Juk dar 1992 metų balandžio 7 dieną Vyriausybės nutarimu nustatyta, kad visuose nuosavybės teisių atstatymo, privatizavimo ir žemės reformos etapuose buvusios dvarų sodybos traktuojamos kaip istoriškai susiformavę kompleksai, kurių vientisumas sudaro jų kultūrinę vertę. Šiuo nutarimu Kretingos dvaro sodyba įtraukta į neprivatizuojamų buvusių dvarų sodybų – istorijos ir kultūros paminklų sąrašą“, – sakė ji.

Todėl, pasak direktorės, Kultūros paveldo departamentas nesutinka ir nesutiks, kad rūmų priestatas būtų privatizuojamas, nes privatizavimas ne tik prieštarauja minėtam Vyriausybės nutarimui bei Kretingos dvaro apsaugos reglamentui, tačiau ir kompromituoja idėją išsaugoti vieną vertingiausių Lietuvos dvarų kaip vientisą kompleksą, o taip pat ir ES lėšų investavimą į šio objekto pritaikymą turizmo reikmėms.

Savo nuomonę dėl Valstybės turto fondo ketinimo privatizuoti dvaro sodybos svetimkūnį išreiškė ir Valstybinė kultūros paveldo komisija.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis