Keliomis minutėmis anksčiau Sovietų Sąjungos prezidentas Michailas Gorbačiovas per televizijos tiesiogiai transliuotą kreipimąsi į tautą paskelbė atsistatydinantis. Šis žingsnis, užbaigęs 74 metus gyvavusios komunistinės valstybės istoriją, tapo vienu svarbiausių XX amžiaus įvykių.
Savo atsiminimuose M.Gorbačiovas, kuriam dabar 90 metų, apgailestauja, kad nesugebėjo užkirsti kelio SSRS subyrėjimui. Šis įvykis pakeitė galių pusiausvyrą ir davė pradžią dabartinei priešpriešai tarp Rusijos ir kaimyninės Ukrainos.
„Iki šiol gailiuosi, kad nesugebėjau savo vairuojamo laivo nuvesti į ramius vandenis, nesugebėjau užbaigti šalies reformų“, – rašė M.Gorbačiovas.
Politikos ekspertai iki šiol nesutaria, ar M.Gorbačiovas būtų įstengęs išlikti poste ir išgelbėti SSRS. Kai kurie kaltina buvusį lyderį, atėjusį į valdžią 1985 metais, kad jis nesiėmė ryžtingiau modernizuoti sąstingio apimtos valstybinės ekonomikos ir išlaikė griežtą politinės santvarkos kontrolę.
„Sovietų Sąjungos subyrėjimas buvo vienas iš istorijos atvejų, kurie buvo laikomi neįsivaizduojamais, kol galiausiai tapo neišvengiamais“, – naujienų agentūrai AP sakė Maskvos Carnegie [Karnegio] centro direktorius Dmitrijus Treninas.
„Sovietų Sąjungai, kad ir kokios jos buvo ilgalaikės galimybės, nebuvo lemta žlugti, kaip tai nutiko“, – teigė jis.