„Kalbant apie istorinį susitaikymą su Baltijos šalimis, Rusija, žinoma, turi žengti pirmuosius žingsnius, kaip ji darė su Lenkija“, – rašoma Rusijos analitiko straipsnyje.
„Kaip ir lenkų atveju, paprasto Stalino nusikaltimų pasmerkimo priminimo nepakanka. Maskva turės pagerbti baltų, kuriuos nužudė, įkalino ir deportavo Stalino NKVD, atminimą. Ji turės pripažinti ir pasmerkti Sovietų Sąjungos įvykdytą neteisėtą ir nesavanorišką Baltijos šalių aneksiją. Ji turės atverti archyvus, kurie susiję su šiuo periodu, ir leisti objektyvius praeities tyrimus“, – teigia D.Treninas nevyriausybinės organizacijos „Atlantic Council“ leidinyje.
Pasak eksperto, Rusija taip pat turėtų vengti kaltinimų nacizmo palaikymu, karinių pratybų šalia Baltijos šalių, pernelyg aktyvaus ar slapto prorusiškų politinių jėgų rėmimo ar ekonominių sankcijų Baltijos šalims taikymo.
Pasak D.Trenino, Rusija turi parodyti tikrą pagarbą Baltijos šalims ir imti spręsti nelengvą šių šalių istorinių nuoskaudų – ypač susijusių su 1939–1949 metais – klausimą.
Tačiau Rusijos ekspertas pažymėjo, kad ir Baltijos šalys turi sąžiningai įvertinti savo praeitį.
„Jos turi atmesti nuomones, kad vokiečių okupacija buvo priimtinesnė už sovietų, kad oponavimas stalinizmui pateisino susidėjimą su naciais ir kad pergalė prieš Hitlerį 1945-aisias buvo „beprasmė“. Visos šiuos nuomonės nacizmo aukų ir jų palikuonių akyse kenkia Baltijos šalių įvaizdžiui“, – teigia Carnegie centro vadovas.
„Kalbant praktiškesniais terminais, jos turi užtikrinti – ką nuo pat pradžių padarė Estija – kad Sovietų Sąjungos okupacija neturi jokių finansinių pasekmių Rusijos Federacijai, kurios gyventojai nuo stalinizmo nukentėjo tiek pat kiek ir kitų šalių žmonės“, – rašo D.Treninas.