Sleževičių namo istorijos: 100 kartų ėjau pro šalį ir nežinojau kas ten

Prieš keliolika metų man į rankas pakliuvo žymaus mokslininko Pranciškaus Baltraus Šivickio dokumentiniai filmai. Ėmiausi jų šifravimo, t. y. tapau kino detektyve, aiškinausi, kas, kur, kada filmuota. Dėmesį ypač patraukė toks epizodas – elegantiški „smetoniški“ ponai lipa aukštyn, leidžiasi žemyn plačiais gražiais laiptais, vedančiais į erdvią terasą.
Sleževičių šeima ir Petras Cvirka (antros eilės viduryje) gėlyne prie namo. Fotografavo Pranciškus Šivickis 1934 m.
Sleževičių šeima ir Petras Cvirka (antros eilės viduryje) gėlyne prie namo. Fotografavo Pranciškus Šivickis 1934 m. / Kultūros barai

Pamaniau, gal čia kažkokių dvaro rūmų fragmentas. Ėmiau vartyti įvairiausius dvarų albumus, deja, nieko neradau. Vis dėlto detektyvas, jeigu nenuleidžia rankų, daug ką išsiaiškina. Nors filmų šifravimas truko ilgai, bet darbas buvo labai įdomus, prisiliečiau prie vertingo Lietuvos kultūros paveldo, susijusio su žymiais žmonėmis.

Na, o hipotetiniai rūmai, pasirodo, yra… Kauno centre, K. Donelaičio g. 13. Dviejų aukštų mūrinuko išvaizda iš gatvės pusės labai kukli. Pro šį namą esu važiavusi šimtus kartų, nes užaugau Kaune, tačiau prie tų gražiųjų laiptų kiemo pusėje pirmąkart atsidūriau tik 2010 m. Vaizdas buvo daug liūdnesnis negu filme – laiptai jau apgriuvę, be to, „filmininkas“ Šivickis sugebėjo parinkti labai tinkamą rakursą, nes turėjo ne tik mokslininko talentą, bet ir menininko gyslelę. O man, savaime suprantama, teko į viską žvelgti savo akių lygiu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai