Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2021 06 19

Jau buvo 5 masiniai gyvybės išnykimai: tikima, kad stovime ant 6-ojo slenksčio

Visi, bent kiek klasėje klausę biologijos pamokų, žinome apie paskutinį didįjį išnykimą, kuris įvyko santykinai ne taip jau seniai. Į žemę prieš 65 milijonus metų atskriejęs milžiniškas asteroidas trenkėsi ten, kur dabar yra Karibų įlanka, ir sukėlė tokius kataklizmus, kad dinozaurų viešpatija baigėsi, kai dauguma rūšių išmirė per kelerius metus.
Trilobitai, senieji vandens gyvūnai
Trilobitai, senieji vandens gyvūnai / Wikimedia nuotr.

Žinoma, ilgainiui gyvybė atsikūrė. Tačiau tai nėra nei pirmasis, nei didžiausias rūšių išnykimas Žemės istorijoje. Deja, bet tyrimai sako, kad jei mes nieko nedarysime, galime savo akimis išvysti ir dar vieną.

Kas yra masinis išnykimas?

Per ilgą Žemės istoriją į gyvybę kelią prasiskynė daugybė įvairiausių augalų ir gyvūnų rūšių. Mokslininkai netgi nustatė apytikslį skaičių – 4 milijardai. Smagiausia yra tai, kad mes esame tame 1 procente dar neišnykusių rūšių. Taigi, matematika sako, kad esame tikrai laimės kūdikiai, kad egzistuojame.

Išties jei evoliucijos procesą bandytume piešti kaip geneologinį medį, tai masinį išnykimą galima įsivaizduoti kaip vienos iš storiausių medžio šakų nupjovimą, o kai kuriais atvejais – medžio nugenėjimą beveik iki kelmo. Masinis išnykimas yra nutikimas, kurio metu išmiršta ne mažiau nei 75 procentai visų tuo metu gyvavusių rūšių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs