Šia proga muziejuje biologai ir edukatoriai papasakos, kas yra Baltijos jūros kiaulė, kur ir kaip ji gyvena, su kokiomis ekologinėmis bėdomis susiduria.
Pasak Lietuvos jūrų muziejaus Akvariumo skyriaus vedėjo biologo Sauliaus Karaliaus, aktualiausia problema – Jūrų kiaulių skaičiaus mažėjimas.
„Šiam mažėjimui didžiulę įtaką turi Baltijos jūroje esantys II Pasaulinio karo ginklai, taip pat mažėjantis žuvies kiekis, žvejų tinklai ir vis didėjanti jūros tarša šiukšlėmis, kurių didžiausia dalis yra plastikas. Plastikas apskritai yra dažniausias taršos šaltinis visame pasaulyje“, – sako biologas.
Pasak muziejaus darbuotojo, nuo šios taršos kiekvienais metais žūva apie 100 tūkstančių jūros gyvūnų. Ne išimtis ir Baltijos jūra, kuri jau dabar yra viena iš užterščiausių jūrų pasaulyje. Kiekvienais metais į Baltijos jūrą yra išleidžiama net 40 tonų mikroplastiko.
Tvarios mados namai META muziejaus lankytojams pasakos apie antrinio rūbų panaudojimo svarbą mažinant taršą.
Šią dieną Klaipėdos mokyklose rengiamas nebenaudojamų daiktų prikėlimas antram gyvenimui, taip pat bus vedamos edukacijos.
Baltijos jūros kiaulės diena buvo pradėta minėti Lietuvos jūrų muziejui įsitraukus į Tarptautinę ASCOBANS organizaciją, kurios tikslas – išsaugoti mažuosius banginius Baltijos ir Šiaurės jūrose.
Jūros kaulės paplitusios daugiausia Šiaurės jūroje ir vakarinėje Baltijos dalyje, tačiau praeityje buvo įprastos ir prie mūsų krantų. Tarpukario metais jos neretai pakliūdavo į žvejų tinklus, būdavo stebimos nuo Palangos tilto.
Anot S.Karaliaus, iki pat 2001 metų, apie kiaules nebebuvo žinoma, kai netikėtai Melnragėje žvejai sugavo nedidelį delfinuką. Tai buvo 22 kg svėręs jaunas jūros kiaulės patinukas. 2003 metų vasarį. Lietuvos ekonominėje zonoje 70 m gylyje, traluojant buvo sugauta stambi jūros kiaulės patelė, svėrusi net 60 kilogramų.