„Balandžio 17 dieną apie 13 val. radiotechninėmis priemonėmis Gardino rajone pastebėtas Baltarusijos valstybinės sienos oro erdvėje pažeidimas. Siekiant užkirsti pažeidimą į orą buvo pakeltas budinčių Karinių oro gynybos pajėgų lėktuvas „MiG – 29“, kuris skrido palei Baltarusijos valstybės sieną. Paskui oro erdvės pažeidimas identifikuotas kaip paukščių būrio migracija“, – rašoma Baltarusijos gynybos ministerijos pranešime, paskelbtame šios ministerijos tinklapyje.
„Šiuo metu papildomai atliekamas objektyvios kontrolės duomenų patikrinimas“, – tvirtinama Baltarusijos ministerijos pranešime.
Lietuvos užsienio reikalų ministerija (URM) ketvirtadienį pranešė, kad Baltarusijos karinis orlaivis trečiadienį pažeidė Lietuvos oro erdvę, dėl šio incidento ketvirtadienį Baltarusijai įteikta nota.
Pasak Lietuvos URM, trečiadienį 13.05 val. Lietuvos laiku užfiksuota, kad Baltarusijos karinis orlaivis „MiG-29“ pažeidė Lietuvos valstybės sieną oro erdvėje, įskrisdamas į Lietuvos teritoriją ties Varėnos rajono Pogarendos kaimu.
„Virš Lietuvos teritorijos orlaivis išbuvo apie dvi minutes“, – BNS ketvirtadienį pranešė URM Informacijos ir viešųjų ryšių departamentas.
Baltarusijos ambasadai Lietuvoje ketvirtadienį įteiktoje notoje „prašoma pateikti visapusišką informaciją dėl Lietuvos oro erdvės pažeidimo ir imtis žingsnių, kuriais būtų užkirstas kelias panašiems incidentams ateityje“, nurodė ministerija.
Šis incidentas sutapo su Baltarusijos premjero Michailo Miasnikovičiaus vizitu Lietuvoje trečiadienį ir ketvirtadienį.
Su juo susitikęs Lietuvos ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius ketvirtadienį sakė laukiantis atšilimo Europos Sąjungos (ES) ir Minsko santykiuose bei teigė, kad prie to gali prisidėti Lietuvos pirmininkavimas ES šių metų antrąjį pusmetį.
Pernai Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka griežtai sureagavo į viešųjų ryšių agentūros akciją, kai lengvasis lėktuvas, pilotuojamas Švedijos piliečių, kirto iš Lietuvos pusės Baltarusijos oro erdvę ir išmėtė pliušinių meškiukų su raginimais užtikrinti spaudos laisvę šalyje.
Po šio incidento iš pareigų atleisti Baltarusijos oro pajėgų ir pasienio apsaugos vadai, užsienio reikalų ministras ir pareikalauta Lietuvos pasiaiškinimo.
Lietuvos prokurorai neseniai tyrimą perdavė Švedijos teisėsaugai.