Gali sutrikti dujų tiekimas į Europą
Ukrainos leidinys „Zerkalo nedeli“ skelbia, kad teroristai planuoja iš Ukrainos dujų transporto sistemos „išjungti“ mažiausiai vieną magistralinį dujotiekį – „Sojuz“, kuris užtikrina ketvirtadalį viso Rusijos dujų tranzito į Europą.
Anksčiau separatistai viešai gyrėsi pradėję pokalbius dėl dujų tiekimo su neįvardijamais Rusijos dujų monopolininko „Gazprom“ atstovais ir suderėję palankias dujų kainas. „Gazprom“ oficialiai teigė, kad nieko apie tokias derybas nežino.
Donbaso separatistų planai sukurti „dujų ir energetinę autonomiją“ kelia didelę grėsmę Ukrainos dujų transporto sistemos veiklai.
„Zerkalo nedeli“ rašo, kad Donbaso separatistų planai sukurti „dujų ir energetinę autonomiją“ kelia didelę grėsmę Ukrainos dujų transporto sistemos veiklai.
Dujotiekio „Sojuz“ ilgis – 1567 km, jis eina per visą Ukrainos teritoriją – nuo rytinio Novopskovo. Nuo šio dujotiekio yra atšakos į Vengriją ir Slovakiją. Dujotiekiu „Sojuz“ per metus galima pumpuoti daugiau nei 26 mlrd. kubinių metrų dujų.
Be Rusijos dujų tranzito, ši magistralė dujomis aprūpina kelias Ukrainos sritis. Be to, Donbaso regione yra dvi požeminės dujų saugyklos – Vergunskoje (joje dabar saugoma daugiau nei 176 mln. kubinių metrų dujų) ir Krasnopopovskojės (joje yra 19,5 mln. kubinių metrų dujų).
Šios požeminės dujų saugyklos buvo naudojamos palaikyti spaudimą transporto mazge „Donbasstrangaz“ bei užtikrinant stabilų dujų tiekimą Donecko ir Luhansko sritims.
Teroristai žūtbūt siekia išsilaikyti ten, kur teka dujos
„Jeigu ant Antiteroristinės operacijos žemėlapio uždėtumėte regiono dujų infrastruktūros schemą, tai akivaizdžiai pamatytumėte, kad teroristai ir separatistai kariauja kruopščiai laikydamiesi dujų magistralės linijos ir svarbiausių dujų paskirstymo mazgų Luhansko ir Donecko srityse“, – pabrėžia leidinys.
Teroristai stengiasi atkirsti tą teritoriją, per kurią dujotiekiai nutiesti iš Rusijos Elco, Petrovsko ir Orenburgo miestų Aleksandrovo Gaj ir Taganrogo kryptimi.
Teroristų taikinyje atsidūrė ne mažiau nei trys į Donecko ir Luhansko sritis „įeinantys“ ir du iš jų „išeinantys“ magistraliniai dujotiekiai.
Teroristai ir separatistai kariauja kruopščiai laikydamiesi dujų magistralės linijos ir svarbiausių dujų paskirstymo mazgų Luhansko ir Donecko srityse.
Dar daugiau, jeigu patyrinėtume kuriamą buferinę zoną, būtų lengva pastebėti, kad jos linija vis labiau artėja prie Luhansko ir Donecko sričių dujų sistemos vakarinės dalies.
Jei separatistams atitektų ir ši teritorija, tik nuo jų valios priklausytų, ar dujų gautų Mariupolio uostas ir jame veikiantys dideli turtingiausiam Ukrainos žmogui Rinatui Achmetovui priklausantys metalurgijos kombinatai „Azovstal “ ir „Iljič“.
Ukraina gali likti be dujų ir anglių
„Zerkalo nedeli“ taip pat pastebi, kad separatistai gali užblokuoti ir Mariupolio uostą. Tuomet Ukrainai iškiltų dar viena didelė problema. Kijevas, praradęs dalies Donbaso kontrolę, neteko ir anglies šachtų, todėl šalyje trūksta anglies.
Ukraina trūkstamą anglį importuoja iš Pietų Afrikos respublikos. Anglis atplukdoma į Mariupolio uostą, o iš ten vežama į Ukrainos šilumines elektrines. Jei uostas būtų užblokuotas, Ukraina liktų be anglies.
Turint galvoje, kad Ukraina nuolat konfliktuoja dėl dujų tiekimo ir kainų su „Gazprom“ ir neturi pakankamai sukaupusi dujų savo saugyklose, šios šalies gali laukti nepavydėtina žiema.