Jauna Estijos režisierė Afganistane sukūrė pilno metražo dokumentinį filmą apie jėgą, vyrus traukiančią į karą

Savaitgalį Estijos kino teatruose pradėtas rodyti pilno metražo dokumentinis filmas apie Afganistane kariaujančius estų karius. Jauna režisierė Leeni Linna kurdama šį filmą Afganistane pati patyrė visus kariškos tarnybos „privalumus“: nakvojo palapinėse, pateko į apšaudymą, nuolat baiminosi, kad jos transporto priemonė gali užvažiuoti ant pakelės minos. Tad filmą jauna ir smulki moteris kūrė ne iš nuogirdų.
Režisierė Leeni Linna su estų kariais keliauja per Afganistaną
Režisierė Leeni Linna su estų kariais keliauja per Afganistaną / bloodtypemovie.com nuotr.

„Yra žmonių, kurie laimingi tik kare. Juos kaitina pavojai, juos užveda šūviai, juos jaudina sprogimai, apsnūdusio taikaus gyvenimo nuobodulys juos žudo. Tai tokia specifinė kraujo grupė. Tuo krauju kareiviai rašo laiškus ant smėlio. Šis kraujas amžinai buvo ir amžinai bus“, – rašo Estijos naujienų portalas postimees.ee.

bloodtypemovie.com nuotr./Filmo kūrybinė komanda Afganistane
bloodtypemovie.com nuotr./Filmo kūrybinė grupė Afganistane

Pagrindiniu filmo „Veregrupp“ („Kraujo grupė“) veikėju tapo Andrejus, iš Afganistano grįžęs be kojos. Išmokęs naudotis protezu, jis nusprendė žūtbūt grįžti pas ginklo brolius. Vaikinas treniravosi, atliko medicininės komisijos patikrinimus. Tačiau galiausiai jis vis dėlto buvo priverstas susitaikyti su taikiu gyvenimu ir liko namuose.

„Iš karo namo yra trys keliai: vienu eini sveikas gyvas, antru keliu važiuoji karste, trečiu – grįžti sužalotas“, – filme sako pagrindinis jo herojus.

Kaip rašo postimees.ee, jis kalba tarsi pasakų herojus, kuriam visi trys keliai yra pavojingi. Juk net jei ir sveikas, tu grįžti. O grįžti – blogas ženklas. Apie namus geriau svajoti, galvoti, jų ilgėtis, bet ne grįžti.

bloodtypemovie.com nuotr./Režisierė Leeni Linna su estų kariais Afganistane
bloodtypemovie.com nuotr./Režisierė Leeni Linna su estų kariais Afganistane

„O svajoja apie namus estai taip: dykumoje būtinai stato suomiškas pirtis. Po 100 laipsnių siekiančio karščio pirtyje, Afganistano vasara jau ir neatrodo tokia nepakeliama. O žiemą pirtis suteikia galimybę gerai pasikaitinti ir prisiminti visa tai, kas gero liko namuose“, – rašo postimees.ee.

Veregrupp“ – tai 67 min. trukmės dokumentinis filmas apie jėgą, vyrus traukiančius į karą.

„Tai filmas apie profesionalius Estijos karius, dalyvaujančius koviniuose veiksmuose Afganistane. Jų atviri pasakojimai ir nufilmuotos pavojingos situacijos leidžia suprasti, kokiomis sąlygomis tolimame krašte tarnauja mažos šalies kariai“, – rašoma filmo anotacijoje.

Kurdama šį filmą jauna ir smulki režisierė Leeni Linna (gimusi 1984 m.) buvo pasiryžusi daug rizikuoti, ji nusiteikė įvairiems išbandymams, nors, kaip prisipažįsta pati, filmavimo aikštelėje ji paprastai neieško aštrių įspūdžių.

Pirmą dokumentinį filmą filmavo Indijoje ir Tibete

„Veregrupp“ yra antras jaunos režisierės dokumentinis filmas. Pirmą savo juostą ji nufilmavo Indijoje ir Tibete. Tai buvo filmas apie Tibeto vaikus, pabėgusius iš Kinijos į Indiją ir išsiskyrusius su savo šeimomis, kurių jie, greičiausiai, jau niekada daugiau nebepamatys. Pabėgimas sunkus, kelias driekiasi per Himalajų kalnus. Gavę laisvę, vaikai netenka savo šeimų. Leeni ryžosi šių vaikų tėvams perduoti bent vaizdo sveikinimus.

Iš pradžių filmavusi Indijoje, vėliau režisierė Tibete surado savo herojų tėvus. Šis filmas vadinasi „Sõnumitooja“ („Pasiuntinys“).

Dabar, dar nebaigusi dokumentinio filmo „Kraujo grupė“, režisierė pradėjo kurti ir vaidybinį filmą ta pačia tema – apie estų karius Afganistane. Vaidybinis filmas turėtų tapti savotišku dokumentinio filmo tęsiniu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis