Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2015 11 06 /14:52

JAV žiniasklaida: Lietuva už 550 mln. eurų nori pirkti 84 šarvuočius „Stryker“

JAV Valstybės departamentas suteikė leidimą Lietuvai parduoti 84 pėstininkų pervežimo mašinas „Stryker“ ir jų įrangą, dalis bei suteikti techninį palaikymą. Sandorių vertė siekia 550 mln. eurų, praneša armyrecognition.com, remdamasi ketvirtadienį pasirodžiusiu JAV Gynybos, saugumo ir bendradarbiavimo agentūros (GSBA) pranešimu. Tačiau Krašto apsaugos ministerija tikina, kad sprendimas dar nepriimtas.
JAV ratiniai šarvuočiai „Stryker“
JAV ratiniai šarvuočiai „Stryker“ / Kadras iš filmuotos medžiagos

Lietuvai „Stryker“ pirkimas reikštų reikšmingą sausumos karinių pajėgų galios sustiprinimą, – teigiama GSBA pranešime.

Portalo teigimu, Lietuvos vyriausybė kreipėsi dėl 84 M 1126 „Stryker“ pėstininkų pervežimo mašinų, kuriose būtų įmontuotas europietiško pavyzdžio 30 mm ATK pabūklai bei M2 kulkosvaidžiai. Taip pat Lietuva paprašė suteikti techninį palaikymą, atsargines dalis, radijo stotis bei mokymus.

Justino P. nuotr./NATO šarvuočiai „Stryker“ Vilniaus vakariniame aplinkkelyje
Justino P. nuotr./NATO šarvuočiai „Stryker“ Vilniaus vakariniame aplinkkelyje

„Lietuvai „Stryker“ pirkimas reikštų reikšmingą sausumos karinių pajėgų galios sustiprinimą. Tai užpildytų gyvybiškai svarbią tuštumą, kuri šiuo metu atsiradusi.

„Stryker“ Lietuvos karinėms pajėgoms suteiktų greitį, manevringumą, šaudymo galią. Tai taip pat žymiai sustiprintų Lietuvos galimybes prisidėti prie bendros NATO saugumo sistemos ir dalyvauti aljanso operacijose“, – teigiama agentūros pranešime.

Vienas blogiausių variantų

Švelniai tariant, esu labai sutrikęs dėl tokio Lietuvos prašymo. Puikiai prisimenu, kokie buvo formuluojami reikalavimai pėstininkų kovos mašinoms, – teigė A.Bačiulis.

Žurnalistas ir karo ekspertas Audrius Bačiulis 15min.lt teigė, kad toks Lietuvos kariuomenės pasirinkimas kelia daug klausimų.

„Tai vienas iš blogiausių variantų. Jeigu mes ginkluotės pirkimo srityje norime bendradarbiauti su JAV, tai galime pirkti to paties gamintojo Lietuvai siūlomas penktos kartos pėstininkų kovos mašinas „Piranha“. Jos yra dviem kartom geresnės už „Stryker“. Jos yra daugiau mažiau lygios vokiečių „Boxer“.

„Stryker“ buvo sukurtas pagal dabar klaidinga pripažįstamą JAV kariuomenės vystymosi po Šaltojo karo strategiją. Tada reikėjo lengvos, nedaug šarvuotos pėstininkų pervežimo mašinos. Ji tinka karui Irake arba Afganistane, bet tai nėra kovos mašina. Tai pėstininkų pervežimo mašina.

Asmeninė nuotr./Audrius Bačiulis
Asmeninė nuotr./Audrius Bačiulis

Lietuva planavo pirkti pėstininkų kovos mašiną. „Stryker“ atveža pėstininkus į mūšio lauką, bet su jais kartu į mūšį neina. Pėstininkų kovos mašina atakuoja kartu ir gali mūšyje dalyvauti kartu su tankais.

Švelniai tariant, esu labai sutrikęs dėl tokio Lietuvos prašymo. Puikiai prisimenu, kokie buvo formuluojami reikalavimai pėstininkų kovos mašinoms. Be patrankos, joje turėjo būti integruotos prieštankinės raketos. „Stryker“ jų nėra ir nenumatoma. Net 30 mm pabūklų kol kas nėra. Yra tik bandomieji modeliai“, – teigė jis.

Negailėjo kritikos ministrui

Pasak pašnekovo, JAV kariškiai spaudžia gamintojus, kad pabūklai būtų kuo greičiau įmontuoti, nes atvažiavę į Baltijos šalis jie pamatė, kad prieš Rusijos karines pajėgas be tokio pabūklo kovoti šansų nėra. Tai yra tik laikinas sprendimas, nes nieko geriau nėra. Patys JAV kariškiai reikalauja, kad jų armijai būtų perkamos vokiškos karinės mašinos.

Ministras Olekas elgiasi taip, tarsi būtų Lietuvos išdavikas, nes visais jam prieinamais būdais kenkia Lietuvos kariuomenei, – minėjo pašnekovas.

A.Bačiulio teigimu, pasirodžiusi informacija reiškia, kad politinis sprendimas priimtas: „Vien JAV oficialus pranešimas rodo, kad sprendimas jau priimtas. To tikimybė yra 95 proc. Ten detalizuojama net, kiek JAV technikos specialistų turėtų atkeliauti į Lietuvą padėti įgyvendinti kontraktą.

Kai perki šarvuotą techniką, tu ją perki ne 10 ir net ne 20 metų, o 50 metų ir ilgiau. Šarvuočiai M113, kuriuos dabar naudoja Lietuvos karinės pajėgos, buvo sukurti ir pradėti gaminti praėjusio amžiaus šešiasdešimtaisias. Mes perkame mašiną, kurios atsisakinėja patys amerikiečiai. Jos bus paliekamos, o vėliau nurašomos dėl susidėvėjimo.

Alfredo Pliadžio nuotr./Juozas Olekas
Alfredo Pliadžio nuotr./Juozas Olekas

Geriausi Lietuvai pasiūlyti variantai buvo vokiečių „Boxer“ ir amerikiečių „Piranha“. Kodėl pasirinktas dviem lygiais prastesnis „Stryker“?

Ministras Olekas elgiasi taip, tarsi būtų Lietuvos išdavikas, nes visais jam prieinamais būdais kenkia Lietuvos kariuomenei.“

Sprendimas dar neprimtas

JAV yra tarp šalių, į kurias Lietuva kreipėsi dėl užklausimo apie galimą pėstininkų kovos mašinų pardavimą. Konkretus sprendimas dėl pėstininkų kovos mašinų pirkimo dar nepriimtas, – teigė V.Cieminytė.

Krašto apsaugos ministerijos atstovė Viktorija Cieminytė 15min.lt nurodė, kad JAV yra tarp šalių, į kurias Lietuva kreipėsi dėl užklausimo apie galimą pėstininkų kovos mašinų pardavimą. Konkretus sprendimas dėl pėstininkų kovos mašinų pirkimo dar nepriimtas.

„Vadovaujantis JAV procedūromis, tam, kad JAV Saugumo bendradarbiavimo agentūra (Defence Security Cooperation Agency)  galėtų atsakyti į Lietuvos prašymą pateikti siūlymą dėl pėstininkų kovos mašinų pardavimo, tokio siūlymo pateikimui pirmiausia turėtų pritarti Kongresas. Pritarimas nereiškia, kad priimtas sprendimas dėl pirkimo.

Šiuo metu JAV Valstybės departamentas davė sutikimą informuoti Kongresą apie pritarimą pėstininkų kovos mašinas parduoti Lietuvai. Praėjus tam tikram nustatytam laikui, jei Kongreso prieštaravimas nebus gautas,  gali būti pradėtos konkretesnės konsultacijos dėl galimo pėstininkų kovos mašinų pirkimo.

Ievos Budzeikaitės nuotr./Lietuvos kariai
Ievos Budzeikaitės nuotr./Lietuvos kariai

Tokias pat konsultacijas Lietuva taip pat veda ir su kitais potencialiais tiekėjais. Konkrečios sutarties sąlygos – pėstininkų kovos mašinų skaičiai, techniniai parametrai, kaina yra derybų objektas“, – teigia KAM atstovė.

Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas sako, kad Vyriausybė paprašė amerikiečių ne parduoti „Stryker“, o pateikti pasiūlymus. Pasak jo, būtent todėl prašyme yra nurodytos kelios šarvuočio modifikacijos.

Ministras teigė, jog politinis sprendimas pirkti vieną ar kitą techniką nėra priimtas.

„Tai yra prašymas dėl pasiūlymų pateikimo, – BNS penktadienį sakė J.Olekas. – Visiems, kurie pareiškė, kad jie gali teikti pasiūlymus, mes visiems jiems tokį paklausimą išsiuntėme“.

„Visada pateikiame užklausą su tam tikrais reikalavimais, kad būtų tam tikra ginkluotė, šarvas ir kiti dalykai“, – pridūrė jis.

Ministras sakė, jog konkretų Jungtinių Valstijų siūlymą tikisi išgirsti vizito į JAV metu, kuris vyks vėliau lapkritį.

Lietuva šarvuočius renkasi iš aštuonių verslo bendrovių pasiūlymų ir Lenkijos bei Jungtinių Valstijų Vyriausybių remiamų siūlymų. J.Olekas patvirtino, kad visoms verslo bendrovėms ir vyriausybėms panašios užklausos išsiųstos buvo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs