„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Lietuva kitąmet budės ir ES, ir NATO greitojo reagavimo pajėgose

Lietuva 2016 metais budės ir NATO, ir Europos Sąjungos (ES) greitojo reagavimo pajėgose.
Lietuvos kariuomenės dienos minėjimas
Lietuvos kariuomenės dienos minėjimas / Alfredo Pliadžio nuotr.

Anot Krašto apsaugos ministerijos, NATO Greitojo reagavimo pajėgų komponentuose 2016 metais budės Lietuvos kariuomenės Sausumos ir Specialiųjų operacijų pajėgų, Logistikos valdybos, Perdislokuojamo ryšių ir informacinių sistemų modulio, Karo policijos ir Karo medicinos tarnybos vienetai ir kariai. 2016 metų antrąjį pusmetį prie NATO Greitojo reagavimo pajėgų prisijungs ir Lietuvos karinių jūrų pajėgų priešmininės kovos laivas M53 „Skalvis“ su įgula.

Lietuva budėjimui NATO junginyje skiria Karaliaus Mindaugo husarų bataliono (Panevėžys) pėstininkų kuopą, pastiprintą Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio mechanizuotosios pėstininkų bataliono prieštankiniu būriu. Lietuvos kariai budėjimo metu bus priskirti jungtiniam Baltijos valstybių batalionui, kuriam Lietuva, Latvija ir Estija skiria po pėstininkų kuopą ir kitus specialistus.

Jungtinės Karalystės vadovaujamoje ES kovinėje grupėje kartu su kariais iš Airijos, Latvijos, Suomijos ir Švedijos Lietuvos karių kuopa budės nuo 2016 metų vidurio. ES junginio pagrindą sudarys keturios manevrinės pėstininkų kuopos - dvi britų ir po vieną iš Lietuvos ir Latvijos. Šiam ES junginiui Lietuva skiria Didžiosios kunigaikštienės Birutės ulonų bataliono (Alytus) karių kuopą ir nacionalinį paramos elementą.

Visi kariai, priskirti NATO ir ES greitojo reagavimo junginiams, viso budėjimo metu tarnaus savo nuolatinėse dislokacijos vietose, savo šalyse, tačiau išlaikys labai aukštą parengtį ir, jei būtų priimtas sprendimas siųsti tarptautines pajėgas į operaciją, jie bus pasirengę išvykti į nustatytą užduoties rajoną.

Iš viso 2016-aisiais NATO ir ES greitojo reagavimo pajėgose budės apie 700 Lietuvos karių su priskirtais pėstininkų ginklais ir karine technika.

NATO Greitojo reagavimo pajėgos yra aukštos parengties, technologiškai pažangios daugianacionalinės NATO pajėgos, kurias sudaro valstybių narių šioms pajėgoms priskirti kariniai vienetai, kurie po metus aukštos parengties budi savo šalyse ir yra pasirengę per nustatytą laiką persidislokuoti į operacijos regioną, jei būtų priimtas sprendimas panaudoti pajėgas. NATO Greitojo reagavimo pajėgos turi sausumos, oro, jūrų ir specialiųjų pajėgų komponentus. Lietuva karius budėti NATO Greitojo reagavimo pajėgos skiria nuo 2005 metų.

Pagal NATO Greitojo reagavimo pajėgų pavyzdį sukurtos ES kovinės grupės – tai daugianacionalinės pajėgos, skirtos greitai reaguoti į kylančias krizes. Jas taip pat sudaro kariniai vienetai, kuriuos po pusmetį budėti rotuodamos skiria šalys narės. Lietuvos kariai ES kovinėje grupėje po pusmetį budėjo 2010, 2011, 2013 ir 2015 metais.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“