Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2015 11 25 /12:11

Seimo komitetas siūlo pėstininkų kovos mašinų konkurse atmesti amerikiečių „Stryker“ pasiūlymą

Lietuva dar kelias savaites ketina svarstyti, kurias pėstininkų kovos mašinas įsigyti. Nors ministerija sulaukė dvylikos pasiūlymų, didžiausi konkurentai konkurse išlieka vokiečių „Boxer“, šveicarų „Piranha V“ ir amerikiečių „Stryker“, trečiadienį sakė krašto apsaugos ministras Juozas Olekas. Tačiau Seimo komitetas mano, kad amerikiečių pasiūlymo reikia atsisakyti.
Pėstininkų kovos mašinų „Boxer“ gamintojų Industrinė diena
Pėstininkų kovos mašinų „Boxer“ gamintojų Industrinė diena / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Pėstininkų kovos mašinų konkursui einant į pabaigą, krašto apsaugos ministras Juozas Olekas sako, kad kol kas geriausi yra vokiečių „Boxer“ ir šveicarų „Piranha V“ pasiūlymai. Tretieji eilėje – amerikiečių „Stryker“.

Anksčiau buvo skelbta, kad Valstybės gynimo taryba dėl perkamų mašinų apsispręs lapkričio pabaigoje, tačiau dabar terminas vėl atidedamas. Konkurso eigą trečiadienį aptarė Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas. 

Kol kas geriausi yra vokiečių „Boxer“ ir šveicarų „Piranha V“ pasiūlymai. Tretieji eilėje – amerikiečių „Stryker“.

„Baigsis analizė gruodžio pradžioje. Matyt, pirmoje pusėje mes turėsime Valstybės gynimo tarybą ir ten priimsime galutinius sprendimus su kuo pradedame derybas. Dabar iš tų svarstymų, kuriuos ir čia pristatėme, iš 12 pasiūlymų siaurėjame link dviejų-trijų jau galima sakyti, tada padarysime paskutinį pasirinkimą“, – po posėdžio Seime sakė ministras.

Tačiau Seimo komitetas mano, kad amerikiečių pasiūlymo laukti nebeverta. 

„Mes pasiūlėme jau finalizuoti konkursą ir artėti prie pabaigos. Norime, kad pirmoje mėnesio pusėje būtų priimtas sprendimas ir antra, išskyrėme dviejų tipų mašinas, kaip ir kariniame paklausime, kurį gavome iš kariuomenės vado. Prioriteto tvarka pasiūlėme apsvarstyti KAM ir priimti sprendimą gruodžio mėnesio pirmoje pusėje. Mes pasiūlėme rinktis tarp dviejų mašinų – „Boxer“ ir „Piranha V“, – sakė komiteto pirmininkas Artūras Paulauskas. 

Pasak jo, „Stryker“ pasiūlymo reikia atsisakyti, nes šių mašinų gauti dėl techninių kliūčių nepavyktų net 2017 metais.

„Jų modernizavimas užtruktų gal net iki iki 2019 metų“, – sakė A.Paulauskas.

Be to, jis pažymėjo, kad sprendimą atsisakyti planų pirkti lėmė ir kariuomenės vado Jono Vytauto Žuko nuomonė vertinant mūsų karių apginamumą, gynybinius planus ir technikos galingumą, panaudojimą.

Konkursą pratęsė dėl „Stryker“

Anot ministro J.Oleko, pasirinkimą lems mašinų saugumas, galia, kaina, gaminių pristatymo data. 

„Amerikiečiai mums buvo pranešę, dėl ko mes ir stabtelėjome palaukti, kad jie modernizuoja savo „Stryker“ ir turės naują pasiūlymą, kuris atitiks mūsų reikalavimus. Šiandien dar to galutinio pasiūlymo neturime, todėl tvirtai pasakyti, kad čia yra pranašumas, negalima“, – aiškino, kodėl konkurso rezultatų skelbti neskubama, J.Olekas. 

Pasak jo, per pratęstą terminą pasiūlymus atnaujino ir pagerino ne tik amerikiečiai, bet ir tos kompanijos, kurios pirmus variantus buvo pateikusios dar vasaros pradžioje.

Pirks 90 vienetų

Ministras tikisi, kad pradėjus tiesiogines derybas su gamintojais dėl kovos mašinų kainos, gali pavykti dar nusiderėti.

Pirmas naujas pėstininkų kovos mašinas Lietuva tikisi gauti 2017 m. pradžioje.

Šarvuočių pirkimas gali tapti brangiausiu pirkiniu Lietuvos kariuomenės istorijoje. Krašto apsaugos ministro Juozo Oleko teigimu, apie 90 pėstininkų kovos mašinų įsigijimui numatyti apie 500 mln. eurų. 

Šiuo metu pėstininkų kovos mašinų Lietuva neturi, naudojami šarvuoti transporteriai „M113“.

Sprendimą, kokią techniką įsigyti, turės priimti Valstybės gynimo taryba.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai