Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2013 10 21 /11:55

NATO atstovė Oana Lungescu apie santykius su Rusija gynybos srityje: „Skaidrumo galėtų būti daugiau“

Rusijos atstovai ketina stebėti lapkritį Lenkijoje ir Latvijoje vyksiančias didžiules NATO pratybas „Steadfast Jazz“. Jie kartu su baltarusiais rugsėjį surengė pratybas „Zapad 2013“, kurios vyko netoli Baltijos šalių sienų. NATO atstovė spaudai Oana Lungescu pripažino, kad rengiant pastarąsias pratybas skaidrumo galėjo būti daugiau. Šis klausimas greičiausiai bus aptariamas šią savaitę Briuselyje vyksiančiame Aljanso gynybos ministrų susitikime ir NATO bei Rusijos tarybos posėdyje.
Pratybos „Zapad 2013“
Pratybos „Zapad 2013“ / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

„Ar galėtų būti daugiau skaidrumo? Taip, galėtų, – pirmadienį žurnalistams Briuselyje sakė O.Lungescu, paklausta apie neseniai vykusias Rusijos ir Baltarusijos pratybas „Zapad 2013“. – Manau, kad skaidrumas visada yra geras dalykas. Visada gerai sustiprinti pasitikėjimą, ypač kai didžiulės karinės pajėgos dalyvauja pratybose netoli sienų.“

NATO atstovė O.Lungescu: „Tikėčiausi, kad skaidrumas bus aptariamas ministrų susitikime, ypač po to, kai matėme didžiules pratybas „Zapad 2013“.

Pasak jos, skaidrumui santykiuose su Rusija sustiprinti būtų galima padaryti daugiau. „Tikėčiausi, kad skaidrumas bus aptariamas ministrų susitikime, ypač po to, kai matėme didžiules pratybas „Zapad 2013“, – pažymėjo NATO atstovė.

Rusijos gynybos ministro Sergejaus Šoigu ir jo kolegų iš Aljanso narių susitikimas numatytas trečiadienį.

O.Lungescu priminė, kad NATO priėmė kvietimą stebėti pratybas „Zapad 2013“. Rusų atstovai lygiai taip pat pakviesti į „Steadfast Jazz“ ir esą ketina atvykti.

Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas anksčiau taip pat teigė, kad Lietuva pasigenda skaidrumo prasidedančiose Rusijos ir Baltarusijos karinėse pratybose, ir išsakė abejonių dėl viešai skelbiamo pratybų plano.

Pratybos „Zapad 2013“ rugsėjį vyko Baltarusijos ir Rusijos vakarų karinės apygardos teritorijose bei Baltijos ir Barenco jūrų akvatorijose.

Manevruose dalyvavo apie 13 tūkst. kariškių: 2,5 tūkst. iš Rusijos ginkluotųjų pajėgų ir 10,4 tūkstančio – iš Baltarusijos ginkluotųjų pajėgų, taip pat – apie 60 sraigtasparnių ir lėktuvų, ir iki 250 kovos technikos vienetų.

Nors Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka aiškino, kad kariškiai privalo dalyvauti pratybose, ir niurzgėjo dėl NATO veiksmų šalies pašonėje, patys baltarusiai iš jų šaipėsi, o internete aptarinėjo varganas sąlygas Baltarusijos kariuomenėje. Nors Baltarusijos ir Rusijos spaudoje pratybos „Zapad 2013“ buvo pristatomos kaip pagrindinis pastarųjų metų karinis pasiekimas, baltarusių rezervo kariai dalijosi įspūdžiais apie visai kitokią realybę.

Pirmos tokio masto pratybos nuo 2006 metų

O.Lungescu pabrėžė, kad NATO iš anksto paskelbė savo planus surengti „Steadfast Jazz“ ir šių pratybų scenarijų. Siekiant skaidrumo, stebėti pratybų pakviesti ir Rusijos atstovai.

Algirdo bataliono nuotr./Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo mechanizuotojo pėstininkų bataliono kariai pratybose
Algirdo bataliono nuotr./ Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo mechanizuotojo pėstininkų bataliono kariai pratybose

Didžiulės NATO pratybos, kokių Aljansas nerengė nuo 2006 metų, kitą mėnesį vyks Lenkijoje ir Baltijos šalyse. „Steadfast Jazz 2013“ bus skirtos ne tik mokytis, bet ir NATO greito reagavimo pajėgose (angl. sutr. NRF) budėjimą perimsiantiems daliniams įvertinti, vadovavimo struktūroms patikrinti.

Pratybos, kurios remsis išgalvotu scenarijumi išgalvotoje šalyje ir taps anksčiau vykusių septyniolikos pratybų serijos keturiolikoje šalių kulminacija, vyks lapkričio 2-9 dienomis. Jose dalyvaus kitąmet budėjimą NRF perimsiančios sausumos, karinės oro, karinės jūrų pajėgos, taip pat ir specialiųjų operacijų junginiai. Iš viso – 6 tūkst. karių iš 20 Aljanso narių ir šalių partnerių (Suomijos, Ukrainos, Makedonijos). Be to, prisijungs kariai iš Teksase (JAV) dislokuotos brigados „Ironhorse“, skirtos NRF operacijoms remti.

Pratybose dalyvaus ir apie 300 Lietuvos karių, jie bus dislokuoti skirtingose pratybų vietose Lenkijoje, Latvijoje ir Lietuvoje. Lietuvos karių kuopa tarptautinio vieneto sudėtyje dalyvaus Lenkijos kariuomenės Drawsko Pomorskie poligone vyksiančiose lauko pratybose. Čia bus dislokuotos ir Jungtinėse bei Taktinėse oro atakos grupėse veiksiantys Lietuvos kariai.

Latvijoje – Adaži poligone išsiskleisiančiame NATO Jungtinių pajėgų vadavietės štabe ir pratybų kontrolės elemente – dalyvaus 10 štabo karininkų ir civilių. Dar 2 štabo karininkai bus dislokuoti Norvegijoje įsikūrusiame NATO Jungtiniame kovinio rengimo centre.

./Pratybų „Steadfast Jazz 2013“ emblema
./Pratybų „Steadfast Jazz 2013“ emblema

Be to, Lietuvos kariuomenės Pabradės poligone Lietuvos kariai užtikrins priimančiosios šalies paramą išskleistai Italijos vadovaujamai NATO greitojo reagavimo pajėgų Specialiųjų operacijų pajėgų vadavietei.

Aljansui baigus misiją Afganistane, NRF vaidins vis svarbesnį vaidmenį. Tai yra gerai paruoštos ir puikiai technologiškai aprūpintos tarptautinės pajėgos, pasirengusios skubiai išsiskleisti ten, kur reikės Aljansui. Esant reikalui per penkias dienas turi reaguoti 13 tūkst. karių, užduoties vietoje galinčių pasilikti iki 30 dienų ar net ilgiau. Esant reikalui, karių skaičius gali būti padidintas maždaug iki 30 tūkst. karių.

NRF buvo sukurtas siekiant suduoti greitą karinį atsaką į kylančias krizes, taip pat norint efektyviai užtikrinti kolektyvinę gynybą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų