Po susitikimo su prezidente Dalia Grybauskaite vykusioje spaudos konferencijoje A.F.Rasmussenas pabrėžė, kad klausimas dėl laivų yra Prancūzijos „nacionalinis sprendimas“, tačiau pabrėžė, kad kiekviena šalis turėtų vertinti savo veiksmus platesniu kontekstu.
„Visų pirma, tai yra nacionalinis sprendimas. Spręsti turi Prancūzija. NATO savo ruožtu dabar peržiūri mūsų ateities santykius su Rusija, kaip žinote, mes jau suspendavome visą bendradarbiavimą su Rusija, NATO užsienio reikalų ministrai mūsų santykius su Rusija aptars susitikę birželio 28-ąją. Tikėčiausi, kad visi sąjungininkai nacionalinius sprendimus priimtų atsižvelgdami į šį platesnį kontekstą“, – penktadienį Vilniuje sakė NATO generalinis sekretorius.
D.Grybauskaitė bendroje su A.F.Rasmussenu spaudos konferencijoje sakė, kad ateityje Rusija gali sulaukti sankcijų, kurios ribotų jos galimybės įsigyti karinę ginkluotę.
„Besiklostanti dabartinė situacija verčia mus visus vertinti daug ką kritiškiau ir, be jokios abejonės, Lietuvos, kaip ir daugelio kitų valstybių, ypač tų, kurios yra pasienyje, kur tiesioginė grėsmė yra labai akivaizdi, (...) bus pozicija labai griežta, ypač jeigu atsiras aplinkybės, kurios vers mus kalbėti Europoje – ne tik NATO, bet Europoje – apie trečiąjį sankcijų paketą ir šiame pakete, be abejonės, pirmiausia bus karinio bendradarbiavimo pristabdymas, taip pat ir karinės ginkluotės pardavimo klausimai“, – kalbėjo Lietuvos vadovė.
„Kol kas toks sprendimas dar nėra priimtas, kaip paminėjo generalinis sekretorius, tai yra dvišaliu pagrindu grindžiami santykiai, bet mes tikimės visi, kad kiekviena šalis sugebės teisingai įvairinti – tiek politiškai, tiek ekonomiškai, tiek karinio saugumo prasme – savo veiksmus, to tikimės ir iš Prancūzijos“, – pridūrė ji.
Prancūzijos užsienio reikalų ministras Laurent'as Fabiusas gegužės viduryje Vašingtone gynė Paryžiaus sprendimą parduoti Rusijai du karo laivus, tačiau neatmetė galimybės spalio mėnesį peržiūrėti kontraktą.
Pagal 2011 metais pasirašytą 1,2 mlrd. dolerių vertės kontraktą Prancūzija turi parduoti Rusijai du „Mistral“ klasės jūrų desanto laivus. Pirmąjį laivą Rusija turėtų gauti šių metų spalį, antrąjį – 2015 metais.