NATO generolas Philipas Breedlove`as: du dešimtmečiai pastangų Rusiją paversti draugu žlugo

Rusija rengiasi naujoms kovoms Ukrainoje, perspėja NATO pajėgų vadas Europoje ir priduria, kad Kremlius siekia iš jos išvyti Vakarus.
NATO generolas Philipas Breedlove`as
NATO generolas Philipas Breedlove`as / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Tiesmukiškumu garsėjantis generolas Philipas Breedlove`as Jungtinių Valstijų senatoriams pareiškė, kad, augant Rusijos karinei galiai, NATO trūksta pajėgumų nuspėti tikruosius jos ketinimus, ir Aljansas ne kartą užkluptas netikėtai. Generolas pabrėžė, kad Amerikai būtina stiprinti pajėgas priešakinėse pozicijose.

Rusija paliaubas išnaudoja rengimuisi naujam karui

Ukraina rengiasi atremti naują puolimą, ir nebe Donecko srityje, o šiauriau, prie Charkovo. Siena – vos už pusvalandžio kelio nuo antro pagal dydį Ukrainos miesto, ir atšilus vyriausybė skuba statyti įtvirtinimus. Netekęs keturių šimtų kilometrų sienos kontrolės, Kijevas mėgina išsaugoti bent ką turi.

Nors, anot Europos stebėtojų, kovų mažiau, Vašingtonas sako, kad Maskva prie sienos sutelkusi tiek ginkluotės, kiek nebuvo nuo rudens, o priešlėktuvinės gynybos – kiek nebuvo nuo vasaros. Amerika vartoja kitokį pavadinimą – Ukrainos priešą visos žvalgybos agentūros nuo šiol oficialiai vadina „bendromis Rusijos ir separatistų pajėgomis“.

NATO pajėgų vadas, kalbėdamas Amerikos senatoriams, vėl perspėjo, kad Maskva išnaudoja paliaubų suteiktą laiką parengti šias pajėgas naujam karui, padrikas grupuotes sutelkė į vieną kumštį, tvirtai vadovaujamą Rusijos.

„Šie pasirengimai atitinka puolimo galimybę, ir tą matėme per kelias ankstesnes pauzes Rytų Ukrainoje. Matydavome tą patį modelį: aprūpinimo, mokymo, tai ką vadiname „atnaujink ir aprūpink“. Pasirengimas būsimiems veiksmams. Tą patį matome per šį kovų atoslūgį“, – sako NATO pajėgų Europoje vyriausiasis vadas gen. P. Breedlove`as.

AFP/„Scanpix“ nuotr./NATO generolas Philipas Breedlove`as
AFP/„Scanpix“ nuotr./NATO generolas Philipas Breedlove`as

Pačioje Ukrainoje, anot ekspertų, Rusijos pajėgų dabar kur kas mažiau negu vasarį, gal keli šimtai instruktorių. Bet prezidentas Petro Porošenka šią savaitę pareiškė, kad karas gali įsiplieksti bet kurią akimirką. Nors Jungtinių Valstijų prezidentas tebedvejoja dėl Ukrainos ginklavimo, Amerikos pajėgoms Europoje vadovaujantis generolas ragina teikti Kijevui keturių tipų pagalbą: diplomatinę, informacinę, karinę ir ekonominę.

Du dešimtmečiai pastangų susidraugauti su Rusija žlugo

Amerika vartoja kitokį pavadinimą – Ukrainos priešą visos žvalgybos agentūros nuo šiol oficialiai vadina „bendromis Rusijos ir separatistų pajėgomis“.

„Ponas Putinas nori paprasto dalyko – nori, kad Ukrainoje nebūtų Vakarų, o Vakaruose nebūtų Ukrainos. Manau, jis spaus Kijevo vyriausybę, kol įgyvendins šią paprastą formulę“, – teigia P. Breedlove`as.

Kitą savaitę Rusija demonstruos ir „Buk“ raketas, kurios liepą virš Ukrainos numušė Malaizijos lėktuvą. Dauguma vakarų lyderių paradą ignoruos. Pasak Amerikos generolo, du dešimtmečiai pastangų iš Rusijos paversti draugą ar partnerį žlugo. Revanšistinė Rusija, tiesiai rėžia generolas P. Breedlove`as, yra svarbiausias Amerikos pajėgų rūpestis.

„Rusija akiplėšiškai mėgina pakeisti taisykles ir principus, kurie dešimtmečius sudarė Europos saugumo pagrindą. Kylančios Rusijos keliamas iššūkis yra globalus, o ne regioninis, ir ilgalaikis, o ne laikinas“, – tikina P. Breedlove`as.

Apnuogino NATO trūkumus

Generolas pareiškė, kad pastarųjų metų Rusijos veiksmai atskleidė NATO trūkumus, renkant ir analizuojant informaciją. Kai kurios Rusijos pratybos netgi tapo staigmena galingiausiam kariniam aljansui, jis esą nesugeba apčiuopti ir visų detalių, kaip Rusijos pajėgos įsitraukusios Ukrainoje. Rusiją išmanančių analitikų gerokai sumažėjo po Šaltojo karo, o jie būtini, norint laiku nuspėti ketinimus ir parengti atsaką.

Negalime būti visiškai tikri, ką Rusija darys toliau, ir negalime visiškai suvokti Putino ketinimų. Ką galime, ir ką darome – mokomės iš jo veiksmų. 

„Negalime būti visiškai tikri, ką Rusija darys toliau, ir negalime visiškai suvokti Putino ketinimų. Ką galime, ir ką darome – mokomės iš jo veiksmų. Iš jų matome augančius Rusijos pajėgumus, rimtą kariuomenės modernizavimą ir ambicingas strategines užmačias. Taip pat žinome, kad Putinas atsako tik į stiprybę ir siekia išnaudoti silpnybes. Turime sustiprinti atgrasymą, kad atsakytume į jo oportunistinį pasitikėjimą“, – sako NATO pajėgų Europoje vyriausiasis vadas.

Atsakydamas į V. Putino ketinimus, NATO stiprina atgrasymą, bet, pasak pajėgų vado, turi būti pasirengęs ir iškart sureaguoti, jei atgrasyti nepavyktų. Todėl generolas ragina Vašingtoną dar stiprinti Jungtinių Valstijų pajėgų – nuolatinį – buvimą priešakinėse pozicijose Europoje. Pajėgų rotacijos, tokios kaip dabar Baltijos šalyse, sako P. Breedlove`as, negali atstoti nuolatinio buvimo, jei norima stiprinti santykius ir užtikrinti dėl ryžto ginti.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Philipas Breedlove`as
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Philipas Breedlove`as

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs