„Teni“ vadas Aleksandras Gladkijus Lietuvoje: „Donecke bukiausias „vatnykas“ pradeda atakti“ (1)

Pamenate organizaciją „Teni“ ir jos koordinatorių Aleksandrą Gladkijų? „Šešėliais“ save vadinantys bebaimiai vyrai, kurie persismelkia į Donecko ir Luhansko liaudies respublikomis besivadinančias Ukrainos teritorijas, pilnas Rusijos karių ir ginkluotės. „Teni“ dar kartais vadinami „Ukrainos vanagais“ – jie nepastebimi, bet jų koordinatorius A.Gladkijus – viešas žmogus. Jis šiuo metu vieši Lietuvoje ir atvežė lauktuvių iš paties Donecko centro – Rusijos kario uniformą su skiriamaisiais ženklais.
Aleksandras Gladkijus, organizacijos "Teni" koordinatorius
Aleksandras Gladkijus, organizacijos "Teni" koordinatorius / Alvydo Januševičiaus nuotr.

Pirma mintis pamačius A.Gladkijų – geležinis nuožmus kovotojas. Nedidelio ūgio, tvirtų kaulų, raumeningas. Žmogus – patrankos sviedinys. Praeis kiaurai sieną arba išnyks lyg dūmas šešėlyje.

Vėliau supranti, kad jo grėsmė – tai karo pasekmė. Viduje jis – geras ir garbingas žmogus, kuris dėl savo artimo ir gyvybės nepagailėtų. Pats sako, kad kiekvienas, pabuvojęs kare, turi psichinių pokyčių.

Jo vadovaujami vyrai daug prisidėjo prie kenkėjų ir provokatorių išrūkymo iš Mariupolio.

Taip pat jie Luhansko srityje sunaikino separatistų grupės „Prizrak“ (Vaiduoklis) vadeivą Aleksejų Mozgovojų.

Kovotojas atvežė į Lietuvą lauktuvių – Rusijos armijos kario uniformą su visais skiriamaisiais ženklais.

– Jis buvo nukautas per specialią operaciją pačiame Donecko miesto centre. Šis karys buvo eilinis. Saugojo savo vadą, kuris atvyko susitikti su ESBO stebėtojais. Susitikimas vyko po to, kai Donecke buvo sudeginta apie dešimt ESBO automobilių.

– Ar Rusijos kariai nebesislepia?

– Rusų kariai po Donecką vaikšto laisvai. Atvyksta net Rusijos generolai ir ten gyvena. Tiesa, dauguma jų Donecke dėl saugumo pasivadina kitomis pavardėmis. Tarkime, Rusijoje – Petrovas, o Donecke jis jau Ivanovas.

– Kodėl jūs neslepiate veido? Kodėl viešai pasisakote „Facebook“ socialiniame tinkle? Jūsų pateikiama informacija naudojasi pasauliniai žinių kanalai. Ar nebijote, kad dėl tokio viešumo jus tiesiog atpažins ir sunaikins priešai?

– Neslepiu veido, nesureikšminu savo gyvybės ir viešinu mūsų veiksmus jau senokai. Tai taktika – esu atsakingas už kiekvieno savo kario gyvybę. Šiuo metu Ukrainos karinių pajėgų baiminuosi  labiau nei separatistų. „Separus“ mes vadiname „Žiedų valdovo“ blogiečių vardu – „orkais“.

Alvydo Januševičiaus nuotr./Rusijos kario uniforma iš Donecko centro
Alvydo Januševičiaus nuotr./Rusijos kario uniforma iš Donecko centro

Jei mane kas likviduos, niekas iš esmės nepasikeis. Vyrai toliau dirbs savo darbą ir veiks be manęs. Koordinuos kiti. Be to, mūsų organizacija nėra kontroliuojamų karių pulkas. Tai savarankiškai veikiantys žvalgai.

– Kodėl reikia baimintis saviškių?

– Mūsų „kūrybinė veikla“ mums gali baigtis gana blogai. Pagrindinė mūsų išėjimo į eterį priežastis – atkreipti ne tik priešo, bet ir Ukrainos valdžios, visuomenės dėmesį.

Savanoriški pulkai – trukdis aukščiausiai šalies valdžiai, kurios dalis lobsta iš karo.

Norime pasakyti, kad mes ne tik mylime savo Tėvynę, kovojame iš visų jėgų, bet ir paklūstame įsakymams.

Vidurinės grandies kariuomenės vadovai mus supranta ir gerbia. Aukščiausieji mus laiko pavojingais, nevaldomais. Būtent dėl to gali sugalvoti su mumis susidoroti, kai būsime nebereikalingi.

Mes ir savanoriški pulkai esame nemenkas trukdis aukščiausiai šalies valdžiai. Dalis jos pasakiškai lobsta iš karo. Valdžioje liko daugybė V.Janukovyčiaus aplinkos žmonių. Daugelis jų norėtų, kad tokia situacija tęstųsi amžinai.

Jaučiame stiprų valdžios ir karinių pajėgų spaudimą. Dabar į eterį einu ne tik aš, bet ir vienas mano kolega. Tai gerai.

– O ar savanoriški pulkai yra šventieji?

– Toli gražu. Yra ten visokių. Kai kurie įsivelia į prekybą, tarpininkavimus. Supraskite – Donbase viskas gerokai brangiau. Paimi prekes Ukrainoje, gabeni per fronto liniją ir lobsti. Žinoma, sumoki duokles separatistams, o šie turi iš ko nusipirkti šaudmenų. Tuomet pliekia į mus nesustodami. Žūsta žmonės.

– Ar galima su tokia situacija susieti neseniai įvykusį išpuolį Kijeve, kuomet jaunas gvardietis metė granatą į savus?

– Man sunku suvokti šitaip pasielgusio žmogaus psichologinį tipą. Kita vertus, jis – jaunas, gal dar nesibaigusi lytinė branda. Tikram specialiųjų pajėgų agentui nėra labai sudėtinga paveikti tokio žmogaus sąmonę. Neįsivaizduoju, kas ir ką jam pasakė, kad jis šitaip pasielgė. Galima tik spėlioti, kad jam grasino, arba jis visai nenuspėjamas beprotis.

VIDEO: Paviešintas vaizdo įrašas, kuriame matomas asmuo, į Ukrainos pareigūnus metęs granatą

– Ar nenorėjote vieną dieną viską mesti ir traukti iš fronto?

– Karas keičia sąmonę. Noriu gyventi taikiai. Diskutuodamas su savimi, suprantu, kad tai neįmanoma, kol po mano namus vaikšto priešas. Be to, mes pradėjome laimėti – tai mano pagrįsta nuomonė.

Donecke net pats bukiausias „vatnykas“ pradeda atakti. Rusijos ginkluotose pajėgose tai sukelia psichozę.

Pirmas ženklas – per trumpą laiką išmokome kariauti, o mūsų artilerija pradėjo labai gerai dirbti.

Antra – gana daug žmonių Donbaso teritorijoje priešinasi tam nesuvokiamam autoritarizmui.

Mano žiniomis, nuostoliai, kuriuos patiria priešas, yra dešimt kartų didesni nei mūsų. Tai žinau iš šaltinių, kurių patikimumas – apie 70 procentų. Karo metu tai yra labai geras patikimumo rodiklis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis