Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Trys žingsniai, kuriuos turėtume žengti, padėdami Ukrainai

Yra trys žingsniai, kuriuos turėtų žengti Europos Sąjunga, norėdama padėti Ukrainai: gilinti sankcijas Rusijai, tiekti ginklus Ukrainai ir imtis vadinamojo Maršalo plano nr. 2 – ekonominės pagalbos. Tuo įsitikinęs Rytų Europos studijų centro (RESC) analitikas Laurynas Kasčiūnas. Tačiau, anot jo, tuomet Ukrainos prezidentui tektų vykdyti reformas, kurios galėtų susilpninti jo pozicijas šalyje. O to esą tik ir laukia Vladimiras Putinas, šiandien esantis visu žingsniu priekyje.
Ukrainos kariai palieka Debalcevę
Ukrainos kariai palieka Debalcevę / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Analitiko teigimu, situacija Ukrainoje šiuo metu yra sudėtinga: separatistai, žaisdami labai gudrų žaidimą, toliau plečia savo teritorijos kontrolę.

Laurynas Kasčiūnas
Laurynas Kasčiūnas

„Jie kai kur stabilizavo situaciją, kai kur paliaubų apraiškas galima įžvelgti, bet ten, kur jų labiausiai reikia, – ne. Debalcevės strateginis taškas praktiškai perimtas. Tai tam tikroms Vakarų Europos šalims ir kai kuriems lyderiams, kurie iš esmės nenori griežtesnių sprendimų Rusijos atžvilgiu, suteikia pretekstą sakyti – na, taip, Debalcevė prarasta, bet kitur yra stabilu, taigi bent iš dalies paliaubos vykdomos“, – aiškina L. Kasčiūnas.

Jo manymu, tai labai naudinga Rusijai. Ji esą žino, kad kai kurios Vakarų Europos šalys, bandydamos įžvelgti teigiamų pusių, nekonstatuos, jog ir antrasis Minsko susitarimas jau žlugo. 

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius pabrėžia, kad ES privalo tęsti spaudimą ir izoliaciją, kuri nevyksta. Mat Vengrijoje antradienį oficialaus vizito buvo priimtas Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas.

Tam pritaria L. Kasčiūnas – Europos šalims šiuo metu svarbu išlikti bendros nuomonės. Jis teigia matantis tris kryptis, kaip ES reikėtų remti Ukrainą, o sykiu – stiprinti spaudimą Rusijai.  

„Viena kryptis – reikėtų gilinti sankcijas. Antra kryptis jau ne kartą minėta. Iš esmės visų pripažinta, kad gynybinių ginklų davimas Ukrainai sustiprins jos pozicijas šiame konflikte, kad gynybiniai ginklai gali vesti į geresnę taiką. Reikėtų ir tą jungtį pabrėžti, dažnai pas mus ji neminima. Ir, žinoma, svarbi ekonominė pagalba ukrainiečiams – Maršalo planas nr. 2“, – dėsto L. Kasčiūnas.

Tačiau jis priduria, kad, siekiant ekonominės pagalbos, Ukrainai reikės vykdyti reformas. O pastarosios, esant karui, politologo manymu, gali susilpninti P. Porošenkos pozicijas, nes tai šalyje keltų socialinių įtampų.

„Tai iš esmės susiję su pagrindiniu Rusijos scenarijumi, kurio ji ir nori. Ji nori šią valstybę sužlugdyti, kitaip tariant, supriešinti visuomenę su politiniu elitu, politine valdžia. Matyti, kad visur yra Rusijos primestas galvosūkis dabartinei Ukrainai“, – teigia L. Kasčiūnas.

Jo spėjimu, konfliktas ir toliau pulsuos, o ginkluotę separatistai atitrauks tik tiek, kiek jiems to reikės.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Rusjios teroristų „Grad“ šūviai Donecko regione
AFP/„Scanpix“ nuotr./Rusjios teroristų „Grad“ šūviai Donecko regione

„Pažiūrėkime, kas parašyta susitarime: Rusija perduos sienos su Ukrainą kontrolę tik tada, jei viskas įvyks tik taip, kaip jie nori, kad būtų įvykdyta su konstitucine reforma Ukrainoje, jeigu jie gaus tiek ir taip, kaip iš esmės nori Rusija. To paties susitarimo įgyvendinimas, kurį taip norėtume matyti, irgi iš esmės yra girnapusė po Ukrainos kaklu“, – mano politologas.

L. Kasčiūno akimis, iš to, kas matyti, – Rusija yra visu žingsniu priekyje. Galbūt galiausiai ji pralaimės, bet šiame etape būtent ji diktuoja žaidimo taisykles, įsitikinęs politologas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų