„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Ukrainos kovotojai Naujuosius metus pasitinka blaivūs ir budrūs

Rytų Ukrainoje, antiteroristinės operacijos zonoje, kariai taip pat laukia Naujųjų metų. Vieni juos sutiks šiltai ir smagiai – kareivinėse. Kiti – postuose ar įtvirtinimuose. Visoje ATO zonoje kariams yra draudžiama vartoti alkoholį, todėl nusimato blaivios ir budrios Naujųjų sutiktuvės.
Sausio 5 diena. Ukrainos kariai
Sausio 5 diena. Ukrainos kariai / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Šiuos Naujuosius metus Ukrainos kariai pagal Minsko susitarimus turėjo sutikti jau prie Rusijos sienos, tačiau frontas nė per nago juodymą nepajudėjo rytų pusėn.

Priešingai – Rusijos palaikomi ir vadovaujami separatistai užėmė Kominternovės gyvenvietę. Ji iki šiol nesugrąžinta.

„Seniai buvo aišku, kad nebūsime prie tos Rusijos sienos. Mums bent jau į namus patekti – pas gimines, tėvus“, – sako kariai, negalintys net paskambinti artimiesiems. Telefonai ir kitos ryšio priemonės pasiklausomos.

Kai kurie savo tėvus ar senelius pamatys po sausio 10 dienos. Tuomet visi vyresnio amžiaus žmonės važiuos į neužimtą Ukrainos teritoriją pasiimti pensijos.

Tai galima padaryti tik tokiu būdu. Pasiims ir čia pat išleis. Prisipirks produktų, nes jie užgrobtoje teritorijoje du arba tris kartus brangesni.

Kokia situacija fronte? Ramu. Panašu, kad Naujuosius visi nori sutikti ramiai, o šaudyti – tik fejerverkus. Rytinės Ukrainos okupantų tikslas sąlyginai pasiektas – išsilaikė iki Minsko sutartyje nurodytų terminų. Todėl dabar netriukšmauja.

Alvydo Januševičiaus nuotr./Frontas. Asociatyvi nuotr.
Alvydo Januševičiaus nuotr./Frontas. Asociatyvi nuotr.

Iš kitos pusės – niekas nebenori kariauti. Ukraina pulti nėra pajėgi. Rusija – taip pat mieliau tvarkytų savo ekonomiką, nei dar labiau ją smukdytų. Kariai žino, kad JAV, leidusios eksportuoti savo naftą, dar labiau pablogino Rusijos ekonominę padėtį.

Vakarai nemato šio konflikto baigties kariniu keliu. Stengiasi palaipsniui Rusiją įvaryti į kampą ekonomiškai.

„Vakarai nemato šio konflikto baigties kariniu keliu. Stengiasi palaipsniui Rusiją įvaryti į kampą ekonomiškai. Vėliau situaciją nukeipti permainų keliu. Pato situacija“, – kalba kariai.

Prastos žinios vadinamosios DNR gyventojams – Ukraina, anot karių, praranda vis dar neišblėsusį užgrobtos teritorijos gyventojų pasitikėjimą.

Patikros postuose dabar griežtai tikrina ne tik okupantai, bet ir ukrainiečiai. Išsivežti iš Ukrainos galima 50 kilogramų vienam asmeniui. Viešasis transportas uždraustas. Vykti galima tik su automobiliu, ne sunkesniu kaip 3,5 tonos. Jei pensininkas neturi mašinos, jis pensijos neturi galimybės pasiimti.

ATO zonoje – sausas įstatymas

Kariai Naujuosius pasitiks visiškai blaivūs. ATO zonoje kovotojams yra draudžiama svaigintis. Už prasižengimus galima prarasti įvairias kompensacijas, kurias jie čia gauna. Pavyzdžiui, moka tik ketvirtadalį buto aptarnavimo mokesčių. Be nuolaidų ir kompensacijų vidutiniškai jie siekia apie 1200 grivinų.

Taip pat gali prarasti galimybę nemokamai važinėti viešuoju transportu. Kariai turi teisę gauti 12 arų žemės. Kartą per metus pusę kainos mokėti už skrydį lėktuvu.

Alkoholio žalą karo zonoje puikiai suvokia ne tik patys kovotojai, bet ir savanoriai. Jie stebi ir baudžia tuos pardavėjus, kurie parduoda alkoholio uniformuotiems kariams.

„Azovo“ kariai gausiai lankosi Mariupolio prekybos centruose ir perka vaišes. Žinoma – ne alkoholį.

Kokia bausmė? Ateina į parduotuvę ir išpila visą ten rastą alkoholį. Taip daryta jau ne kartą, todėl pardavėjai žino, kuo tai gali baigtis. Negudrauja. Girtas karys – blogas karys.

Kaip švęs Naujuosius kariai? Verslininkai parūpino maisto. Savanoriai viską pristatė į priešakines linijas.

„Azovo“ kariai gausiai lankosi Mariupolio prekybos centruose ir perka vaišes. Žinoma – ne alkoholį.

Beje, Mariupolį saugantis „Azovo“ būrys prieš savaitę vietoje nuversto Lenino paminklo pastatė kai ką labai ukrainietiško – kunigaikščio Sviatoslavo Igorevičiaus statulą.

Asmeninio archyvo nuotr./Mariupolis
Asmeninio archyvo nuotr./Mariupolis

Šis valdovas X-ojo amžiaus viduryje pirmasis Ukrainos istorijoje pradėjo pergalingus žygius ir buvo tapęs rimta grėsme Bizantijos valdovui.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“