„Kažkas sakė, kad kažkas sakė, ir visa tai kažkas pakomentavo. Na, o Lietuvos žiniasklaida visa tai išvertė, nes susiję su karšta tema“, – socialiniame tinkle „Facebook“ rašė A.Matonis.
Šitą situaciją jis pavadino audra stiklinėje.
Lietuva niekada neplanavo iš Vokietijos vyriausybiniu lygiu įsigyti šarvuočių „Boxer“. Tai neįmanoma dėl kelių priežasčių.
„Pirmiausia, Vokietija pati perginkluoja savo kariuomenę „boxeriais“, užsakė jų apie tūkstantį iš koncerno „Krauss-Maffei Wegmann“ (KMW). Todėl Vokietijos vyriausybė neturi jokio pertekliaus, kurį galėtų parduoti“, – aiškino gynybos žurnalistas.
Be to, Lietuva nei oficialiai, nei neoficialiai kol kas neprašė parduoti pėstininkų kovos mašinų „Boxer“, nes yra paskelbtas viešas pirkimo konkursas, kurio nugalėtojas dar nėra išrinktas.
„Toks projektas numatytas Krašto apsaugos ministerijos ginkluotės pirkimo planuose, vyksta pirkimo apklausa, tačiau jokių sprendimų nėra. Kovo pradžioje prezidentės vadovaujama Valstybės gynimo taryba nuspręs, ar pėstininkų kovinės mašinos bus perkamos“, – sakė A.Matonis.
Ekspertas rašė, kad pėstininkų kovos mašinų pirkime vokiečių KMW yra vienas rimčiausių pretendentų į sandorį, todėl tai erzina visą likusią gynybos rinką. „Ypač tas įmones, kurios jau bando įvairiais korupciniais būdais suformuoti Lietuvos palankų požiūrį į jų produkciją. Apie suomių-lenkų įtartiną schemą rašiau dar pernai vasarą. Dabar negeras kvapas sklinda iš prancūzų pusės“, – pasakojo A.Matonis.
Rusijai bet kokie Lietuvos gynybos pajėgumai, išskyrus laivus ir šarvuotus sunkvežimius, yra ašaka gerklėje.
Kitaip tariant, Lietuva niekada Vokietijos vyriausybės neprašė parduoti panaudotų pėstininkų kovos mašinų „Boxer“. Krašto apsaugos ministerija paskelbė viešąjį pirkimo konkursą, gavo dešimt pasiūlymų, tačiau nugalėtojas dar nėra išrinktas. Jeigu konkursą laimės KMW gaminami „Boxer“, tai pėstininkų kovos mašinos bus naujos ir perkamos tiesiai iš gamintojų – privačios bendrovės, o ne Vokietijos gynybos ministerijos.
Tad kodėl savaitraštyje „Welt am Sonntag“ atsirado straipsnis, kuris pateikia tarsi klaidinančią informaciją?
Žurnalistas A.Matonis neatmeta galimybės, kad keistas pranešimas Vokietijos žiniasklaidoje yra susijęs su Kremliaus propaganda: „Rusijai, kuriai bet kokie Lietuvos gynybos pajėgumai, išskyrus laivus ir šarvuotus sunkvežimius, yra ašaka gerklėje, labai pravartu pakurstyti Europos spaudoje visą šią aistrą. Kas tikriausiai ir padaryta.“
J.Olekas: tai gali būti provokacija
Kad tai gali būti informacinė provokacija, teigia ir krašto apsaugos ministras Juozas Olekas. „Galima manyti, kad čia paslėpta tam tikra provokacija. Pirmas jausmas, kuris ateina sužinojus tokią žinią – kad kažkas yra negerai santykiuose tarp Lietuvos ir Vokietijos“, – LRT radijui sakė ministras.
Jis tikino neatmetantis, kad tai gali būti ir Rusijos inspiruoti kurstymai. „Neatmesčiau, nes gyvename tokiame informaciniame kare, kad čia gali būti vienas iš elementų, nors laikraštis yra ir solidus, bet visko pasitaiko“, – sakė J.Olekas.
„Noriu pakartoti, kad mūsų geri santykiai, tarp NATO partnerių – Lietuvos ir Vokietijos – jie yra. Mes laukiame Vokietijos karių atvykstančių į pratybas pas mus, ko gero, su tais pačiais „Boxer'iais“ ilgesniam bendram pasiruošimui su Lietuvos kariais. Ir tokio straipsnio išmetimas sėja galbūt tam tikrą nežinią“, – BNS cituoja Krašto apsaugos ministerijos vadovą.