Andrejus Piontkovskis: Vladimirą Putiną stabdo baimė atsidurti Hagos tribunole

Vladimirą Putiną išgąsdino reakcija į įvykius Mariupolyje: pakvipo Hagos tribunolu, todėl teroristai gavo įsakymą neigti savo dalyvavimą apšaudymuose.
Andrejus Piontkovskis
Andrejus Piontkovskis / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.
Kalbant apie Mariupolyje įvykusią tragediją dėmesį patraukia itin prieštaringi DLR vadeivos Aleksandro Zacharčenkos pareiškimai apšaudymų dieną.

Iš pradžių jis garsiai pareiškė, kad prasidėjo Mariupolio puolimas. Daugelis teroristų „Facebook“ ir „Twitter“ paliko įrašus, kuriuos vienijo šūkiai „Ura, mes einame pirmyn!“. Apie tai rašė ir Stešinas, garsusis laikraščio „Komsomolskaja pravda“ žurnalistas.

Be to, kiek anksčiau A.Zacharčenka paskelbė ir platesnį pareiškimą, kad paliaubos baigėsi, o separatistai pradeda puolimą, kad išplėstų užgrobtą teritoriją.

Vargu ar DLR vadeivai leistų daryti tokius svarbius pareiškimus be sankcijų iš Maskvos. Skirtingai nuo kai kurių visiškai galvas atšalusių vietinių vadų, kuriuos Rusijai kartais net prireikia sunaikinti, A.Zacharčenka yra valdomas žmogus. Manau, tuo galima paaiškinti tai, kad jau vakarop jis kalbėjo visiškai kitaip: girdi, mes čia ne žvėrys ir ne sadistai, negalėtume net pagalvoti apie tokius dalykus, todėl apšaudymas buvo Ukrainos valdžios provokacija.

V.Putinas dar galutinai nenutrūko nuo grandinės, jis nepasirengęs peržengti santykių su Vakarais ribos, už kurios neįmanoma grįžti.

Toks staigus retorikos pokytis gali būti paaiškintas tuo, kad V.Putiną išgąsdino Vakarų reakcija, kuri susiformavo į dienos pabaigą: separatistai ir Rusijos kariai tikriausiai susiję su tragedija Mariupolyje. Tad pakvipo Hagos tribunolu, o į Hagą Rusijos prezidentas nenori. Todėl plokštelė buvo nedelsiant pakeista.

Tačiau iš esmės įtampos didinimas visame fronte yra spaudimas P.Porošenkai. Rusija nori, kad derybos vyktų nauju formatu. Minsko susitarimai dabar Maskvos visiškai netenkina, kad ir dėl to, jog juose numatyta Rusijos ir Ukrainos sienos kontrolė.

V.Putinas dar galutinai nenutrūko nuo grandinės, jis nepasirengęs peržengti santykių su Vakarais ribos, už kurios neįmanoma grįžti. Todėl kad bijo, pirmiausia, reikšmingo ekonominių sankcijų Rusijai sustiprinimo, antra, bijo, kad tai, kas dabar vyksta, jam gali baigtis Hagos tribunolu.

Būtent dėl to ir teroristų veiksmai, ir jų pareiškimai yra tokie nenuoseklūs ir prieštaringi.

Jeigu turėsime galvoje vakarykštes televizijos programas, ar jos būtų Dmitrijaus Kiseliovo, ar Solovjovo, Maskva stengiasi kaip įmanoma išvengti tragedijos Mariupolyje aptarimo, nes jai tai visiškai nenaudinga.

Visi suprato, kad atakas Volnovachoje, ir Donecke rengė teroristai, bet dar niekada jie nebuvo taip aiškiai sučiupti už rankos, kaip Mariupolyje.

Ir Jungtinių Tautų Saugumo Taryboje Rusija kartos seną taktiką: tikins, kad su tuo, kas įvyko, neturi nieko bendro, o ukrainiečiai apšaudė save patys.

Artimiausiomis dienomis bus labai svarbi Vakarų reakcija. Praėjusią parą buvo pasakyta daug žodžių, dabar reikia laukti, ar po žodžių bus rimtos sankcijos.

Aš nesitikėčiau kokio nors Jungtinių Tautų Saugumo tarybos sprendimo. Jungtinės Tautos jau daug dešimtmečių iš esmės yra nefunkcionuojanti organizacija – pirmiausia dėl veto teisės, kuria šiuo metu piktnaudžiauja Rusija.

Jungtinės Tautos yra gera vieta abipusiams kaltinimams ir garsioms deklaracijoms, bet netinka realiems veiksmams.

Kalbant apie šią problemą svarbiausias yra kitas įvykis: sausio 29 dieną susirinks Europos Sąjungos užsienio reikalų ministrų Taryba. Jei po šio susirinkimo nebus jokių svarbių sprendimų, V.Putinas nuspręs, kad Vakarai prarijo dar vieną jo nusikaltimą, ir  eskaluos konfliktą toliau.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis