Lietuvoje apie vyną informacijos nebuvo perteklius. Vakaruose, kurių dalimi kaip ir esame, savaitgalio žiniasklaidoje šalia teatro, kino, kitų kultūros renginių rašomos restoranų, vynų apžvalgos, dalinami patarimai, nes vyno kultūra yra Vakarų civilizacijos dalis.
Lietuvoje apskritai nedaug leidinių turėjo reguliarias skiltis apie vynus ar gourmet kultūrą, kuri nėra tik „liberalių miestiečių“ maivymaisi, bet visų besidominčių, keliaujančių žmonių gyvenimo dalis. Politikai savo draudimais privertė uždaryti net „Vyno žurnalą“. Kaip rašė rusų literatūros klasikas Aleksandras Gribojedovas, „Vargas dėl proto“.
Politikų įsriegtus draudimus rašyti apie vyną geriausiai atspindi Narkotikų, tabako, ir alkoholio kontrolės departamento, kurį galima užjausti dėl absurdiškų draudimų įgyvendinimo, atsakymas.
Paklausus, ar galima pristatyti vynus visuomenės informavimo priemonėse kaip produktus (kaip tai daroma Vakarų pasaulyje) net neminint vynų platintojų, buvo atsakyta: „vynų pavadinimai, kaina, savybės ir kt., vertintini kaip alkoholio reklama: minėta informacija yra siejama su įmonių, gaminančių, prekiaujančių alkoholiniais gėrimais, komercine, ūkine, finansine veikla bei skatina įsigyti ir (ar) vartoti alkoholinius gėrimus (supažindina su alkoholinių gėrimų charakteristikomis, atkreipia vartotojų dėmesį į pristatomus alkoholinius gėrimus, tokiu būdu taip pat skatina šių alkoholinių gėrimų vartojimą). Taigi, minimos informacijos pateikimas naujienų portaluose būtų vertinamas kaip Alkoholio kontrolės įstatymo 29 str. 1 d. reikalavimo pažeidimas.“ Tiesa, tokią informaciją galima skelbti alkoholinius gėrimus gaminančių ar jais prekiaujančių įmonių interneto svetainėse.
Gyvename šalyje, kurioje vis dar plėšoma ar užtušuojama vyno reklama užsienio žurnaluose, kurioje aštuoniolikmečiai gali balsuoti Seimo rinkimuose, tuoktis ir eiti į kariuomenę, bet negali pirkti ir ragauti alaus ar šampano (pvz., savo vestuvėse), kurioje įstatymu draudžiama perspausdinti ar padaryti nuorodą į mokslinius tyrimus, atskleidžiančius saikingo vyno vartojimo ir sveikatos sąryšį, kurioje užtat galima įsigyti degtinės jogurto indeliuose ar „bambalinio“ stipraus alaus, kurioje keliami mokesčiai alkoholiui apskritai, o vynui ir alui ypač daug.
Esame šalyje, kurioje politikai (visas balsavęs Seimas, tam pritarusi prezidentė, išskyrus liberalus, pora konservatorių) žino, kas jums geriau jūsų sveikatai ir nori „reguliuoti“ jūsų, mieli piliečiai, pasirinkimą ką, kiek ir kada vartoti.
Nors šaunusis kareivis Šveikas ir neteigė, jog „vyriausybė, pabranginusi alų, pasmerkta žlugti“, tačiau ne mažiau šaunus personažas Elas Bandis iš „Vedęs ir turintis vaikų“ serialo tikrai sakė „kur bebūtumėte, skaitykite iš mano lūpų – neapmokestinkite alaus!“ Tą patį galima pasakyti ir apie vyną, kuriam Honkongas dar 2008 m. panaikino muito mokestį importuojamiems vynams.
Mūsų politikai puikiai žino, kokia yra vyno reikšmė. Jei ne istorijoje, kultūroje, religijoje ir Vakarų civilizacijoje, tai kulinarijoje ir diplomatiniame protokole. Politikai dalyvauja užsienio vizituose, rengia priėmimus, kuriuose dominuoja ...vynas! Stipriai abejoju, ar jis yra pagrindinis alkoholizmo Lietuvoje kaltininkas. Veikiau, vienas iš atpirkimo ožių. Tad, apie vyno kultūrą, mūsų Vakarų kultūros esaties dalį reikia domėtis, rašyti, diskutuoti, atsakingai ragauti ir suprasti.
Scottsdale, Arizonos valstijoje (JAV), esantis Vynai.com puslapis norėjo apžvelgti „pirmąsias kregždes“ – pasirodžiusius naujus vynus Lietuvos rinkoje. Taigi, „pirmoji ir paskutinė kregždė“ yra draudžiama informacija apie vyną Lietuvos žiniasklaidoje. „Ačiū“ Jums, Valstiečių ir žaliųjų sąjunga, kuri nemelavo per rinkimus ir pasakė, kad visas alkoholis yra blogis ir su juo bus kovojama, „ačiū“ kone visiems Seimo nariams, kurie balsavo už tokius draudimus, „ačiū“ Prezidentei, kuri pasirašė šį įstatymą.
Lietuva žingsneliu pasitraukė iš Vakarų civilizacijos. Su šv. Velykom, mieli vyno entuziastai ir gurmanai. Palauksime geresnių laikų, kai bus galima rašyti apie vyną Lietuvos žiniasklaidoje. In vino veritas ir tikrai ne tik in aqua sanitas.
P.S. Tiems, kas imsis Alkoholio kontrolės įstatymo 29 ir kitų straipsnių pataisų, sveikinimai avansu!