„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Šarūnas Černiauskas: Kaip Seimo narius pavertėme smulkiais sukčiais

Trisdešimt politikų lyg niekur nieko apsirūpino mašinomis, didelę (ar didžiąją) dalį jų vertės padengdami mūsų visų – mokesčių mokėtojų – pinigais. Vieniems čia nieko blogo, kitiems – akivaizdi problema be sprendimo. O sprendimas yra, ir visiškai paprastas. Padidinkime Seimo narių algas. Ir aš tai siūlau visiškai rimtai.
Šarūnas Černiauskas
Šarūnas Černiauskas / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Kiekvienas Seimo narys panosėje turi vadinamąsias parlamentines lėšas. Tai pinigai, skirti kanceliarinėms priemonėms, informavimui apie Seimo nario veiklą, gėlėms, vizitinėms kortelėms, biuro įrangai ar nuomai – bet kam. Pernai tokioms reikmėms Seimo nariai galėdavo išleisti beveik 10 tūkst. eurų per metus.

Duosiu jums užduotį. Įsivaizduokite, kad jums prieš nosį kabo permatomas maišelis su 10 tūkst. eurų. Ant jo užrašyti du sakiniai, jus verčiantys savotišku pasakos herojumi: „Čia tavo pinigai. Gali išleisti, bet negali pasiimti“.

Kaip išleisti pinigus jų nepasiimant? Su tokia pasakiška užduotimi grumiasi jau kelių kadencijų parlamentarai. Visi supranta, kad pinigų negalima pasiimti ir įsidėti į kišenę. Bet prieš akis kabaliuoja 10 tūkstančių eurų. Ir jų juk taip norisi...

Turiu pagrindo įtarti, kad dalis Seimo narių kaip smulkūs niekšeliai klastoja Seimo kanceliarijai teikiamus duomenis, kad kuo daugiau parlamentinių lėšų įsidėtų į kišenę.

Štai taip pavertėme Seimo narius smulkiais sukčiais. Tais, kurie žino, kad parlamentinių lėšų automobilio lizingui leisti negalima. Tais, kurie mašiną iš tų lėšų nuomoja, žinodami, kad pasibaigus sutarčiai mašina bus jų ir už gerokai kritusią kainą. Tais, kuriems gėda prisipažinti, kad jiems pirmiems siūlomos tos mašinos, o visa tai jie darė sąmoningai. Tais, kurie į savo garažą įvarė po keliolika ar keliasdešimt tūkstančių eurų mūsų visų pinigų.

Ir jiems reikia pakelti algas. Tikrai. Taip ir ne kitaip.

Velniop parlamentines lėšas. Į valdžią atėję „valstiečiai“ apskritai uždraudė automobilių nuomą iš parlamentinėms išlaidoms skirtų lėšų. Ir ką? Manote, kažkas labai pasikeitė? Nė velnio.

Parlamentinėse išlaidose dominavusią eilutę „transporto priemonės nuoma“ pakeitė „Transporto priemonės eksploatavimas, techninė priežiūra, remontas“. Rekordininkai įsigudrina daugiau nei 60 proc. parlamentinių lėšų išleisti būtent pagal šią eilutę. Sveiki, pone Gražuli. Turbūt skaitote. Linkėjimai „Lexusui“.

Taip, Seimo nariams tikrai reikia automobilio. Jį reikia prižiūrėti, su juo reikia toli važiuoti, jį reikia remontuoti. Tik kai kurių Seimo narių išlaidos tokios, kad atrodo, jog jie važinėja su nuolat gendančiomis geldomis, kurios ryja po 20 litrų šimtui kilometrų.

Taip, mintį supratote. Turiu pagrindo įtarti, kad dalis Seimo narių kaip smulkūs niekšeliai klastoja Seimo kanceliarijai teikiamus duomenis, kad kuo daugiau parlamentinių lėšų įsidėtų į kišenę. Nes automobiliai buvo ir liko lengviausiai panaudojamu šių pinigų pasisavinimo įrankiu.

Kiekvienam Seimo nariui prieš nosį maskatuoja 10 tūkst. eurų pagunda. „Čia tavo, bet neimk“. Ir pasiima. Galbūt slegiami kaltės jausmo, galbūt save pateisindami tuo, kad „visi taip daro“ arba čia tvarka bloga, o ne jie.

O sprendimas paprastas. Nupjauni didžiąją dalį parlamentinių lėšų (kad liktų tiek, kiek pakanka kanceliarinėms prekėms ir benzinui, ne daugiau). Nupjautą dalį perkeli į Seimo narių algas. Ir visiems gerai.

Visuomenei nebeliktų pagrindo piktintis smulkiais sukčiais, ieškančiais būdo pasisavinti saujelę pinigų. Seimo nariams nereikėtų verstis per galvas, kol suras kuo labiau parlamentinių lėšų įsisavinimui tinkamą mašiną. Juk tada tai jau būtų jų pinigai, ir nereikėtų ieškoti būdų, kaip čia įsisavinus bent dalį tų laisvai kabaliuojančių, bet ne iki galo pasiekiamų pinigų. Būtų galima investuoti į vaikų mokslą, pagalbą sergančiam seneliui, naują papuošalą mylimai žmonai – į bet ką. Ir duodu ranką nukirsti – tada Seimo nariai jau kur kas atidžiau skaičiuotų tuos pinigus ir neieškotų būdų, kaip kuo daugiau jų išleisti. Priešingai, nei yra dabar.

Seimo nariai vagia (nepykit, bet taip jau yra) parlamentines lėšas, nes bijo vėl būti išvadinti vagimis. Paradoksalu, bet tiesa.

Manote, jums sektųsi geriau ir su tais pinigais elgtumėtės sąžiningiau? Puiku. Tik turėkite omeny, kad jums prieš nosį kabos 10 tūkstančių eurų. Juos turėsite paimti į rankas ir išleisti. Bet taip, kad tai jūsų nepraturtintų. Pagunda visada po ranka. Aplinkui zuja kolegos, vis leptelintys ką nors apie naują mašiną ar dar ką nors. Jei įsidėsi į kišenę – niekas nesupyks, o daugelis supras. Jei neįsidėsi – dar durnium išvadins. Patikėkit, lengva nebūtų niekam.

Velniop parlamentines išlaidas. Jei ne mašinos – tuoj atsiras kitas būdas jas konvertuoti į politiko turtą, nors tai ir draudžiama visais įmanomais kampais. Duokit Seimo nariams tuos pinigus į rankas be suvaržymų – pamatysite stebuklus.

Kodėl tai iki šiol nepadaryta? Visų pirma – dėl mūsų. Ne, ne dėl žurnalistų. Dėl rinkėjų. Tiksliau, ir dėl žurnalistų, ir dėl rinkėjų. Nes jeigu Seimo nariai pasididins algas, pirmieji tai apipins skambiomis antraštėmis apie „išsipūtusias pinigines“, o antrieji tokias skambias žinias bus linkę pasitikti kitomis standartinėmis frazėmis , pavyzdžiui, – „dar tiems vagims negana“.

Taigi Seimo nariai vagia (nepykit, bet taip jau yra) parlamentines lėšas, nes bijo vėl būti išvadinti vagimis. Paradoksalu, bet tiesa.

Populizmo tradiciją sumaišome su menku visuomenės politiniu išprusimu, įpilame puslitrį (akmuo į nuosavą daržą) žiniasklaidos polinkio į provincialų skandalizmą – ir turime tą kokteilį, kurio reikia, kad dešimtys Seimo narių elgtųsi kaip smulkūs aferistai. O kai įveiki tą mažą barjerą ir nugvelbi tuos pinigus, kurie lyg ir tavo, bet ne visai, tampa lengviau. Ne, ne gyventi. Lengviau ryžtis kitokiems piniginės pildymo metodams, prieš kuriuos parlamentinių lėšų gvelbimas – tik apšilimas.

TAIP PAT SKAITYKITE: Pusė milijono eurų iš mokesčių mokėtojų kišenių – 30-ties Seimo narių automobiliams ir Sąrašas Seimo narių, kurie už valstybės pinigus susimažino automobilių kainas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“