Vytautas Plečkaitis: Gera žinia pasauliui – trečias pasaulinis karas neprasidėjo; jis atidedamas kitam kartui

Ankstyvą ir tamsų balandžio 14d. rytmetį, tarp 4 val. ir 6 val. vietos laiku daugiau kaip šimtas raketų iš JAV, Didžiosios Britanijos ir Prancūzijos karinių laivų bei lėktuvų buvo paleista į Sirijos infrastruktūros objektus. Oficialus karinės operacijos tikslas – parodyti Basharo al Assado režimui ir visam pasauliui, kad cheminio ginklo panaudojimas bus baudžiamas ir nebus toleruojamas .
Vytautas Plečkaitis
Vytautas Plečkaitis / Nuotr. iš asmeninio archyvo

Tiek Sirijos, tiek jos sąjungininkės – Rusijos – valdžia daug kartų neigė, kad Dumos mieste, netoli sostinės Damasko, Basharo al Assado režimo kariuomenė panaudojo cheminį ginklą prieš vietinius gyventojus, kad tai esą provokacija, įvykdyta pralaiminčios karą opozicijos. Tokie Rusijos teiginiai Vakarų sąjungininkų neįtikino.

JAV karinių pajėgų vadovybės nuomone, įvykdyta sąjungininkų operacija prieš B.al Assado režimą buvo sėkminga, nebuvo civilių aukų, nežuvo nė vienas rusų kareivis, nebuvo pažeista net Rusijos kontroliuojama Rytų Sirijoje oro erdvė. Kaip tik būtent to labiausiai bijota.

Anot sekmadieninio britų leidinio „The Observer“ prie riboto, racionalaus smūgio prieš Siriją parengimo daug prisidėjo Valstybės gynybos sekretorius Jamesas Mattisas, atsispyręs Baltųjų rūmų spaudimui ir apmalšinęs labiau karingų generolų bei politikų siekius sukelti didesnį karą.

Dar prieš karinę operaciją ir JAV prezidentas D.Trumpas gąsdino Rusiją „puikiomis“ amerikiečių raketomis, o rusų politikai bei diplomatai grasino JAV ir visam pasauliui, kad, jeigu bus pasikėsinta į rusų karines bazes, jei bus nukauti rusų kariai, Rusija atsakys tuo pačiu. Kitaip sakant, prasidės karas tarp dviejų branduolinių valstybių, o tai jau kvepėtų branduoliniu pasauliniu karu. Jam pasibaigus, anot garsaus fiziko Alberto Einsteino, jau ketvirtas karas pasaulyje vyktų su kuokomis, lankais ir strėlėmis.

Sirijoje yra ne tik Rusijos karinės bazės. Rusijos kariškiai kariauja diktatoriaus B.Al Asado režimo pusėje. Prieš porą mėnesių Rusija neteko keliasdešimties kariškių (savanorių samdinių), jiems susidūrus su amerikiečiais, remiančiais kurdų mažumą šiaurinėje Sirijoje. Tuomet abiejų pusių – JAV ir Rusijos - kariškiai surado bendrą kalbą ir ėmėsi papildomų atsargumo priemonių, kad atsitiktinių aukų būtų kuo mažiau.

Savo buvimą Sirijoje Rusija teisina tuo, kad ji čia yra Sirijos vyriausybės kvietimu. Iš tikrųjų, Sirijos režimas yra suinteresuotas Rusijos kariuomenės buvimu Sirijoje, nes be jų pagalbos, vargu bau, ar išlaikytų savo valdžią ir nugalėtų gausias opozicines bei teroristines organizacijas, kurios veikia šalies teritorijoje.

Šį kartą Pentagonas ir Rusijos kariuomenės generalinis štabas prieš Vakarų valstybių operacijos pradžią aptarė galimų Vakarų sąjungininkų puolimo koordinates, kad Rusijai nebūtų preteksto kaltinti amerikiečius rusų karinių pajėgų puolimu. JAV ir Rusijos kariškiai, skirtingai nei politikai suvokė atsakomybės naštą. Aukų nebuvo ir nebuvo preteksto susiremti branduolinėms valstybėms.

Amerikiečiai bei rusai vykstant kariniams smūgiams, kurie tęsėsi apie 70 minučių, nesutarė tik dėl vieno dalyko: kiek vakarų sąjungininkų raketų pasiekė tikslą, o kiek jų Sirijos priešraketinė gynyba, apginkluota Rusijos ginklais, numušė, tikslo dar nepasiekus.

Amerikiečiai bei rusai vykstant kariniams smūgiams, kurie tęsėsi apie 70 minučių, nesutarė tik dėl vieno dalyko: kiek vakarų sąjungininkų raketų pasiekė tikslą, o kiek jų Sirijos priešraketinė gynyba, apginkluota Rusijos ginklais, numušė, tikslo dar nepasiekus. Sirijos ir Rusijos kariškiai nurodo, kad buvo numušta apie 70 Vakarų sąjungininkų raketų. Sunku tuo patikėti, bet čia jau propagandos ir tikėjimo dalykai, mažai ką turintys su realybe.

Sirai yra susiskaldę ne tik religiniu požiūriu – į sunitus ir šiitus, bet ir klanine priklausomybe, kuri yra būdinga šiam regionui. Šiaurės Sirijoje gyvena milijoninė kurdų mažuma, siekianti valstybingumo ir remiama Jungtinių valstijų. Prieš kurdus kovoja Turkija, NATO narė ir teoriškai Vakarų sąjungininkė, savo valstybėje turinti didelę, kelių milijonų kurdų bendruomenę ir besibaiminanti dėl Sirijos kurdų ir Turkijos kurdų susijungimo. Turkijos interesai Sirijoje neprieštarauja Rusijos interesams, todėl R.T.Erdoganas ir V.Puinas režimo ateities klausimu sutaria.

Beje, Sirijos sustiprinimu yra suinteresuotas Iranas, viena svarbiausių regiono valstybių. Tačiau Irano galios susilpninimu yra susirūpinusi Saudo Arabija ir Izraelis. Persipynę ir priešingi šio regiono interesai bei branduolinių pasaulio valstybių aktyvus karinis dalyvavimas Sirijos reikaluose, deja, nepadeda spręsti problemų. Sirijoje pilietinis karas jau vyksta septynetą metų. Apie penki milijonai vaikų iš Sirijos tapo pabėgėliais, dauguma Sirijos miestų paversti griuvėsių krūva, pabėgėlių srautai traukia Europos link. Sirijos valstybei gresia skilimas į kelias valstybes.

Didelė dalis Vakarų Europos žiniasklaidos, anot vokiečių „Spiegel“, neigiamai įvertino tiek cheminio ginklo panaudojimą Dumos mieste, tiek trijų NATO valstybių raketų smūgį prieš Siriją. Anot daugelio Vakarų Europos leidinių apžvalgininkų, JAV, Didžiosios Britanijos ir Prancūzijos įvykdytas karinis smūgis prieš Siriją nepriartino taikos ir nesumažino nelaimių, nesusilpnino nei B.Al Assado režimo, nei teroristų šioje Dievo užmirštoje valstybėje. Sirijos problemą įmanoma išspręsti tik diplomatinėmis priemonėmis, turint geranorišką nusiteikimą, Sirijos žmonių ir jų valstybės labui.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų