Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2022 01 13 /17:40

KTU studentai niršta dėl egzaminų: tikimybė užsikrėsti – didelė, o izoliuotis bendrabuty negali

Prasidėjus egzaminų sesijai, tarp Kauno technologijos universiteto studentų kilo baimė susirgti COVID-19, nes vis labiau įsibėgėja omikron atmainos sukelta banga. Jie piktinasi, kad atsiskaitymai vyksta kontaktiniu būdu, o auditorijose sėdi daugiau nei po 30 žmonių, srautai nereguliuojami. Dėl to pasisakė ir Studentų atstovybė. Universiteto administracija ramina, kad situacija – valdoma, o nuotolinės sesijos galimybės nenumato centrinė valdžia.
Kauno technologijos universitetas
Kauno technologijos universitetas / KTU nuotr.

15min sulaukė net kelių susirūpinusių Kauno technologijos universiteto (KTU) studentų laiškų. Štai vienas jų tikina, kad universiteto administracija nepaiso vidinių įsipareigojimų, skirtų užtikrinti saugią aplinką pandemijos metu.

Anot jo, numatytas reikalavimas dalyvauti egzaminuose iki 30 asmenų, tačiau dalyvauja ir daugiau – net dvigubai. Štai kompiuterių klasėje vykusiame atsiskaityme buvo užimtos visos vietos, tad tarp egzaminuojamųjų nebuvo nė pusės metro atstumo.

Be to, koridoriuose neva nesaugiais atstumais grupuojasi minios studentų (susitinka baigę egzaminą ir laukiantys kito), kurie užsikrečia koronavirusu ir yra priversti izoliuotis, o izoliuotis bendrabučiuose negalima. Tokiais atvejais studentams tenka keliauti į namus pas tėvus ar kitur. Tai, suprantama, didina grėsmę užkrėsti kitus.

„Toks atvejis jau ne pirmas ir ne su pirmu studentų egzaminų srautu. Kodėl negalima tęsti studijų nuotoliniu būdu, ypač informatikos srityje studijuojantiems studentams, kai ir taip darbas vyksta kompiuteriu?“, – retorinį klausimą uždavė studentas.

123RF.com nuotr./Asociatyvi nuotr.
123RF.com nuotr./Asociatyvi nuotr.

Jo teigimu, pasitaiko tokių studentų, kurie slepia simptomus, nes nenori egzaminų laikyti pavasario semestro metu, kai prasideda įvadinės paskaitos.

„Kaip supratau, į saviizoliaciją yra siunčiama akademinė grupė, o ne egzamino sraute dalyvavę studentai. Tuo pačiu, kiek girdėjau, Vytauto Didžiojo universitete (VDU) susirgo vienas asmuo ir kažkaip visas fakultetas sugebėjo pereiti į nuotolinę egzaminų sesiją“, – teigė studentas.

VDU Studijų prorektorės dr. Simonos Pilkienės teigimu, universitete egzaminų sesija taip pat vyko kontaktiniu būdu.

„Jei studentui diagnozuojama COVID-19 liga ar atsiranda kita svarbi priežastis, dėl kurios jis negali atvykti į egzaminą, vadovaujantis VDU Studijų reguliavimo tvarka, asmeniui nustatoma kita egzamino laikymo data. Nuotoliniu būdu egzaminai buvo vykdomi tais atvejais, kai studijų dalykas visą semestrą buvo vykdomas nuotoliniu būdu“, – KTU studento išsakytą mintį apie tai, kaip viskas vyko kitame Kauno universitete, paaiškino VDU atstovė.

Jaučiasi verčiami kontaktuoti

15min redakcijai laišką parašė ir dar vienas KTU studentas. Jonu prisistatęs vaikinas tikino esąs susirūpinęs tuo, kaip universitetas valdo pandeminę situaciją.

Anot jo, KTU vadovybė nereaguoja į sparčiai blogėjančią situaciją, galioja tas pats įsakymas, kuris buvo parašytas dar rugpjūčio 18 dieną (neva padarytas tik pakeitimas dėl privalomojo kaukių dėvėjimo).

„Įsakymas nurodo, kad visi atsiskaitymai turi vykti kontaktiniu būdu, dėl ko ir kyla problema. Sesija trunka 4 savaites. Ne paslaptis, kad buvo koronaviruso atvejų šuolis. Tai labai stipriai buvo pajausta tarp studentų. Sergantis COVID-19 žmogus, atvykęs į egzaminą, karantinuoja visą srautą, o omikron atmainos atveju izoliacija trunka 10 dienų. Tokių atvejų buvo daug, bet tikslaus skaičiaus nežinau, nes neturiu prieigos prie to.

Bijo ne tik patys studentai, bet ir dėstytojai, tačiau egzaminai yra ne nukeliami „į nuotolį“, bet perkeliami į kitą dieną. Arba studentai iškart siunčiami į perlaikymą. KTU valdžia neleidžia egzamino vykdyti nuotoliu, nors abi pusės to norėtų. Kitaip tariant, KTU valdžia verčia studentus ir dėstytojus laikyti egzaminus kontaktiniu būdu, nors yra didelė rizika užsikrėsti ar karantinuotis“, – problemą išdėstė Jonas.

Jis taip pat girdėjo kalbas apie tai, kad atsiskaitymuose dalyvauja daugiau nei 30 studentų, nors būtent tokį maksimalų limitą turėjo užtikrinti universitetas. Girdėjo Jonas ir apie tai, kad studentams draudžiama izoliuotis KTU bendrabučiuose.

„Kitaip tariant, daugumai studentų yra didelė rizika prarasti savo gyvenamąsias patalpas, kad ir 10-čiai dienų, jei nėra susergama. Pats nesu prasirgęs šia liga ir tikrai nenoriu susirgti. Turiu du skiepus ir laukiu laiko savo stiprinančiajai dozei. Manau panašioje situacijoje yra dauguma KTU studentų, kur ne tik liga, bet ir paprastas karantinavimasis gali sukelti labai sunkias pasekmes“, – patikino studentas.

KTU valdžia verčia studentus ir dėstytojus laikyti egzaminus kontaktiniu būdu.

Jo žiniomis, buvo atlikta apklausa, kurioje dalyvavo apie 2600 studentų. KTU valdžia neva neatsižvelgė į anketos rezultatus ir dėl situacijos gerinimo nieko nepadarė. Tai, pasak Jono, KTU aplaidumas.

79 proc. nesijaučia saugūs

Į šią situaciją sausio 12 dieną išplatintu pranešimu feisbuke sureagavo ir KTU Studentų atstovybė.

„Įsibėgėjus egzaminų sesijai iš studentų sulaukiame vis daugiau pranešimų apie užsikrėtimus arba kontaktą su sergančiais COVID-19 galutinių atsiskaitymų metu. Dėl šių priežasčių studentai yra priversti izoliuotis, o universitetas – perkelti atsiskaitymus į vėlesnį laiką.

Girdėdami vis daugiau nepasitenkinimo iš studentų, surengėme apklausą, norėdami išsiaiškintume, ar studentai jaučiasi saugūs atsiskaitymų metu. Per keletą dienų (apklausa vykdyta sausio 8-9 dienomis) klausimyną užpildė 2691 studentas, o gauti rezultatai buvo pateikti universiteto administracijai.

Surinkti duomenys parodė, kad 62 proc. apklaustųjų nėra patenkinti esama egzaminų vykdymo tvarka, o 79 proc. respondentų nesijaučia saugūs dalyvaudami atsiskaitymuose kontaktiniu būdu“, – rašoma KTU Studentų atstovybės pranešime.

Jame taip pat teigiama, kad siekiant kompromiso, kurio metu studentai galėtų saugiai dalyvauti atsiskaitymuose bei neturėtų galimybės pažeisti akademinio sąžiningumo principų, kasdien buvo palaikomas kontaktas su Studentų reikalų departamentu.

Sausio 12 dieną sulaukta žinios, kad pokyčiai dėl dabartinės egzaminų laikymo tvarkos nėra planuojami. Pagrindinis argumentas – sergančiųjų studentų skaičius yra per mažas lyginant su bendru studentų skaičiumi, kad reikėtų imtis kokių nors priemonių.

„Šis sprendimas šiuo metu yra galutinis ir studentų atstovybės pateikti argumentai nieko nekeičia.

Studentams primename būti atsakingiems, saugoti save ir aplinkinius atsiskaitymų metu. Taip pat itin svarbu prieš egzaminą pajutus ligos simptomus, susilaikyti nuo dalyvavimo atsiskaityme, prieš tai informavus savo fakulteto studijų centrą. Pastebėjus esamos tvarkos pažeidimų, prašome apie tai informuoti KTU studentų atstovybę bei fakulteto administraciją“, – taip užbaigiamas Studentų atstovybės pranešimas.

Į jį sureagavo keletas komentatorių. Vienas jų visą situaciją pavadino „apgailėtina“.

„Po egzamino mažam koridoriuje studentų skaičius siekia 100, nors yra griežti apribojimai, koks kiekis gali būti tokiame mažame plote. Prodekanui šis atvejis, kiek žinau, praneštas, veiksmų – 0. Universiteto valdžiai 10-30 minučių moodle testas svarbiau už studentų sveikatą, o po tų moodle testukų su simptomais sėdim ir mokomės kitiems egzaminams.

Dauguma net nesitestuoja, nes žino, kad psichologiškai nepaneš vasarį naujų 5 modulių ir dar ant galvos egzaminų. Išvis per šią sesiją mačiau labai daug stiprių pažeidimų, kur pats universitetas turėtų būti griežtai nubaustas. Bet kol tai nėra daėję iki policijos/žiniasklaidos, tol elgsis lyg taisyklės negalioja“, – tikino komentatorius.

Nėra numatytos galimybės

Kaip 15min teigė Mantas Lapinskas, KTU atstovas žiniasklaidai, universitetas stengiasi ir daro viską, kad studentai būtų apsaugoti nuo COVID-19 tiek paskaitų metu, tiek per sesiją.

„Tuo pačiu, turime laikytis visų Švietimo, mokslo ir sporto, Sveikatos apsaugos ministerijų nutarimų – šiuo metu pagal juos nuotoliniai atsiskaitymai nenumatyti, nuotoliu gali būti vykdomos tik paskaitos, kuriose yra virš 50 studentų. Tikrai suprantame studentus, tačiau privalome užtikrinti ir akademinį sąžiningumą“, – rašoma KTU atsakyme redakcijai.

Pastaraisiais duomenimis, anot M.Lapinsko, situacija dėl užsikrėtimų COVID-19 nėra itin bloga: iš beveik 8 tūkst. studentų užsikrėtusių yra kelios dešimtys, iš beveik 2 tūkst. KTU darbuotojų serga keletas.

„Studentai dar prieš apsigyvendami bendrabučiuose buvo ir yra nuolat informuojami, kad universitetas neturi sąlygų saviizoliacijai užtikrinti“, – į dar vieną klausimą atsakė M.Lapinskas.

Fiksuoti 3 nedideli protrūkiai

Užklausos buvo išsiųstos ir Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai bei Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui (NVSC).

Kaip 15min informavo NVSC, šiuo metu registruoti 3 aktyvūs COVID-19 ligos protrūkiai, susiję su KTU. Protrūkiai neskaitlingi – kiekviename jų nustatyta po du susijusius atvejus.

Dėl šių protrūkių iš viso buvo izoliuoti 66 KTU studentai ir darbuotojai.

„Kalbant bendrai, sergamumo COVID-19 liga augimas tarp studentų, epidemiologų vertinimu, nėra išskirtinis – jis atspindi infekcijos plitimą visuomenėje, kuris yra pakilimo stadijoje, plintant 3–5 kartus labiau užkrečiamai omikron atmainai.

Kalbant apie egzaminus, aukštojo mokslo organizavimui operacijų vadovo sprendimu numatytos vykdymo būtinosios sąlygos, mažinančios susirgimo riziką COVID-19 liga“, – rašoma NVSC komentare.

Svarbu – akademinis sąžiningumas

Kaip teigiama Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos atsiųstame atsakyme, aukštojo mokslo studijų vykdymas ekstremaliosios situacijos sąlygomis reglamentuotas Vyriausybės 2020 metų vasario 26 dienos nutarimu, kuriame nustatyta, kad aukštojo mokslo studijos vykdomos užtikrinant valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo nustatytas sąlygas ir kitus reikalavimus, kai dalyvauja asmenys, atitinkantys nutarime nurodytus kriterijus, arba nuotoliniu būdu.

Skirtingos studijų programos turi skirtingus studijų proceso reikalavimus, ne visus užsiėmimus, paskaitas ar egzaminus galima kokybiškai pakeisti, perkelti į nuotolį ir kartu pasiekti kokybiškų studijų rezultatų.

Dauguma aukštųjų mokyklų egzaminus kontaktiniu būdu organizuoja dėl to, kad tai geriau užtikrina akademinį sąžiningumą. Egzaminuojami nuotoliu studentai turi gerokai daugiau galimybių piktnaudžiauti įvairiomis papildomomis priemonėmis, savitarpio pagalba ir pan.

„Dauguma aukštųjų mokyklų atsiskaitymus, ypač studijų dalykų finalinius egzaminus, organizuoja kontaktiniu būdu. Tai natūrali pasirinkimo organizuoti studijas kontaktiniu būdu tąsa. Tačiau yra ir išimčių – kai kuriose studijų programose dalis studijų dalykų buvo vykdomi nuotoliniu būdu ir atsiskaitymai yra organizuojami taip pat. Tai labai priklauso nuo studijų dalykų specifikos. Ten, kur studentų grupės mažesnės ir užduotys yra kūrybinio pobūdžio, – lengviau realizuoti kokybišką žinių patikrinimą nuotoliu“, – teigiama ministerijos atsakyme.

Dauguma aukštųjų mokyklų egzaminus kontaktiniu būdu organizuoja dėl to, kad tai geriau užtikrina akademinį sąžiningumą.

Ministerija yra sulaukusi keleto laiškų iš studentų, kurie nesiskiepijo ir neturi galimybių paso. Ankstesnio karantino metu sulaukta studentų nuogąstavimų dėl nekokybiškų nuotolinių studijų, todėl prioritetas neva ir teikiamas kontaktinėms studijoms.

Ministerija primena, kad aukštojo mokslo studijos kontaktiniu būdu galimos tik tiems, kurie yra pasiskiepiję, persirgę arba turi ne anksčiau nei prieš 72 valandas (skaičiuojant nuo ėminio paėmimo momento) atlikto SARS-CoV-2 PGR tyrimo neigiamą atsakymą.

„Studentai, tam tikra prasme būdami laisvesni nei mokiniai, juk gali tartis su aukštąja mokykla, pvz., dėl egzaminų laikymo per pakartotinę sesiją ar pan.“, – teigia ministerijos atstovai.

Kokie gi reikalavimai galioja egzaminų sesijų metu?

Uždarose patalpose privaloma dėvėti medicinines kaukes ar respiratorius ir laikytis 2 metrų atstumo, jei tai leidžia veiklos ypatumai. Patalpos turi būti vėdinamos ir dezinfekuojamos. Jei užsiėmimams naudojamas inventorius, jis turi būti išvalomas ir dezinfekuojamas po kiekvieno panaudojimo.

Turi būti sudarytos sąlygos rankų higienai ir dezinfekcijai. Darbuotojų, studentų sveikatos būklė stebima: sudaromos sąlygos matuotis temperatūrą.

„Studentai turi saugoti save bei kitus, laikytis nustatytų reikalavimų. Lygiai taip pat turėtų elgtis ir aukštųjų mokyklų administracija – užtikrinti tinkamą atstumą egzaminų metu, planuoti studentų srautus“, – rašoma ministerijos atsakyme.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?