2019 06 12

10 patarimų, kaip išgyventi kaitrą nepatenkant į medikų rankas

Šiomis dienomis termometro stulpeliai kops net iki 35 laipsnių karščio. Gydytoja Vanda Pumputienė įspėja, kad tokia kaitra pavojingiausia vaikams ir vyresnio amžiaus žmonėms. Gydytoja pateikia rekomendacijų, kaip elgtis ar ko nedaryti, kad netektų atsidurti medikų rankose.
Sostinėje gyventojai džiaugiasi rekordiniais karščiais
Vaikai gaivinasi fontane. / Josvydo Elinsko / 15min nuotr.
  • Pirmiausia, anot V.Pumputienės, kaitriems orams derėtų pasirinkti tinkamą aprangą – lengvų, minkštų, orui pralaidžių, natūralių ir judesių nevaržančių audinių drabužius. Geriausiai tinka medvilnė ir linas.
  • Plieskiant saulei galvos apdangalai yra būtini.
  • Sėsti prie gausiai nukrauto pietų stalo karštomis dienomis nerekomenduojama. Verčiau rinktis lengvai virškinamą maistą – patiekalus iš daržovių, valgyti vaisių.
  • Skysčių patariama išgerti apie 1,5–2 litrus per dieną. Vyresni žmonės mažiau jaučia troškulį, jiems atrodo, kad gerti nesinori, tačiau reikia – vandens, šaltos arbatos. Į sveikatą vartoti ir mineralinį vandenį, kuris padeda organizme atstatyti prakaituojant prarandamą elektrolitų kiekį.
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Vanda Pumputienė
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Vanda Pumputienė
  • V.Pumputienė primygtinai rekomenduoja sodo ir daržo darbus atlikti labai anksti ryte ar vėlyvą vakarą, kai saulė ne tokia kaitri. Tai padės apsisaugoti ne tik nuo perkaitimo, bet ir nudegimų. „Net į vaistinę ar parduotuvę siūlau eiti ryte arba vakare“, – sako gydytoja. Be to, ji primena, kad prekybos centrų patalpos yra vėsios: lauko ir vidaus temperatūra smarkiai skiriasi ir tikrai peržengia rekomenduojamą 5–8 laipsnių ribą. Dar vėsiau prie šaldytuvų. Todėl įėjus į prekybos centrus siūloma apsirengti ar bent jau turėti šalį. Ypač svarbu vengti tiesiogiai pučiamo šalto oro gūsių.
  • Lauko darbus dirbantiems darbininkams siūloma kiek įmanoma daugiau dirbti pavėsyje. Jei tai neįmanoma, būtina keistis: pusvalandį saulėje dirba vienas žmogus, tada eina pasėdėti pavėsyje, atsigaivinti, atsigerti, o jį pakeičia kitas.
  • Alkoholis ir karščiai – nesuderinama. Vartojant alkoholinius gėrimus karštą dieną šilumos smūgio tikimybė padidėja 15 kartų.
AFP/„Scanpix“ nuotr./Karščiai
AFP/„Scanpix“ nuotr./Karščiai
  • Lepintis saulės voniomis reikia atsakingai, kitaip gresia gauti šilumos smūgį, tuomet nukenčia visas organizmas, temperatūra pakyla iki 41 laipsnio.
  • Persikaitinus saulėje patariama apsišlakstyti vandeniu, kūną drėkinti sušlapinta paklote. Tokiu atveju praverstų ir ventiliatorius. Ėmusis kompleksinių priemonių, per 10 minučių žmogui nukrenta vienas laipsnis karščio.
  • Perkaitus pirmiausia sutrinka orientacija, padidėja širdies minutinis tūris, iš karto kyla kraujospūdis. Taip pat justi silpnumas, pykinimas, vėmimas, galvos skausmai. Šoktelėjus kūno temperatūrai, gali išsivystyti net ir traukuliai, delyrinis sindromas, žmonės pradeda kliedėti. „Tada tai jau reikia kreiptis į medikus. Išrengti žmogų, aptrinti kūno temperatūros vandeniu, pažastyse galima pridėti šalto vandens, prileisto į butelius, ant galvos uždėti šaltą kompresą, namuose įjungti ventiliatorių, vėsinti, pagirdyti. Jei jau pakilusi temperatūra, reikia kviesti greitąją pagalbą“, – pabrėžia V.Pumputienė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis