Europarlamentaras Z.Balčytis pirmasis pranešė ketinąs dalyvauti kitų metų gegužę vyksiančiuose Lietuvos prezidento rinkimuose, jei to nedarys LSDP pirmininkas, premjeras Algirdas Butkevičius. Dabar Z.Balčyčio kandidatūrą patvirtino partijos prezidiumas.
Z.Balčytis politikoje ne naujokas. Jis ilgametis socialdemokratų partijos narys, 2000–2009 m. kadencijos Seimo narys, 2001–2005 m. susisiekimo ministras, 2005–2007 finansų ministras, o nuo 2009 m. europarlamentaras.
– Žiniasklaida skelbia, kad neseniai buvote susitikęs su prezidente Dalia Grybauskaite, apie ką kalbėjote?
– Noriu nuliūdinti, kad jokio susitikimo nebuvo. Mano pagrindinis tikslas, kad nebūtų gandų, ateityje darysiu viską, kad taip nebūtų.
– Ar tiesa, kad prezidentė norėtų jus matyti premjero kėdėje? Kaip pats vertintumėte tokį pasiūlymą?
– Įdomus pasiūlymas, bet noriu pabrėžti, kad mano pagrindinis tikslas – prezidento rinkimai. Manau, kad vienas iš tikslų yra noras supriešinti mus su A.Butkevičiumi, kuris neblogai dirba. Jo sprendimas yra žmogiškas, suprantamas ir atsakingas. Jis nusiteikęs ir toliau dirbti nelengvą darbą ir įgyvendinti pažadus, kurie duoti.
– Ekspertai jus prezidento rinkimuose vadina rimčiausiu konkurentu dabartinei šalies vadovei D. Grybauskaitei. Ar ir pats taip manote?
– Yra įvairių nuomonių, bet aš taip pat manau, kad turiu politinės patirties pakankamai ir esu dirbęs įvairiose srityse, žinau, ką reikėtų padaryti, manau, kad mano kandidatūra bus priimtina žmonėms. Jaučiu žmonių palaikymą ir tikiuosi, kad rinkimai bus gana įdomūs. Reitingus galima užkelti, jie gali ir greit nukristi, politiko įvertinimas yra galutiniai rinkimų rezultatai, aš tikiuosi, kad jie man bus palankūs.
– Kodėl paraleliai su prezidento rinkimais keliate savo kandidatūrą ir EP rinkimuose bei dar ir varžotės dėl lyderio pozicijos kandidatų į EP sąraše su Vilija Blinkevičiūte? Pasiliekate atsarginį variantą? O gal dalyvaudamas prezidento rinkimuose tik stengiatės pasididinti savo žinomumą?
– Nėra tikslo ir prasmės taip sudėtingai didinti savo populiarumą, mes nesivaržome dėl vietos sąraše. Dėl dalyvavimo jame bus partijos sprendimas, mūsų tikslas turėti 4-5 parlamentarus Europos Parlamente.
– Ar tas dalyvavimas abiejuose rinkimuose yra sąžiningas rinkėjų atžvilgiu?
– Tai yra logiška, nes rinkimai sutampa su antruoju turu, yra tikslas, kad kuo daugiau žmonių ateitų į rinkimus.
– Kaip manote, kodėl jūsų partijos pirmininkas A.Butkevičius savo kandidatūros prezidento rinkimuose nekelia? Dėl to, kad netiki galįs laimėti ir nenori susideginti?
– Tiesiog yra tokia reali situacija, premjeras yra viena svarbiausių pozicijų, jis valdo ūkį, priima sprendimus, kurie svarbūs, o dalyvauti rinkiminėje kampanijoje yra sudėtinga. Jis koncentruojasi į šį darbą ir jis priėmė gana logišką sprendimą.
– Kaip vertinate šios Vyriausybės darbą? Ką premjeras daro gerai, o ką blogai?
– Manau, kad Vyriausybės darbą vertina pasitikėjimas, ja žmonės pasitiki. Nebuvo neprognozuojamų sprendimų. Vyriausybės darbas Lietuvos žmonėms suprantamas ir jis vertinamas gerai. Minimalios algos padidinimas, mėginimas nesujaukti mokesčių sistemos, suderinti sprendimai su koalicijos partneriais, kad jie ateityje turėtų prasmę. Biudžetas, manau, bus priimtas sklandžiai, tai rodo, kad yra sutarimas.
– Ar penkių jūsų partijai atstovaujančių ministrų apsisprendimas dalyvauti EP rinkimuose reiškia, kad jie nebetiki Vyriausybe ir nori kuo greičiau iš jos sprukti?
– Nemanau, kad jie nebetiki, tai būtų keistoka. Tiesiog partijų skyriai, kurie turi teisę siūlyti kandidatus, tarp jų įrašė ir ministrus. Galutiniame variante mūsų partija apsispręs. Skyriai taip pat reitinguoja žmones, iš 45 liks 22, galutiniame variante sąrašas pasikeis.
– Jei taptumėte Lietuvos prezidentu, kuriuos ministrus pats keistumėte?
– Pirmiausiai reikia juo tapti, o paskui jau galima gilintis į kiekvieno ministro veiklą. Buvo abejonių dėl pirmininkavimo ES Tarybai, o dabar akivaizdu, kad viskas gerai. Dabar negaliu kritikuoti, yra premjeras, jis pirmiausiai turi vertinti savo Vyriausybės darbą. Jeigu būsiu išrinktas prezidentu, į kiekvieno ministro darbą man bus privalu įsigilinti.
– Ar savo rinkimų programoje įsirašysite VAE statybas?
– Taip, nes tai svarbi sritis. Kitą savaitę partneriai turės pasakyti savo sprendimą. Vieniems mums būtų sunku įgyvendinti projektą, tikiuosi, kad Latvija ir Estija sutiks dalyvauti. „Hitachi“ yra pateikęs pasiūlymus, kaip milijardu atpiginti projektą. Tai atsakingas ekonominis ir politinis sprendimas, kuris gali nulemti valstybės ateities perspektyvą. Manau, kad premjeras norėjo devynis kartus atmatuoti ir tik dešimtą kirpti, toks variantas, mano nuomone, pats teisingiausias.
– Socialdemokratai, išplatinę 10 svarbiausių atliktų darbų, giriasi socialiai jautresniu biudžetu. Ar ir jūs manote, jog nei cento nepadidinus pensijų, tačiau trečdaliu padidinus politikų algas, galima tai vadinti socialiniu jautrumu?
– Yra tas skaudžiausias klausimas – pensijos. Pirmas uždavinys, jeigu man rinkimai būtų sėkmingi, pirmiausiai būtų sprendžiamas pensijų kompensavimo klausimas. Premjeras yra sakęs, kad kitąmet bus ieškoma būdų. Biudžete numatyta kelti algas ir kultūrininkams, ir gaisrininkams. Galima sakyti, kad šis biudžetas yra labiau socialiai atsakingas.
– Ką vis dėlto darytumėte kitaip nei dabartinė prezidentė? Kurie jos darbai jums labiausiai nepatinka?
– Ne viskas buvo tinkamai padaryta, naktinė mokesčių reforma atnešė didelį pajamų praradimą ir ūkio šakų susilpninimą, žmonės nepatenkinti bedarbyste, pensijomis, darbo užmokesčiu. Čia ir bus pagrindiniai akcentai įtikinant žmones, kad ateityje galima padaryti ir kitaip. Prezidentas yra lyderis ir jis turi vienyti bendriems tikslams. Kartu su premjeru, Vyriausybe, Seimu, reikia susitarti dėl bendrų principų. Kalbant apie užsienio politiką, reikia strateginės partnerystės su Lenkija, reikia atstatyti santykius su kaimynais.
– Kaip vertinate dabartinės Seimo pirmininkės Loretos Graužinienės ir prezidentės konfliktą? Kaip pats elgtumėtės, jei dabar būtumėte prezidentas, o Seimo pirmininkė kritikos strėles laidytų į jus?
– Kviesčiau kalbėtis, nes tokiose svarbiose institucijose valstybėje neturi būti išskirtinių asmeniškumų. Šiandien susikalbėjimo turi ieškoti abi pusės. Darbo partijos byla tikrai yra užsitęsusi, pati Darbo partija dalyvavo rinkimuose, kai teisminiai procesai buvo išryškinti. Visi žmonės turėjo teisę balsuoti ar ne, ji buvo išrinkta demokratiniu keliu, ji yra eilinė politinė partija mūsų gyvenime, ji turi teisę būti ar opozicijoje, ar pozicijoje, kaip dabar matome, ji sėkmingai dirba.
– Kaip manote, ar, dirbdamas Europos parlamente, nenutolote nuo Lietuvos aktualijų? Ar žmonės jūsų nepamiršo?
– Maniau, kad bus labiau mane pamiršę, bet matau, kad jie prisimena mano darbą Vyriausybėje, politinę veiklą. EP man buvo kitas uždavinys, būtų buvę keista, jeigu būčiau kišęsis į Lietuvos politiką, neturėdamas informacijos ir tikslų. Elgiausi korektiškai, EP dirbau Lietuvos labui taip pat. Kiekvienas turime pirmiausiai gerai atlikti savo darbą, o jau paskui kalbėti apie kitus.
– Pastaruoju metu „Lietuvos ryte“ pasirodė daug straipsnių apie jus. Kas tai? Nemokama reklama? O gal už nepažymėtą reklamą mokate laikraščiui neoficialiai?
– Tikrai jokių neoficialių mokėjimų nėra, yra nušviečiama mano veikla, nemanau, kad tai yra išskirtinė reklama, yra ir kritikos „Lietuvos ryte“, tai yra normalu.
– Kaip manote, ar ne per vėlai socialdemokratai apsisprendė dėl kandidato prezidento rinkimuose? Ar įmanoma per tiek mažai laiko padaryti gerą kampaniją? O gal partijos suvažiavimas dar gali jį apskritai pakeisti?
– Partija yra apsisprendusi. Aišku, tie atstovai, kurie susirinks į suvažiavimą, turi teisę pasielgti taip ar kitaip. Tačiau normalioje partijoje tokių pasikeitimų nebūna, be to, jau pradėjau važinėti po rajonus, išklausau žmones. Aišku, pats pagrindinis mūsų tikslas – kad rinkimai būtų sėkmingi. Mes gana laiku iškėlėme kandidatą, yra pakankamai laiko, yra socialiniai tinklai, manau, kad mes būsime pasirengę šiems rinkimams.
– Sakėte, kad ketinate ieškoti ir kitų partijų paramos prezideto rinkimuose. Kurių?
– Pasakiau, kad gali būti toks variantas, bet kiekviena partija turi tikslą dalyvauti rinkimuose. Apie tai plačiau bus galima kalbėti, kai būsiu oficialiai patvirtintas. Antrame rinkimų ture bus labai reikalinga partijų parama, bet kad taip nutiktų, pokalbiai turi būti anksčiau.
– Ką antrajame ture remtumėte, jei pats į jį nepatektumėte?
– Aš tokio klausimo nesvarstau, nes esu įsitikinęs, kad antras turas bus, ir aš jame dalyvausiu.
– Kokį rezultatą prezidento rinkimuose vadintumėte sėkmingu?
– Galbūt kai kam keistokai skamba tvirtas pasiryžimas nugalėti. Sėkmingu laikyčiau pergalę šiuose rinkimuose.
– Ar paaukojote iš savo kišenės skurstantiems?
– Tai jau nebėra mano paramos fondas, nes pagal įstatymą nebegalime jo turėti. Nemanau, kad turėčiau save reklamuoti per šį fondą, bet aš remiu vėžiu sergančius vaikučius, tai labai didelė problema. Mamų uniją remiu, akcijas įvairias. Man, kaip žmogui, tai yra privalu, kaip žmogui, turinčiam kiek didesnę galimybę.