A.Kubilius teigia sekantis tarptautinės žiniasklaidos ir ekspertų pranešimus apie ekonominę situaciją bei kylančias grėsmes.
„Vakar žiūrėjau ir „Bloomberg“ tam tikrus perspėjimus jau grynai ekonomistams apie įvairius skaičius, kurie jiems kelia nerimą dėl galimo recesijos ir panašių dalykų. Tų įvairiausių požymių matosi. Nesu tų skaičių didelis specialistas, bet antraštes ir tekstus galiu perskaityti ir apie tai daug kas kalba“, – penktadienį 15min studijoje sakė jis.
Patirtis pranašaujant krizes
Anot A.Kubiliaus, juokaudamas jis sakydavo turintis asmeninės patirties pranašauti ir galintis išpranašauti, kada bus kita krizė.
„Sakydavau, žiūrėkit, kiekvieną kartą, kai Lietuva švenčia savo nepriklausomybės gražų jubiliejų: dešimties metų ar dvidešimties metų – tai buvo 2000 ir 2010 metai, mes būname paveikti krizės. 2000 metais dar jautėme Rusijos krizės pasekmes. 2010 metais buvo 2008-2012 metų krizė. Ir kiekvieną kartą man tenka būti premjeru.
Sakydavau: „Žiūrėkite, kitas jubiliejus, kada švęsime savo gražią Kovo 11-osios datą, bus 2020 metų kovo 11-ąją, ir sakydavau, kad, pagal mano prognozę, mes turime vėlgi laukti ateinančios krizės. Dabar iš tų visų jau rimtų ekonomistų kalbų matau, kad taip galime ir sulaukti“, – aiškino konservatorius.
Kiekvieną kartą, kai Lietuva švenčia savo nepriklausomybės gražų jubiliejų: dešimties metų ar dvidešimties metų – tai buvo 2000 ir 2010 metai, mes būname paveikti krizės.
Valdžios klaidos
A.Kubilius mano, kad dabartinė valdžia ne visai tinkamai ruošiasi galimiems ekonominiams sunkumams. Jis galvoja, kad yra padaryta tam tikrų klaidų.
A.Kubiliaus teigimu, nors praėjusių metų pabaigoje Seimo priimtos mokestinės reformos šiek tiek padidino žmonių pajamas, tačiau tai padarė labai nesolidariai. „Premjeras ir Seimo nariai, mes ten gavome turbūt po šimtą eurų priedo, kurie uždirba mažiau, gal gavo po penkis eurus priedo. Bet štai tie pinigai yra paimti iš to bendro potencialaus krepšio, į kurį galėjome laikyti tuos pinigus sudėję, ir kur galėjome didinti savo rezervus tam, kad būtumėme tinkamai pasiruošę krizei. Tai mes to nepadarėme“, – akcentavo jis.
Pasak A.Kubiliaus, šiuo metu Lietuvos ekonomikoje nėra tokių disbalansų, kokie buvo 2007 metais ar 2008 metų pradžioje, ir dėl kurių Finansų ministerijos ekspertai įspėjo tuometinę valdžią – premjero pareigas ėjusį Gediminą Kirkilą ir finansų ministrą Rimantą Šadžių.
„Į tai nebuvo atkreiptas dėmesys, todėl 2008 metų pabaigoje, kai prasidėjo krizė, mes kritome labai skausmingai. Dabar galbūt tokių struktūrinių problemų ekonomikoje nėra. Bet pagalvės, į kurią galėtumėme šiek tiek minkščiau atsiremti krizės atveju, sukaupę mes taip pat neturime. Arba jeigu ir turime kažkiek sukaupę, tikrai per mažą“, – įsitikinęs A.Kubilius.