2018 10 24

Penkių vaikų tėvas Evaldas Lasys sunerimęs: kiek vaikų bus atimta per Kalėdas?

Lietuvoje nuo liepos 1–osios startavusi vaiko teisių apsaugos reforma skaldo visuomenę: tėvai jaučiasi įbauginti, kad net menkiausia jų klaida gali tapti priežastimi atimti vaikus. Vaiko teisių specialistai ramina, girdi, dėl pliaukštelėjimo vaikai nėra atiminėjami. Sprendimas paimti vaikus iš šeimos priimamas, įvertinus grėsmės kriterijus. Jų esą yra net 33.
Evaldas Lasys
15min studijoje – diskusija ne tik apie vaikų, bet ir tėvų teises / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Diskusijos karštos. Svarių argumentų turi visos suinteresuotos pusės. Tačiau kaip šioje temoje rasti aukso vidurį?

Apie tai kalbėjomės 15min tiesioginės transliacijos metu.

VIDEO: Penkių vaikų tėvas E.Lasys: „Duokite kriterijų sąrašą, kad pasitikrinčiau, ar esu geras tėvas“

Diskusijos svečiai: Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos Vilniaus skyriaus vadovė Sandra Vrublevskienė ir viešosios įstaigos „Šeimų universitetas“ valdybos narys, fotografas, penkių vaikų tėvas Evaldas Lasys.

„Vakar su manimi susisiekė mama, kurią skundžia buvęs sugyventinis. Pas ją apsilankė vaiko teisių inspektorė. Tas atėjimas buvo ne geranoriškas, o visiškai bejausmis apsilankymas, po kurio moteris jautėsi lyg išprievartauta moters. Ta mama pasakė: „Aš nebuvau ten pastebėta. Aš nebuvau ten žmogus. Atėjo, kažką supildė. Aš buvau išprievartauta moters.“ Ir tokių istorijų ne viena“, – kalbėjo E.Lasys.

Jis pažymėjo, kad tada, kai pareigūnai ateina į namus, į pačią artimiausią aplinką, būna sujaukiamas šeimos gyvenimo ritmas: „Jie ateina be emocijų. Ateina užpildyti sąrašą, apie kurį mes nieko nežinome, nes nekalbama, kokius kriterijus turi atitikti šeima ar vienišas tėvas. Tai kelia didelį stresą, baimę ir nepasitikėjimą.“

„Negalime spręsti apie vieną atvejį ir apie visus lygiai taip pat. Turime kiekvieną atvejį vertinti individualiai. Mes, kaip skyrius, stebime kiekvieną darbuotoją. Mes visų pirma norime padėti vaikams ir tėvams, siūlant paslaugas dėl pozityvių tėvystės kursų lavinimo“, – aiškino S.Vrublevskienė.

Asmeninio archyvo nuotr./Sandra Vrublevskienė
Asmeninio archyvo nuotr./Sandra Vrublevskienė

Ji neslėpė, kad jai pačiai yra tekę paimti vaikų iš nesaugios aplinkos, kai šeimoje vykdavo vakarėlis.

„Mes negalime palikti vaikų su tėvais, kurie yra apsvaigę nuo alkoholio ir negali pasirūpinti savo vaikais. Dėl vyno taurelės nė vienas vaikas nebuvo paimtas, tačiau kai mes matome akivaizdų nesugebėjimą pasirūpinti savo vaiku... Juk gali kilti grėsmė vaikui, jam gali temperatūra pakilti ar pan.“, – svarstė specialistė.

E.Lasiui pasiteiravus, ar yra oficiali alkoholio suvartojimo riba, nuo kurios vaikai paimami, S.Vrublevskienė sakė, kad teisės aktuose tai nereglamentuota.

„O tai ką jūs darysite per Kalėdas ar Naujuosius metus?“ – retoriškai klausė E.Lasys.

Jis prisipažino, kad vaiko teisių inspektoriaus irgi nesutiktų svetingai: „Atidarius duris man tikrai kiltų nepasitenkinimas. Ateina nekviestas svečias. Jūs man esate svetimas žmogus.“

S.Vrublevskienė siūlo verčiau bendradarbiauti su tarnybomis ir padėti joms atlikti valstybinę funkciją, siekiant užtikrinti vaiko gerovę.

„Mieli 15min skaitytojai, klausytojai, per Kalėdas, per Naujuosius metus nenustebkite, kad į jūsų namus ateis vaiko teisių apsaugos tarnyba ir patikrins jūsų blaivumą“, – įspėjo E.Lasys.

„Tikrai ne. Mes reaguojame tik į pranešimus“, – patikslino S.Vrublevskienė.

Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymą E.Lasys vadina baudžiamuoju dokumentu.

„Ką valstybė per nepriklausomybės metus yra padariusi, kad būtų užtikrintas ugdymas, kaip būti geru tėvu. Jei esi kilęs iš disfunkcinės šeimos, matęs prievartą ir smurtą, kokį gyvenimo pagrindą gali turėti? O kaip tais atvejais, kai žmogus kabinasi į gyvenimą ir deda pastangas kelerius metus? Jas galima nubraukti per vieną akimirką, paimant vaiką. Tai yra tiesioginė prievarta“, – įsitikinęs E.Lasys.

Jis viliasi, kad įstatymas bus peržiūrėtas: „Ir aš, kaip tėvas, sakyčiau, kad stabdykime. Man ne tokios pagalbos reikia. Norėčiau, jei man reikėtų, kad ateitų žmogus, o ne sistema. Kalbėkime apie ugdymą, o ne baudžiamuosius dalykus ir represinę sistemą.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų