2017 06 16

25-erių metų jubiliejų švenčianti Lietuvos karo akademija nebijo prisiimti naujų iššūkių

Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademija penktadienį minėjo 25-ąsias įkūrimo metines. Aukštosios mokyklos šventinio renginio tikslas – apžvelgti Akademijos istoriją, padėkoti tiems, kurie dirbo ir prisidėjo prie jos kūrimo ir augimo, suburti bendruomenės narius. Tai šventė visai Akademijos bendruomenei ir jos draugams, rašoma spaudai išplatintame pranešime.
Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademija mini įkūrimo 25-metį
Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademija mini įkūrimo 25-metį / Alfredo Pliadžio nuotr.

Renginyje dalyvavo Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė, krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis, LK Ordinariato apaštalinis administratorius ir Vilniaus arkivyskupas metropolitas Gintaras Grušas, Krašto apsaugos ministerijos ir Lietuvos kariuomenės vadovybė, universitetų rektoriai, užsienio valstybių atstovai, Lietuvos karo akademijos bendruomenė.

Lietuvos Respublikos Prezidentės teigimu, Akademija parengė net 23 laidas tokių jaunų žmonių, kuriais galima bet kada pasikliauti, nes karininko vardas yra vertas pasididžiavimo. Taip buvo istoriškai, taip turi būti ir ateityje.

„Akademija turi būti tokia, kad jos absolventai galėtų didžiuotis, jog mokėsi būtent šioje Lietuvos partizanų ginkluotųjų pajėgų vado vardu pavadintoje akademijoje. Tokių karininkų ir tokių žmonių, kuriais valstybė gali pasikliauti, reikia dar daugiau“, – kalbėjo šalies vadovė.

„Galite pagrįstai didžiuotis būdami šauniausios Lietuvos kariuomenės dalies kūrėjais, – į Akademijos bendruomenę kreipėsi krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis. – Kariuomenei reikia gerai parengtų, motyvuotų ir aukštos kvalifikacijos karininkų, o Lietuvai reikalinga moderni aukštoji karininkų rengimo mokykla, kuri būtų pajėgi konkuruoti su populiariausiomis šalies aukštosiomis mokyklomis. Linkiu Karo akademijai nesustoti ir kelti sau naujus mokslo ir studijų gerinimo iššūkius. Tačiau svarbiausia – būkite patriotizmo lopšys, kuriame puoselėjama meilė Tėvynei, pagarba praeičiai ir pareiga geresnei Lietuvos ateičiai.“

Brg. gen. Algis Vaičeliūnas jaučia pasididžiavimą, kad šiandien Lietuvos karo akademija yra šalies lyderių, patriotų ir laisvų žmonių rengimo institucija, ugdanti vakarietiško mentaliteto, vakarietiškos lyderystės ir plataus mąstymo žmones. „Akademija kiekvienam absolventui skiepija karininkui lyderiui būtinas savybes – pareigingumą, garbę, ištikimybę, pasiaukojimą savo šaliai, komandinį darbą, lojalumą civilinei valdžiai“, – kalbėjo Akademijos viršininkas. Kreipdamasis į šventės dalyvius jis užtikrino, kad Akademija sieks aukštesnių laimėjimų ir kiekvienas jos narys stengsis pranokti pats save.

„Kaip visus dvidešimt penkerius metus, Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademija ir toliau eis pirmyn. Mes nebijome pokyčių ir galimų klaidų – tik taip pasieksime naujų aukštumų, tik taip tobulėsime. Mes ir toliau diegsime jauniems žmonėms norą ir galimybę mokytis karybos. Mes ir toliau sieksime ne išmokyti žmones, bet išmokyti juos mokytis,“ – užtikrino Akademijos viršininkas.

Krašto apsaugos ministras R.Karoblis ir brg. gen. A.Vaičeliūnas, dėkodami Lietuvos karo akademijos darbuotojams už ilgametį darbą ir sąžiningą tarnybą Akademijoje, įteikė vardines dovanas ir padėkas.

Alfredo Pliadžio nuotr./Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademija mini įkūrimo 25-metį
Alfredo Pliadžio nuotr./Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademija mini įkūrimo 25-metį

Šventiniame renginyje pasirodė 22 metus gyvuojantis Lietuvos karo akademijos vyrų choras „Kariūnas“ ir kariūnų grupė „Vytis“, susirinkusiems koncertavo tarptautinio muzikos festivalio „Sugrįžimai“ jaunosios kartos atlikėjai, grojo Krašto apsaugos savanorių pajėgų bigbendas. Svečiai galėjo susipažinti su istorinėmis Akademijos nuotraukomis.

Išskirtinė aukštoji mokykla

Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademija – vienintelė aukštoji mokykla Lietuvoje, suteikianti universitetinį ir karinį išsilavinimą, ugdanti karininkus lyderius.

Akademiją sėkmingai baigusiems kariūnams suteikiamas pirmasis karininko (leitenanto) laipsnis, būrio vado kvalifikacija, viešojo administravimo ar politikos mokslų bakalauro laipsnis. Į profesinę karo tarnybą pakviečiami visi Akademijos absolventai, įgyvendinę jiems keliamus reikalavimus.

Lietuvos karo akademijoje taip pat keliama krašto apsaugos sistemos karininkų kvalifikacija, yra organizuojami karinės anglų kalbos ir karininkų profesinio tobulinimo kursai užsienio valstybių karininkams. Tarptautiniuose kursuose mokosi Baltijos šalių karininkai, žinias tobulina karininkai iš Ukrainos, Gruzijos, Armėnijos, Moldovos ir kt. šalių.

Karo akademijoje taip pat yra nuolat atliekami mokslo tiriamieji darbai, mokslininkai ir pedagogai nuolat rengia ir išleidžia įvairius leidinius: monografijas, mokslo studijas, žodynus, vadovėlius, mokomąsias ir metodines priemones, žurnalus.

Svarbiausi istorijos faktai ir skaičiai

1992 m. birželio 16 d. Lietuvos Vyriausybės nutarimu buvo leista įsteigti Krašto apsaugos mokyklą, kuri, Aukščiausiajai Tarybai priėmus nutarimą „Dėl Krašto apsaugos akademijos įsteigimo“, buvo įsteigta. Ši data ir laikoma oficialia Lietuvos karo akademijos įkūrimo diena.

1992 m. liepos 13 d. krašto apsaugos ministras pasirašė įsakymą dėl Krašto apsaugos mokyklos įsteigimo. Pagal patvirtintus nuostatus mokykla tapo krašto apsaugos sistemos struktūriniu vienetu, pavaldžiu Krašto apsaugos ministerijai ir rengiančiu specialistus krašto apsaugos reikmėms.

1992 m. rugpjūčio 30 d. Krašto apsaugos mokyklai įteikta kovinė vėliava. Joje aukso raidėmis išsiuvinėtas šūkis „Mūsų ginklas, mūsų mokslas – Lietuvai Tėvynei“.

1994 m. sausio 18 d. Lietuvos Respublikos Seimo sprendimu Krašto apsaugos mokykla buvo reorganizuota į Lietuvos karo akademiją. Krašto apsaugos ministro įsakymu1998 m. lapkričio 20 d. Akademijai suteiktas partizanų generolo Jono Žemaičio vardas.

1994 m. liepos 20 d. Lietuvos karo akademija išleido pirmąją 111 karininkų laidą.

1995 m. Akademijoje atgaivinta prieškario tradicija – suteikiant pirmąjį karininko laipsnį, kardu paliečiamas absolvento petys ir ištariami žodžiai: „Be reikalo nepakelk, be garbės nenuleisk“. Nuo 2009 m. šis priesakas Akademijos viršininko įsakymu tapo LKA moto.

Nuo 2000 m. rugsėjo 1 d. į Akademiją pradėta priimti ir merginas.

2003 m. Akademijoje įvesta karininko (lyderio) ugdymo programa, kuri buvo integruota į karinio ugdymo sistemą. Atskirtos akademinės studijos ir karinis rengimas.

2015 m. birželio mėn. Akademijoje bakalauro studijas baigė pirmoji puskarininkių laida.

Per 25 veiklos metus Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijoje yra parengta ir Lietuvos karininkų korpuso gretas papildė 23 dieninių (nuolatinių) studijų karininkų laidos: 1 547 įvairių specializacijų karininkai, o kartu su ištęstinėmis (neakivaizdinėmis) studijomis ir dieninių bei ištęstinių studijų magistrais iš viso parengta 2 470 karininkų.

Nuo Akademijos įkūrimo įvairius kvalifikacijos kėlimo kursus baigė daugiau kaip 10 000 Lietuvos ir užsienio karininkų ir tarnautojų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
„Lidl Lietuva“ septintus metus iš eilės pripažinta geriausiu darbdaviu Lietuvoje ir Europoje
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai