Pirmadienio popietę prezidentas su parlamentinių partijų lyderiais, ministre pirmininke Ingrida Šimonyte, ekspertais tarėsi, kaip valdyti koronaviruso pandemiją.
Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė po susitikimo žurnalistams sakė, kad buvo vieningai sutarta, jog vakcina yra vienintelis kelias „įveikti karantiną“.
„Man atrodo, akivaizdu, kad tikslai mūsų du: kad išlaikytume atvirą švietimą, kad Lietuvos moksleiviai galėtų eiti į mokyklas, kad jose būtų saugu, ir išlaikyti atviras ekonomines veiklas“, – kalbėjo ji.
A.Armonaitė sakė susitikime konstatavusi, jog galimybių pasas pasiteisino, tai buvo galimybė neuždaryti verslų, suveikė ir kaip paskata skiepytis.
„Toliau reikia vakcinuotis, galimybių pasą laikyti“, – pabrėžė politikė.
A.Armonaitės teigimu, reikia visomis išgalėmis stengtis neįvedinėti „jokio karantino jokiomis apimtimis“.
„Jeigu yra skiepai, jeigu yra vakcinacijos pažymėjimas – galimybių pasas, vadinasi, galime jo išvengti. Bet kokie veiklų, teritoriniai ribojimai, jie tikrai labai apsunkins ir ekonominį žmonių gyvenimą, ir psichikos sveikatą“, – pabrėžė ji.
R.Morkūnaitė-Mikulėnienė: kova su liga – mūsų bendra atsakomybė
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos Seime seniūnė R.Morkūnaitė-Mikulėnienė teigė, jog susitikime, nepaisant vieno skeptiko, visi pasisakiusieji „nenuneigė, jog vakcina yra svarbiausias dalykas“.
„Ties tuo linkėčiau visiems susitelkti ir dirbti, kad kuo daugiau žmonių pasiskiepytų, išvengtų sunkių ligos formų“, – pabrėžė politikė.
Kas šis skeptikas, ji atskleisti nenorėjo, tik pasakojo, kad susitikime jis prisipažino nesiskiepijęs.
„Norėtųsi, kad neliktų interpretacijų po kablelio iš tų žmonių, kurie sako, kad taip, vakcina yra gerai, bet po to kažkaip savo pasisakymais ar veiksmais leidžia suprasti, kad, na, gal yra ir kitaip galvojančių, reikia čia į visus atsižvelgti. Tai atsižvelgti reikia, bet turime suprasti, kad čia mūsų bendra atsakomybė kova su šia liga“, – pabrėžė konservatorė.
R.Karbauskis: reikia važiuoti į namus – kitos išeities nėra
Po susitikimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas Ramūnas Karbauskis taip pat sakė, jog sutarta, kad reikia didinti skiepijimo tempus – kitos išeities esą nėra.
Politikas nesuprantama pavadino situaciją, kai Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) nutraukė vakcinavimo skatinimo reklamos konkursą.
Jo teigimu, reikia, kad vakcinuoti galėtų šeimos gydytojai – taip esą būtų pasiekti didesni vakcinavimo tempai.
„Reikia važiuoti į namus – kitos išeities nėra“, – kalbėjo R.Karbauskis apie tai, kaip paskiepyti daugiau ypač vyresnių žmonių.
LVŽS pirmininkui atrodo, kad pandemiją ši valdžia valdo chaotiškai, jis priminė 130 žingsnių planą, kurį žadėjo paviešinti ministras Arūnas Dulkys. R.Karbauskio įsitikinimu, tai, kad dokumentas taip ir nebuvo paviešintas, esą reiškia, kad jo nėra, todėl dabar tenka kalbėti ir tartis, kaip pandemiją suvaldyti.
„Turi būti vienas lyderis“
„Viskas, davėm komandą, turi vykdyti“, – po susitikimo pas prezidentą žurnalistams pareiškė savaitgalį dar vienai kadencijai Darbo partijos pirmininku išrinktas europarlamentaras Viktoras Uspaskichas.
Jo teigimu, pandemijos metu valdžia turėtų reikšti vieną nuomonę, o visuomenė susiskaldžiusi, V.Uspaskicho įsitikinimu, yra dėl to, kad iš aukščiausių vadovų girdi skirtingas žinutes.
„Tas žinias jau reikia harmonizuoti, kad būtų vienas lyderis“, – pasiūlė jis.
Kas jis? Politiko nuomone – premjerė arba prezidentas.
V.Blinkevičiūtė pasigenda vieningumo
Socialdemokratų partijos pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė sakė, kad būtina sėsti prie stalo ir parengti konkrečias priemones, kurių ketinama kitais metais imtis ir jos turėtų atsispindėti kitų metų biudžete.
„Niekas nesiginčija, kad pagrindinis dalykas kovojant su pandemija yra skiepijimasis – ir dar kartą raginu visus nedelsti ir pasiskiepyti, bet šalia to turi būti naudojamos biosaugos priemonės“, – pabrėžė politikė.
Žurnalistams atkreipus dėmesį, kad tai taikoma ir dabar, politikė nenorėjo su tuo sutikti, pabrėždama, kad vargu, ar mokyklose, pavyzdžiui, tinkamai vėdinamos klasės.
V.Blinkevičiūtė taip pat aiškino pasigendanti vieningumo ir „etikečių vieni kitiems neklijavimo“.
„Iš tiesų kas atsitiko, tai labai didelis visuomenės susiskaldymas, o tam reikia, kad ir valdžia būtų vieninga savo priemonėse“, – pabrėžė ji.
Tuo metu Lietuvos regionų partijos pirmininkas Jonas Pinskus teigė nepastebėjęs jokio susiskaldymo, bent jau prezidentūroje, anot jo, diskusija buvo gera.
„Gal tik keli momentai aštresni. Bet diskusija buvo gera, kas man patiko, kad diskutavo profesoriai kartu su politikais, todėl mes gavome labai daug naudos“, – kalbėjo jis.
Politikas atkreipė dėmesį, jog atsirado vaistai nuo koronaviruso, kurie galėtų sumažinti mirusiųjų skaičių – jų svarbą esą pabrėžia ir ekspertai.
M.Stankūnas: V.Uspaskichas pažadėjo neatkalbinėti žmonių
Susitikime kaip ekspertų tarybos narys dalyvavęs LSMU profesorius Mindaugas Stankūnas džiaugėsi, kad jis įvyko, su politikais pavyko rasti bendrą kalbą, bet apgailestavo, kad toks susitikimas įvyko tik dabar, o ne anksčiau.
M.Stankūnas savo įraše feisbuke atskleidė, kad Darbo partijos lyderis Viktoras Uspaskichas susitikime teigė nesiskiepysiąs nuo Covid-19, tačiau pažadėjo neatkalbinėti žmonių.
Prezidentas paragino su žmonėmis kalbėtis pagarbiai
Prieš šį susitikimą prezidentas pareiškė pasigendantis tikslingesnės ir kryptingesnės informavimo kampanijos.
„Šiandien kol kas, deja, tenka kalbėti apie selektyvią ir tikslingai nukreiptą informavimo kampaniją tik tariamąja nuosaka, nes realybėje tokio dalyko kol kas nėra. Dėl šito tenka apgailestauti“, – sakė G.Nausėda, kurį cituoja BNS.
Po susitikimo išplatintame pranešime jis teigė, jog apie COVID-19 pandemijos valdymą valdžia su žmonėmis turėtų kalbėti pagarbiai ir siekdama jiems padėti, o ne skaldyti.
Prezidento teigimu, pandemijos valdymo priemonėmis neturėtų būti didinama atskirtis, o žmonių elgesio pokyčių turėtų būti siekiama pirmiausia pozityviomis priemonėmis, pagarbiai atsižvelgiant į egzistuojančius kultūrinius, socioekonominius, regioninius skirtumus.
„Kreipiuosi į jus, politinių partijų lyderiai, – kalbėkime apie pandemijos valdymą pagarbos ir pagalbos žmogui, o ne baudimo, žmonių skirstymo ar pykčio kalba“, – sakė G.Nausėda.