Antradienį kalbėdamas apie tai, kad abiejų lyčių partnerystę turintis reglamentuoti įstatymo projektas turėtų atitikti Konstituciją, G.Nausėda užsiminė, jog jos turinys „neturi būti išplaunamas per užpakalines duris“.
„Prezidentui užsieny skelbiant Vakarų pasaulio vertybių gynybą sugrįžus namo nereikėtų virsti eiliniu homofobu“, – trečiadienį feisbuke rašė Laisvės partijos lyderė Aušrinė Armonaitė.
„G.Nausėdos lyderystės ir balso nesusituokusių porų, nevaisingų porų, LGBT porų, netgi smurto artimoje aplinkoje atžvilgiu nebuvo ir jau nebus. Tik tokie vingiuoti pasisakymai, kuriuose kiekvienas turime rasti tekstą, kurį norime matyti“, – teigė ji.
Pasak ministrės, tokie pasisakymai gali daryti ekonominę žalą valstybei, o įmonės nenorės bendradarbiauti su „negerbiančiomis, ksenofobinėmis, homofobiškomis, transfobiškomis, seksistinėmis vyriausybėmis ir valstybėmis“.
„Esminis ekonomikos resursas yra talentas. O talentai neauga valstybėse, kuriose grupės stigmatizuojamos, nėra skiriama dėmesio žmogaus orumo klausimams, atskiros bendruomenės stumiamos į paraštes, jungtinės veiklos sutartis“, – teigė ekonomikos ir inovacijų ministrė.
Tuo metu Seimo pirmininkė, Liberalų sąjūdžio lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen trečiadienį teigė, jog „labai norėtųsi, kad mes tikrai vienodai pagarbiai kalbėtume apie visas žmogaus teisių problemas, tiek įsisenėjusias, tiek naujas, kurias mums pateikia esami geopolitiniai iššūkiai“.
„Tačiau kalbėtume ne priešpastatydami vienas visuomenės grupes kitoms. Toks požiūris, deja, yra nepagarba toms pačioms žmogaus teisėms“, – feisbuke rašė Seimo pirmininkė.
Antradienį po susitikimo su ja ir kitais parlamento valdybos nariais, komentuodamas partnerystės klausimą G.Nausėda teigė, kad supranta šį klausimą plačiai ir kad žmogaus teisės yra ne tik „mūsų seksualinės orientacijos mažumos, (...) noras galbūt turėti lengvesnę prieigą prie narkotinių medžiagų“, tačiau ir „senjorų finansinė padėtis, ir šeimų padėtis, ypač šeimų, auginančių vaikus, ir žmonių su negalia padėtis“.
„Labai norėtųsi, kad nei vienas politikas nesiaurintų žmogaus teisių iki vieno ar dviejų klausimų ir, ištraukęs atskiras sritis iš labai plataus žmogaus teisių lauko, nepriešpastatytų jų prieš kurių nors kitų visuomenės grupių gerovės klausimus“, – feisbuke trečiadienį rašė Seimo pirmininkė, neminėdama konkrečių atvejų.
Antradienį minėtą prezidento pasisakymą kritikavo ir Laisvės partijos teisingumo ministrė Ewelina Dobrowolska, jame įžvelgusi „alegoriją į analinį seksą“.
Prezidentūra, savo ruožtu, teigė „kritikų, įskaitant teisingumo ministrę, fantazijų“ nekomentuosianti.
Seimas gegužę po svarstymo kelių balsų persvara pritarė Civilinės sąjungos įstatymo projektui, kuriuo būtų įteisinta tos pačios lyties asmenų partnerystė. Dar liko paskutinis balsavimas dėl įstatymo priėmimo.
Lietuvoje partnerystė šiuo metu nėra įteisinta nei tarp vyro ir moters, nei vienos lyties poroms. Ankstesni bandymai tą padaryti parlamente buvo nesėkmingi.