„Labai svarbu, kad judėtų procesai sparčiau, nes šiuo metu jau yra indikacijų ir informacijos, kad yra žmonių, kurie sutinka savanoriškai grįžti. Mes turime tą procesą sparčiai organizuoti“, – per spaudos konferenciją pirmadienį po Valstybės gynimo tarybos (VGT) posėdžio teigė ministrė.
Pasak jos, dėl to labai svarbu, kad antradienį Seime būtų priimti teisės aktų pakeitimai.
Parlamentarai planuoja priimti pataisas, kurios prieglobsčio prašymo procedūras sutrumpintų iki dešimties dienų.
Be kita ko, Vyriausybės teikiamos pataisos apribotų neteisėtai sieną kirtusių migrantų laisvą judėjimą Lietuvos teritorijoje, susiaurintų kitas jų teises, kai šalyje dėl migrantų antplūdžio paskelbta ekstremali situacija, taip pat grąžinant migrantus suteiktų daugiau galių Valstybės sienos apsaugos tarnybai, Migracijos departamentui.
Vyriausybė prašo pataisas Dėl užsieniečių teisinės padėties svarstyti ypatingos skubos tvarka, tad antradienį planuojama įstatymo pataisų projektą pateikti ir vėliau balsuoti dėl jo priėmimo.
Buvęs Konstitucinio Teismo pirmininkas Dainius Žalimas komentare 15min šias pataisas pavadino akivaizdžiai antikonstitucinėmis, nes, neįvedus nepaprastosios padėties, pasak jo, siūlomas „masinis užsieniečių sulaikymas ir laikymas nustatytose laikino apgyvendinimo vietose iš esmės neribotą laiką, tai yra visą ekstremaliosios situacijos laiką“.
Taip pat – „siūlomomis Užsieniečių teisinės padėties įstatymo pataisomis iš esmės atimama negavusių prieglobsčio užsieniečių teisė į apeliaciją, tai yra antikonstituciškai suvaržoma asmens teisė į teisingą teismą, kuri negali būti varžoma net nepaprastosios padėties metu“.
Reaguodama į šiuos pastebėjimus, vidaus reikalų ministrė A.Bilotaitė teigė, jog Lietuvoje „migracijos sistema yra naudojamasi“, todėl pakeitimai yra būtini ir svarbūs.
Situacija yra ekstremali.
„Situacija yra ekstremali. (...) Tai nėra įprasta migracija, tai nėra įprastas migracijos kelias, tai yra prieš mus vykdomas hibridinis karas, todėl atsakas turi būti adekvatus“, – teigė ji.
Savo ruožtu prezidento vyriausias patarėjas Darius Kuliešius sakė, kad šį projektą vertino teisininkai, o jie „neįžvelgė tokių paminėtų rizikų“.
„Po Seimo svarstymo, po to, kai šis teisės aktas bus priimtas, jis atkeliaus į prezidentūrą. Galutinai prezidentas tada jį pasirašys“, – teigė prezidento patarėjas.
Vidaus reikalų ministrė taip pat nurodė, kad aktyviai bendradarbiaujama su Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūra „Frontex“, kuri organizuoja migrantų skrydžius į kilmės šalis.
„Yra sudėlioti ir planai, ir algoritmai“, – kalbėjo ji.
Užsienio reikalų viceministras Egidijus Meilūnas savo ruožtu tvirtino, kad dėl migrantų krizės šią savaitę planuojamas ministro Gabrieliaus Landsbergio vizitas į Turkiją ir Iraką.
Yra du tikslai – dėl galimybės stabdyti galimų nelegalių migrantų išvykimą ir tartis dėl grąžinimo.
„Yra du tikslai – dėl galimybės stabdyti galimų nelegalių migrantų išvykimą ir tartis dėl grąžinimo. Čia būtų dvišaliu pagrindu veiksmai. Taip pat aktyviai dirbame su partneriais. Reikia pasakyti, kad ši nelegalios migracijos problema yra suprantama ne kaip Lietuvos problema, bet kaip iššūkis visai Europos Sąjungai“, – kalbėjo jis.
Briuselyje viešintis G.Landsbergis prieš ES užsienio reikalų ministrų posėdį teigė, kad papildomų sankcijų įvedimas Baltarusijai dėl migrantų krizės kurstymo būtų teisingiausias Europos Sąjungos (ES) atsakas.
Iš viso šiemet pasienyje su Baltarusija Lietuvos pareigūnai sulaikė 1676 migrantus – 20 kartų daugiau nei pernai. Daugelis jų yra iš Artimųjų Rytų ir Afrikos šalių.
Minskas tvirtina migrantų Baltarusijos teritorijoje nebestabdantis dėl ES sankcijų.