„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2021 08 10 /11:06

Ministrė V.Valentinavičių kaltina menkinant pastangas valdant krizę: kreipėsi į Seimo kontrolierių

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė feisbuke pranešė, kad kreipėsi į Seimo kontrolierių įstaigą, kuriai atstovauja Vytautas Valentinavičius – ne kartą išsakęs savo abejones, ar išties Lietuvos pasienyje su Baltarusija nėra paminamos žmogaus teisės. Ministrė teigia tame įžvelgianti Lietuvos pastangų menkinimą įveikiant migrantų krizę. Kritikos V.Valentinavičiui pažėrė ir krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.
Vytautas Valentinavičius ir Agnė Bilotaitė
Vytautas Valentinavičius ir Agnė Bilotaitė / 15min nuotr.

„Menkina Lietuvos pastangas“

„Iškart po Vytauto Valentinavičiaus apsilankymo Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje, kur operacijų vadovo sprendimu vykdomos sugriežtinto sienos apsaugos režimo priemonės (neteisėtų migrantų atgrasymo operacijos), kreipėmės į Seimo kontrolierių įstaigą, kuriai ir atstovauja ponas V.Valentinavičius.

Užklausėme įstaigos vadovo, kaip jis vertina šio valstybės tarnautojo poelgį ir komentarus mūsų pareigūnų vykdomų veiksmų atžvilgiu asmeninėje socialinio tinklo paskyroje.

Apmaudu, tačiau jis ir toliau savo veiksmais menkina Lietuvos pastangas valdant neteisėtų migrantų krizę, diskredituoja mūsų pareigūnus, kurie dirba griežtai vadovaudamiesi teisės aktų nustatytais reikalavimais ir žmogiškumo principais. Iki šiol neturėjau pagrindo suabejoti jų profesionalumu“, – feisbuke paskelbė A.Bilotaitė.

Pabrėžė ir būtinumą sekti situaciją

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen taip pat teigė pasitikinti pareigūnais, praneša BNS, bet pabrėžė ir tai, jog svarbu sudaryti galimybę žmogaus teises ginančioms institucijoms akylai sekti, ar nėra daroma pažeidimų. Įtariant, kad jų gali būti, ji ragino dėl to imtis pagal procedūras numatytų veiksmų.

„Aš labai pasitikiu mūsų institucijų profesionalumu. Tuo pačiu aš manau, kad labai svarbu, kad žmogaus teisių organizacijos – ar tai būtų nevyriausybininkai, ar institucijų atstovai, akylai stebėtų galimus pažeidimus ir paaiškėjus, kad jie yra sisteminiai, žinoma, inicijuotų tyrimus, rinktų duomenis“, – žurnalistams antradienį sakė Seimo pirmininkė.

„Ombudsmeno institucija visas šias galimybes turi, tai aš tikrai kviesčiau pastebėjus sisteminius pažeidimus, imtis formalių įrankių, kurie kaip tik ir yra šioje institucijoje ir inicijuoti tyrimą ir pateikti rekomendacijas, jei paaiškėtų, kad sisteminiai pažeidimai yra“, – pridūrė ji.

Įspūdžiai po nakties pasienyje

V.Valentinavičius praeitą savaitę dalijosi abejonėmis, ar Lietuvos pasienyje su Baltarusija nėra pažeidžiamos žmonių teisės, neįleidžiant migrantų į Lietuvą.

Praleidęs naktį pasienyje jis aprašė savo įspūdžius socialiniame tinkle.

„Mintis neapleidžia, o jei tokių grupių Baltarusija suformuos daugiau, ar Lietuvos pareigūnai suspės atgrasyti, o kaip su žmonėmis, kurie tampa dviejų valstybių, viena kurių (autoritarinė) stumia migrantų grupę naudodama šūvius į orą, o kita (demokratinė) nepriima jų atgrasydama šunimis ir apsiginklavusiais kareiviais bei pareigūnais, įkaitais?

Niekaip netelpa į galvą VRM ministrės sprendimo formuluotė, „teisėtomis priemonėmis“? Ar tokios priemonės teisėtos pagal tarptautinę teisę?

VSAT pareigūnai nenaudojo fizinio smurto“, – apibendrino V.Valentinavičius.

A.Bilotaitė teigia, kad visada yra pasiruošusi tiek ji, tiek kolegos atsakyti į visus kylančius klausimus tiek Seimo kontrolieriams, tiek kitoms mūsų šalies ir užsienio institucijoms, besirūpinančioms žmogaus teisėmis ir jų apsauga.

„Susitelkę ir bendradarbiaudami galime įveikti mums tekusius iššūkius greičiau ir lengviau. O viešas drabstymasis kaltinimais ir nepagrįstų abejonių visuomenėje skatinimas naudingas tik mūsų priešams.

Atsakymo iš Seimo kontrolierių įstaigos kol kas negavome. Sulaukę informuosime“, – rašė A.Bilotaitė.

Papiktino ir krašto apsaugos ministrą

V.Valentinavičius pirmadienį feisbuke paskelbtas dar vienas įrašas papiktino ir krašto apsaugos ministrą Arvydą Anušauską.

„Kai karo nėra, bet krašto apsaugos ministro, Valstybės ekstremalių situacijų komisijos pirmininko ir prezidento sprendimu kariuomenė karaliaus šalyje – pradžioje tris mėnėsius, o pratesimų skaičius neribojamas.

O kur parlamentas parlamentinėje respublikoje? Koks jo vaidmuo? Kita vertus, ar tokie platūs įgaliojimai be šių veiksmų sankcionavimo prieš asmenį (pasveriant veiksmų būtinumą ir proporcingumą, motyvus) yra adekvatus?“ – rašė V.Valentinavičius.

Į tai A.Anušauskas atsakė: „Jaustis susimąsčiusiu, tai dar nereiškia remtis faktais. Seimo kontrolierių įstaigos biurokratas, matyt, mano, kad gali meluoti: „Kariuomenė karaliaus šalyje!“.

Apskritai šis veikėjas sugeba skaityti teisės aktus? Kad pas kai kuriuos politikus yra karių baimė ir ignoravimas, tai nieko stebėtino. Bet Seimo kontrolieriaus įstaigos darbuotojas turi mokėti skaityti teisės aktus.“

Anot A.Anušausko, pagal teikiamus siūlymus, „pagalbai priskirtas karys, vykdydamas patruliavimą ar apsaugą, galėtų sulaikyti nelegalus, patikrinti jų dokumentus, daiktus, o pasipriešinus (jei negresia pavojus gyvybei) – galėtų panaudoti specialias priemones, kaip tai daro pasieniečiai ar policininkai“.

Todėl tai, kaip tvirtina krašto apsaugos ministras, yra adekvatūs esamai situacijai karių įgaliojimai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs