Ketvirtadienį jis Seime pristatė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) parengtas ir kelių parlamentarų registruotas įstatymo pataisas naikinti keturias SAM pavaldžias įstaigas: Nacionalinę visuomenės sveikatos priežiūros laboratoriją, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centrą (ULAC), Valstybinį psichikos sveikatos centrą bei Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centrą.
Po pateikimo joms pritarta 68 parlamentarams balsavus už, prieš buvus 24, susilaikius 34. Toliau projektą svarstys komitetai, o Seimo salę jis turėtų grįžti gruodžio 7 dieną.
„Kai kurių įstaigų veikla tiesiog sužlugdyta. (...) Besidubliuojančių funkcijų yra labai daug“, – tvirtino A.Matulas.
„Nė viena įstaiga nebus naikinama, peržiūrint funkcijas jų veikla bus apjungta išlaikant finansavimą. Mūsų norai – sustiprinti institucijų veiklą, kad jos veiktų efektyviai, kad nebūtų dubliuojamos funkcijos“, – sakė Seimo komiteto vadovas.
Jis pabrėžė, kad specialistų etatų neplanuojama mažinti, anot parlamentaro, „tiesiog norima stiprinti institucijas, kurios jau kelerius metus veikia neefektyviai“.
A.Matulo duomenimis, ULAC yra sukurti 48 etatai, įstaigos šių metų biudžetas siekia 732 tūkst. eurų, tačiau dabar ten dirba 24 žmonės. Anot jo, neužimta pusė etatų.
„Iš esmės ši įstaiga yra sužlugdyta“, – teigė politikas.
Jis atmetė įtarimus, kad naikinamos įstaigos, su kurių vadovais norima susidoroti. Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas atkreipė dėmesį, kad kai kuriose jų jau ne vienus metus nėra nuolatinio vadovo.
A.Matulas teigė labai vertinantis Sauliaus Čaplinsko kompetenciją ir apgailestavo, kad į ULAC direktoriaus pareigas jam teko grįžti per teismą.
„Mano nuomonė apie profesorių – labai gera, tikrai labai kompetentingas žmogus. Labai gaila, kad taip įvyko, kad grįžti į darbą turėjo per teismus“, – kalbėjo Seimo Sveikatos reikalų komiteto vadovas.
Pagal sumanymą, ULAC ir Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos funkcijos turėtų būti perduotos Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui.
Prie SAM liktų veikti Nacionalinis visuomenės sveikatos centras, Radiacinės saugos centras, Ekstremalių sveikatai situacijų centras ir Higienos institutas bei kitos visuomenės sveikatos priežiūros įstaigos, įsteigtos kitų įstatymų ir teisės aktų nustatyta tvarka.
„Darbietė“ Ieva Kačinskaitė-Urbonienė tvirtino, kad pateiktas projektas ją pribloškė.
„Turime pandemiją, vienus didžiausių sergamumo skaičius ES, didžiausius mirtingumo rodiklius, ir štai konservatoriai užsimojo sunaikinti ULAC, Nacionalinę laboratoriją, Psichikos sveikatos centrą centrą, kai turime įtemptą tiek psichikos sveikatos situaciją šalyje, tiek nesusitvarkome su pandemija šalyje“, – teigė I. Kačinskaitė-Urbonienė.
„Mano supratimu, šiuo politiniu įstatymo projektu siekiama atsikratyti nepalankiais žmonėmis ir pateisinti savo tiesiog prasto pandemijos valdymo politikos pasekmes“, – sakė ji.
Seimo narė dukart teiravosi, kokios konkrečiai funkcijos minėtose įstaigose dubliuojamos, tačiau sulaukė siūlymo jas „pagūglinti“.
Valstybinis psichikos sveikatos centras nuolatinio vadovo neturi nuo 2018 metų, šiemet iš pareigų buvo atleisti ULAC ir Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos vadovai.
ULAC vadovą S.Čaplinską teismas neseniai grąžino į pareigas, dėl šiurkštaus darbo pareigų pažeidimo iš pareigų atleistas Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos vadovas Danas Bakša taip pat ketino skųsti atleidimą.
Panašią pertvarką praėjusios kadencijos Seime teikė tuometinis „valstiečių“ sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, bet ji sulaukė didelės sveikatos specialistų ir tuometinės opozicijos kritikos.