Dėl nušalinimo spręs teismo pirmininkė. Bylos nagrinėjimas kol kas nepradėtas.
„Po pirmo posėdžio įvyko masinės kratos, mums visiems ikiteisminis tyrimas, mums draudžiama tarpusavyje bendrauti, todėl mus neįmanoma pasiruošti bylai, Erika Švenčionienė pabendravo su Dmitrijumi Glazkovu, vadinasi, teismas mus tai verčia daryti, ryšio priemonės, telefonai, iš mūsų atimti. Jūs irgi vykdote užsakymą, jeigu vykdote užsakymą – jums nušalinimas. Faktų visuma rodo, kad nusikalstamos grupuotės, kuri vadinama šaika, užsakymą vykdote“, – posėdyje teisėjai pareiškė K.Juraitis.
Vilniaus regiono apylinkės teismo Vilniaus rajono rūmų posėdyje nuotoliniu būdu iš Kauno tardymo izoliatoriaus dalyvavo ir organizacijos steigėjas, už šnipinėjimą Rusijai bausmę atliekantis Algirdas Paleckis. Jis nušalinimą palaikė.
Tai antras kartas, kai nuo šios bylos mėginama nušalinti teisėją. Pirmasis parengiamasis posėdis turėjo vykti spalio 21 dieną, tačiau tada pagal trečiųjų asmenų prašymą buvo nušalintas teisėjas Vilmantas Ambrulevičius.
Įvertinusi visus teisėjo veiksmus ruošiantis bylos nagrinėjimui ir po pareiškimo dėl nušalinimo pateikimo, teismo pirmininkė konstatavo, kad jie gali kelti abejonių dėl teisėjo V.Ambrulevičiaus nešališkumo.
Byla buvo paskirta nagrinėti teisėjai E.Janušonienei.
Generalinės prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokurorė Sigita Vasiliauskienė anksčiau yra sakiusi, kad asociaciją likviduoti prašoma įvertinus jos vadovės pasisakymus, taip pat narių veiksmus vykstant į Rusiją.
E.Švenčionienė ir dar keturi asmenys – D.Glazkovas, K.Juraitis, A.Paleckis ir Mindaugas Ramoška šioje byloje dalyvauja kaip tretieji asmenys.
Prokuratūra taip pat atlieka du ikiteisminius tyrimus, susijusius su šia organizacija.
Vienas jų vyksta pagal Baudžiamojo kodekso straipsnį, numatantį atsakomybę už padėjimą kitai valstybei veikti prieš Lietuvą.
Generalinė prokuratūra spalį pranešė apie teisėsaugos atliekamas kratas, reiškiamus įtarimus ir kitus procesinius veiksmus tyrime dėl už šnipinėjimą Rusijai nuteisto A.Paleckio įsteigto „Tarptautinio geros kaimynystės forumo“ veiksmų.
Kitas tyrimas vyksta dėl A.Paleckio parašo ant minėtos organizacijos steigimo dokumentų. Jie buvo pasirašyti A.Paleckiui jau atliekant laisvės atėmimo bausmę už šnipinėjimą Kauno tardymo izoliatoriuje.
Pats A.Paleckis yra nuteistas dėl šnipinėjimo Rusijos žvalgybai, jam skirta reali šešerių metų laisvės atėmimo bausmė.
Teisėsaugos dėmesio asociacija sulaukė po jos atstovų apsilankymo Maskvoje, kur jos atstovai susitiko su Rusijos visuomenės rūmų atstovais ir surengę spaudos konferenciją kėlė abejones dėl dabartinės Lietuvos valdžios išrinkimo teisėtumo, kaltino ją darant ekonominę žalą ir bauginant savo piliečius dėl galimo Rusijos įsiveržimo.
Anksčiau E.Švenčionienė su bendražygiais lankėsi Baltarusijoje, susitiko su jos autoritariniu vadovu Aliaksandru Lukašenka.
Prieš kelias savaites „Tarptautinio geros kaimynystės forumo“ nariai skelbė vyksiantys į Rusijos okupuotą Rytų Ukrainos dalį, kur ketino stebėti Maskvos rengtus pseudoreferendumus dėl šių teritorijų aneksijos.
E.Švenčionienė sakė, kad jai nepavyko nuvykti į Donbasą dėl sudarytų „labai didelių dirbtinių kliūčių“.