2019 12 11

A.Širinskienė atsisakė siūlymo nesaugoti Seimo pirmininko, bet tai nepadės – VAD įstatymas stringa

Opozicija pareikalavo, kad nauja Vadovybės apsaugos įstatymo redakcija būtų įvertinta ekspertų, todėl skubiai išskirti Vadovybės apsaugos departamento (VAD) iš vidaus reikalų sistemos valdantiesiems nepavyks. Opozicijos tvirtinimu, ekspertų vertinimų pareikalauta pirmiausia dėl to, kad šiuo įstatymu iš vadovybės apibrėžimo bandyta išbraukti Seimo pirmininką. A.Širinskienė suskubo pasiūlymą atsiimti, tačiau per vėlai. Įstatymo svarstymas jau stringa.
Agnė Širinskienė ir Ramūnas Karbauskis
Agnė Širinskienė ir Ramūnas Karbauskis / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Opozicijos lyderis socialdemokratas Julius Sabatauskas 15min trečiadienį sakė, kad Vadovybės apsaugos įstatymui, pagal kurį ši tarnyba būtų paverčiama išskirtine ir nepriklausoma, o jos darbuotojams numatytos didesnės algos, turi daug priekaištų.

Todėl pirmadienį Seimo valdybos buvo pareikalauta įstatymo nepriklausomo ekspertinio įvertinimo. Valdyba bendru sutarimu nutarė, kad tokio reikia, ir pavedė „valstietės“ Agnės Širinskienės vadovaujamam Teisės ir teisėtvarkos komitetui iki gruodžio 27 d. nuspręsti, kokius kvalifikacinius reikalavimus kelti ekspertui.

„Kodėl? Paklauskit Širinskienės. Kai numatyta, kad Seimo pirmininkas nebesaugomas asmuo pagal pareigybę, o tuo pačiu ir dar keli klausimai paklausti, kad yra vėl išskirta iš bendros sistemos, nes prieš tai buvo statute numatyti jų atlyginimai“, – aiškino, kodėl prireikė atsiklausti ekspertų nuomonės, J.Sabatauskas.

Jis pripažino, kad po šio reikalavimo įstatymo priėmimas nusikels bent mėnesiui. Kol bus suformuluota užduotis, viešojo pirkimo būdu rasti ekspertai, kol jie atliks analizę, praeis laiko.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Julius Sabatauskas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Julius Sabatauskas

Pasiūlymą atsiėmė

A.Širinskienė tokius opozicijos žingsnius vadina įstatymo priėmimo stabdymu.

Ji suskubo atsiimti savo pasiūlymą braukti Seimo pirmininką iš vadovybės apibrėžimo, tačiau tai padarė per vėlai – ekspertų vertinimo įstatymui vis tiek bus prašoma.

„Atsiėmiau, nes tikrai nenoriu kenkti žmonėms dėl Seimo pirmininko klausimo apsaugos užtikrinimo dideliu mastu“, – pripažino A.Širinskienė ir pareiškė besivilianti, kad Seimo pirmininkas pats paprašys mažesnės apsaugos.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Viktoras Pranckietis
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Viktoras Pranckietis

„Aš suprantu, Seimo pirmininkui važinėti su švyturėliais yra smagu, bet tai kainuoja, todėl ir buvo tie siūlymai, kad gal mažinkime apsaugos, nes mes negyvename 1994, 1993 metais, kai Lietuvoje siautėjo nusikalstamos grupuotės ir buvo baisu kartais kai kuriuose rajonuose į gatvę išeiti. Lietuva pasikeitė per tą laiką.

Kaip suprantu, tai nei opozicijai, nei Seimo pirmininkui nėra suprantama ir dėl šios priežasties atsiėmiau, bet tikiuosi, kad jis žmogiškumo turės, ir pats gal kreipsis į VAD prašydamas įvertinti, ar tikrai yra tokia grėsmė jam važinėjant Lietuvos keliais, kad jį reikia saugoti keliais ekipažais“, – kalbėjo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė.

Šiam pasiūlymui jau buvo pritaręs komitetas, jis turėjo pasiekti Seimo posėdžių salę ir būti svarstomas ketvirtadienį. Tačiau to nebebus.

Įstatymo priėmimas stringa

A.Širinskienė pripažino, kad paprašius ekspertų vertinimo įstatymo priėmimas nusikels.

„Seimas negalės svarstyti, kaip opozicija ir siekė. Matyt, jie nori, kad žmonėms atlyginimai nedidėtų. Ne pirmas kartas. (...) Jūs jų klauskite, kiek jie dar laiko ketina blokuoti. Aš asmeniškai stebiuosi, kaip jie dar nepaprašė ekspertinio vertinimo biudžeto projektui. Teoriškai to galima paprašyti. Jei važinėja po rajonus ir renka parašus, kad nereikia biudžeto priimti, tai gali ekspertinį vertinimą ir čia užsakyti“, – piktinosi A.Širinskienė.

Ji apgailestavo, kad šis įstatymas negali būti priimtas kartu su biudžetu. Tiesa, kodėl to reikia, lieka ne visai aišku, mat įstatymo aiškinamajame rašte suformuluota, kad daugiau pinigų įstatymui vykdyti kitais metais neprireiks.

„Įstatymas yra susijęs su biudžetu. Ten kyla žmonėms atlyginimai, nes tikrai yra situacija VAD probleminė, yra daug neužimtų etatų, jie nesugeba pritraukti naujų žmonių, nes reikalavimai yra didžiuliai ir užsienio kalbų mokėjimo, ir bendrų gebėjimų, ir gebėjimų etiketo laikytis. Reikalavimai yra milžiniški, atlyginimas yra nedidelis, tai tiesiog nepritraukia VAD naujų darbuotojų, o tuo projektu stengiamasi pakelti atlyginimus, ypač tam personalui, kuris mažiausiai uždirbantis, ir apriboti, kad pareigūnai neitų kur nors sargauti ir neužsiiminėtų kita veikla“, – teigė A.Širinskienė.

Visgi ji tikino neabejojanti, kad teisės aktą pavyks priimti ir liepos 1 dieną, kaip ir buvo numatyta, jis įsigalios. Tiesa, atrodo, jam nepritaria prezidentas Gitanas Nausėda. Jo patarėjai Seime projektą smarkiai kritikavo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis