„Lankymasis pas pacientus nėra didelė naujiena, ir iki koronaviruso tai buvo daroma, buvo lankomi pacientai, – ketvirtadienį spaudos konferencijoje kalbėjo A.Veryga. – Dabar atsiranda tam tikros specifikos. Vėlgi, ne visiems pacientams tokio lankymo reikia. Pacientams, kuriems reikia priežiūros namuose, bet dar gal nėra būtinybės gultis į stacionarinę gydymo įstaigą, tokia komanda ir galės padėti.“
Ministras pabrėžė, jog visi mato, kokia įtampa kyla gydymo įstaigose, į ligonines guldomų pacientų skaičiai nuolat auga – tam komandos ir yra formuojamos.
Paklaustas, ar nesibaimina, kad dėl šios tvarkos susirgs dar daugiau medikų, A.Veryga sakė, kad medikai per šią pandemiją išmoko saugotis ir naudoti asmens apsaugos priemones.
„Taip, kaip medikai saugojasi dirbdami gydymo įstaigose, taip, neabejoju, jie mokės saugotis ir lankydamiesi pas pacientus namuose“, – kalbėjo jis.
Dirbs nuo 8 ryto iki 20 valandos
Rizikos grupei, anot A.Verygos pasirašyto dokumento, priskiriami 65 metų ir vyresni asmenys arba sergantieji lėtinėmis ligomis, taip pat – nėščios moterys.
Mobiliąją komandą, kuri vyks pas tokius pacientus, sudaro šeimos gydytojas, bendrosios praktikos slaugytojas ir slaugytojo padėjėjas.
A.Verygos patvirtintoje tvarkoje nurodoma, kad savivaldybės administracijos miestuose ir rajonuose turės sudaryti vieną ar kelias medikų komandas, kurios teiks paslaugas savivaldybės teritorijose.
Nustatyta, kad tokia komanda dirbs nuo 8 ryto iki 20 valandos. Kitu metu pablogėjus paciento sveikatos būklei, jis turės kviestis greitąją medicinos pagalbą.
A.Verygos nustatyta tvarka, pajautęs naujus simptomus ar pablogėjus sveikatos būklei pacientas kreipiasi į savo šeimos gydytoją. Šis, nustatęs, kad pacientą reikia apžiūrėti, e.sveikatoje pildo specialią formą.
Komanda pas pacientus vyksta paciento kreipimosi dieną. Lankomų pacientų eilę nustatys sveikatos priežiūros įstaigos vadovas, atsižvelgiant į pacientų sveikatos būklę ir jų gyvenamąją vietą.
„Pirmojo vizito pas pacientą vyksta Komandos šeimos gydytojas ir slaugytojo padėjėjas. Šeimos gydytojas vizito metu įvertina paciento sveikatos būklę ir nusprendžia, ar pacientas gali būti toliau gydomas ambulatoriškai, ir, jei taip, ar jam reikalingas tiesioginis stebėjimas“, – teigiama tvarkoje.
Jei atvykus komandai paaiškėja, kad pacientas – sunkios būklės, kviečiama greitoji pagalba ir jis gabenamas į ligoninę, kuri teikia paslaugas COVID-19 pacientams.
„Jei pacientui paskirtas tiesioginis stebėjimas, antrojo ir tolesnių vizitų šeimos gydytojo paskirtu periodiškumu į paciento namus vyksta komandos bendrosios praktikos slaugytojas (arba bendruomenės slaugytojas) ir slaugytojo padėjėjas“, – numatoma tvarkoje, kurioje pabrėžiama, kad, esant būtinybei, antram ir vėlesniems vizitams pas pacientą gali vykti ir šeimos gydytojas.
Tvarkoje pabrėžiama, kad medikų komandos nariai privalo naudoti apsaugos priemones.
Beje, jos medikų komandos nariams numatytos skirtingos.
Šeimos gydytojo, bendrosios praktikos slaugytojo arba bendruomenės slaugytojo apsaugos priemonės: respiratorius FFP2, apsauginiai akiniai, vienkartinis neperšlampamas kombinezonas, vienkartinė kepurė, antbačiai, vienkartinės pirštinės.
Tuo metu slaugytojo padėjėjo – medicininė kaukė, vienkartinės pirštinės. Tiesa, jis į paciento namus, pagal nustatytą tvarką, neina.
Numatyta, kad pirmojo vizito į paciento namus užeina tik šeimos gydytojas, antrojo – tik bendrosios praktikos slaugytojas.
Numatyta, kad slaugytojo padėjėjas padeda apsirengti apsaugos ir nusirengti priemones šeimos gydytojui ir slaugytojui.
Savivaldybėms taip pat nurodoma komandos narius aprūpinti pulsoksimetrais, kraujospūdžio aparatais, stetofonendoskopais, bekontakčiais termometrais.