Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2020 04 08 /13:12

A.Veryga susirūpino COVID-19 plitimu ligoninėse, bet medikams sako: „Nebėgiokime pasitaikius pirmiems sunkumams“

Vyriausybė trečiadienį spręs, ar dar dviem savaitėms pratęsti karantiną ir Velykų savaitgaliui riboti galimybes įvažiuoti į miestus ir miestelius. Kokios nuomonės dėl šių pokyčių laikosi sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga? Ministras pripažįsta, kad didžiausias iššūkis šiuo metu yra tai, kad COVID-19 plinta iš ligoninės į ligoninę ir jų viduje. Tačiau kartu jis ramina, kad ne visiems medikams būtinos stipriausios apsaugos priemonės ir ragina juos likti dirbti.
Aurelijus Veryga
Aurelijus Veryga / Arno Strumilos / 15min nuotr.

Spaudos konferenciją žiūrėkite čia:

A.Veryga pripažino, kad dabar virusas plinta iš ligoninės į ligoninę, todėl būtina dar griežčiau riboti medikų važinėjimą ir darbą per kelias vietas.

„Organizuojančios įstaigos stengiasi tai kontroliuoti ir padaryti, kad medikai nesimaišytų ir nebūtų to važinėjimo. Aišku, visiems, matyt, skirtingai pavyko su tuo susitvarkyti. Tikrai tokios praktikos reikėtų atsisakyti“, – sakė jis.

Ministro teigimu, mažesnėms įstaigoms tai padaryti sunku, nes atvykstančių medikų labai daug.

„Šiuo metu važinėjantys per kelias įstaigas medikai ir sukelia riziką sau ir pacientams. Taip, šie procesai vertinami ir stengiamasi juos valdyti“, – kalbėjo ministras.

Šiuo metu važinėjantys per kelias įstaigas medikai ir sukelia riziką sau ir pacientams.

A.Veryga patvirtino, kad dėl tokių medikų pastebimas koronaviruso plitimas iš ligoninės į ligoninę, o tai šiuo metu yra didžiausias iššūkis.

„Kol kas čia yra didžiausi iššūkiai“, – sakė jis.

A.Veryga sakė, kad nėra įmanoma suskaičiuoti, kiek sergančių ar saviizoliacijon patekusių medikų stabdytų visos medicinos sistemos darbą Lietuvoje.

Jo nuomone, medikų saugumu yra rūpinamasi, nustatyti būtinų priemonių sąrašai pagal pavojingumo lygius.

A.Veryga tikino, kad medžiaga apie galimus medikų saugumo pažeidimus Klaipėdos universitetinėje ligoninėje jau perduota prokurorams.

Liepos-rugpjūčio renginių nesiūlo atsisakyti

Ministras tikino, kad apie karantino švelninimo priemones daug kalbėta ir dar bus diskutuojama. Jis pabrėžė, kad dabar veikia parduotuvės, vaistinės, degalinės ir židinių čia nesusidarė, todėl galima galvoti apie kito verslo laisvinimą, tačiau jis akcentavo, kad rizikos grupės žmonės vis tiek turėtų likti namuose.

„Švelninimui turime pasiruošti labai atsakingai. Pirmiausia, galvojant apie būtinąsias paslaugas ir prekes. (...) Rizikos grupėms tai nebus taikoma“, – teigė ministras.

A.Veryga tikino, kad bet koks lengvinimas neturi pažeisti pagrindinių karantino principų – taigi būriuotis tikrai liks draudžiama.

Taip pat, pasak ministro, vargu ar jau turėtų atsidaryti odontologijos kabinetai, nes čia dirbantiems tektų naudoti labai daug apsaugos priemonių.

„Kalbant apie sporto klubus, tai supraskime, kad kalbame apie bendrus dušus, žmones, kurie gausiai prakaituoja. (...) Ne pirmo būtinumo reikalas. Žmonės gali išeiti pasivaikščioti į parką“, – sakė A.Veryga.

Ministras tikino suprantantis, kad visiems nusibodo sėdėti namuose ir norisi Velykas švęsti su artimaisiais, tačiau primygtinai rekomendavo savaitgalį likti namuose.

„Jei jūs taip padarysite (susitiksite su giminaičiais – red. past.), mes galėsime užmiršti apie visus karantino švelninimus, o galbūt net teks griežtinti jo sąlygas“, – įspėjo ministras.

Anot A.Verygos, viliamasi, kad policijai nereikės griežtų priemonių ribojant įvažiavimus į miestelius ir pakaks įspėjimų. Jei ne, pasak jo, priemonių pareigūnai turės ir nubausti.

Ministras ragina protingai planuoti pirkinius Velykoms, esą gal pakaks tų kelių kiaušinių, kuriuos kiekvienas turi namuose, o masiškai pirkti nėra reikalo.

Visgi jis tikino, kad liepą ir rugpjūtį planuotų renginių dar nereikia atsisakyti. Tačiau kol kas anksti spręsti, ar jie tikrai įvyks.

Tyrimai nestringa

A.Veryga tikino, kad neištirtų mėginių likę labai nedaug, anot jo, laboratorijos viską spėja, susitvarko su darbu.

„Mėginių tyrimas nestringa. Neištirtų mėginių skaičius nerodo, kad kas nors stringa. Tai natūralus procesas, nes mėginiai neužkraunami vos juos gavus“, – tikino ministras.

Klausiamas, kodėl iš Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos vadovavimas tyrimų procesui perduotas Nacionaliniam kraujo centrui, A.Veryga sakė, kad tai padaryta norint sumažinti laboratorijos darbo krūvį.

Pasak jo, tyrimų skaičius mažėja, nes mažėja nustatomų koronaviruso atvejų, o tuo pačiu ir tiriamų asmenų.

Ministro teigimu, jau rengiamas planas, kaip papildomai tirti visus globos namų ir slaugos ligoninių gyventojus.

A.Veryga tikino, kad iš Kinijos pirkti reagentai tikrai yra kokybiški. Tai esą patvirtina laboratorijos. Jos nepastebėjo jokių skirtumų nuo kitų šalių gamintų reagentų.

„Tai nesudaro jokio pagrindo, kad reagentai yra nekokybiški. Tai informacija, kuri leidžia nusiraminti“, – sakė A.Veryga.

Ligoninėse – 134 pacientai

Išvis šiuo metu ligoninėse gydomi 134 pacientai, iš jų 21 būklė sunki.

„13 yra reanimacijoje su deguonimi, 8 reanimacijoje su plaučių ventiliacija“, – aiškino ministras.

Dar yra 32 pacientai su deguonies kaukėmis ne reanimacijoje.

Pasak ministro, Lietuvoje dar neužimtos apie pusė lovų, kurios galėtų būti naudojamos COVID-19 pacientams.

Klausiamas, kodėl tiek mažai žmonių Lietuvoje laikomi pasveikusiais, ministras sakė, kad juos pakartotinai tirti jau reiktų intensyviau.

Ministras tikino, kad planuojama tirti dar daugiau žmonių, norint išsiaiškinti, kokia visuomenės dalis jau persirgo koronavirusu be simptomų. „Tam yra ruošiamasi“, – teigė A.Veryga, bet pridūrė, kad iš pradžių teks įsitikinti, kad greitieji testai tai nustato tinkamai.

Komentuodamas antradienio atvejį, kai pacientė pabėgo iš ligoninės, ministras sakė, kad tai – pavieniai atvejai, todėl kol kas nesvarstoma griežčiau izoliuoti atvykusius išsitirti.

„Jei tokių atvejų daugėtų ir matytume, kad įstaigos nesusitvarko, tai yra galimybė pasitelkti policiją“, – sakė jis.

Medikams primena pareigas, bet ne teises

Pasak A.Verygos, trečiadienį bus nustatyti apsaugos lygiai medikams ir pagal juos privalomos apsaugos priemonės. Pasak jo, dabar bus aiškiau, kaip turi saugotis medikai.

Tačiau profesorius Vytautas Kasiulevičius jau tvirtina, kad susitarimas ne toks, kokio tikėjosi medikai.

Anot ministro, teoriškai medikai gali atsisakyti dirbti, jei jiems neparūpinamos saugos priemonės. Jis tikino, kad ne kiekvienam medikui reikalingas pilnas kostiumas.

„Baimintis kiekvienoje situacijoje tikrai nėra pagrindo. Noriu priminti medikams, kad ši infekcija nėra vienintelė (...), o anksčiau tokių baimių mes negirdėjome. Dirbo medikai ir su gripo virusu, ir su kitomis infekcijomis. Kviečiu nepasiduoti panikai, būti racionaliems. (...) Būkime savo profesijos garbingi atstovai ir, jeigu jau ją pasirinkome, nebėgiokime pasitaikius pirmai grėsmes ir pirmiems sunkumams“ – sakė A.Veryga.

Ministro teigimu, trečiadienį karščiavimo klinikos atidaromos Alytuje ir Druskininkuose.

Pasak A.Verygos, Finansinių nusikaltimų tarnyba efektyviai kovoja su nelegalia prekyba apsaugos priemonėmis, testais.

Lietuvoje, trečiadienio duomenimis, koronavirusu užsikrėtusiųjų skaičius padidėjo iki 912.

Per pastarąją parą ištirtas 2301 mėginys, eilėje tebelaukia 588 mėginiai. Iš viso jau atlikta per 30 tūkst. tyrimų dėl koronaviruso.

Lietuvoje mirė 15 žmonių, kuriems diagnozuotas koronavirusas, aštuoni pasveiko.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai