Spaudos konferenciją iš Sveikatos apsaugos ministerijos žiūrėkite čia:
Anot S.Skvernelio, nauji ribojimai bus įvesti tik atskirose savivaldybėse, pasižyminčiose grėsmingiausia situacija, ne visos šalies mastu.
A.Veryga pirmadienį paminėjo dvi savivaldybes – Raseinių ir Radviliškio rajonų. Jose sergamumo koronavirusu rodikliai, ministro teigimu, iškrenta iš bendro konteksto.
A.Verygos teigimu, komitete buvo pasiūlyta, kad renginiams, į kuriuos privaloma registracija, būtų priskiriami ir vieši nekomerciniai renginiai, tarkime, miestų šventės, mugės, festivaliai ir panašiai.
Renginio dalyvių registracija būtų privaloma, nepaisant dalyvių skaičiaus (pagal dabar galiojančią tvarką, registracija privaloma renginiuose, kur dalyvių skaičius viršija 300).
Konkrečiose savivaldybėse, kuriose situacija dėl COVID-19 yra blogiausia, galvojama ir apie kitas ribojančias priemones. Tarkime, apie viešojo maitinimo įstaigų darbo laiko ribojimą.
„Buvo šita tema diskutuojama COVID-19 valdymo komitete. Kažkokio konkretaus sprendimo šiuo metu dar nėra priimta. Bet, kaip aš ir minėjau, gali tokios priemonės būti pritaikytos tose pačiose problemiškiausiose savivaldybėse. Bet dėl jų dar bus kalbamasi su savivaldybių vadovais ir administracijomis“, – sakė sveikatos apsaugos ministras.
Kaip aš ir minėjau, gali tokios priemonės būti pritaikytos tose pačiose problemiškiausiose savivaldybėse. Bet dėl jų dar bus kalbamasi su savivaldybių vadovais ir administracijomis.
Paklaustas, ar labiausiai koronaviruso paveiktose savivaldybėse gali būti pritaikytos kai kurios kitos ribojimo priemonės, galiojusios karantino metu, A.Veryga patvirtino, kad gali.
„Taip, kai kurių priemonių tikrai galime pamatyti. Ir tokių, kurios buvo karantino metu Lietuvoje paskelbtos. Aš šiandien dar negalėčiau detalizuoti, kokios priemonės bus siūlomos. Kaip ir sakiau, dėl jų bus kalbamasi su pačiomis savivaldybėmis. Bet jeigu vis tik bus sutarta ir apsispręsta skelbti tokius vietinius karantinus tose labiausiai paveiktose savivaldybėse, tai, be abejo, ten ir priemonių bus daugiau, nei yra dabar“, – nurodė sveikatos apsaugos ministras.
Tam, kad kai kur būtų paskelbtas vietinis karantinas, A.Verygos teigimu, dėl to į Vyriausybę turi kreiptis savivaldybė ir Sveikatos apsaugos ministerija.
Intensyvesnis testavimas
A.Veryga informavo, kad šią savaitę vyks intensyvesnis 17 savivaldybių gyventojų testavimas dėl koronaviruso.
Ministras pažymėjo, kad sudėtingiausia situacija išlieka Raseinių rajono savivaldybėje. Praėjusią savaitę 100 tūkstančių gyventojų teko 988 susirgimų atvejai. Lietuvoje 100 tūkstančių gyventojų tenka apie 50 susirgimų COVID-19 atvejų.
A.Veryga ragino Raseinių rajono savivaldybės gyventojus tirtis. Anksčiau skelbta, kad dalis žmonių atsisako tai daryti.
Paklaustas apie priverstinį testavimą, sveikatos apsaugos ministras aiškino, kad nebūtų tokios priemonės šalininkas.
„Nes aš sunkiai įsivaizduoju, kaip mes ją įgyvendintumėme. Supraskime, kad žmogus gali iš esmės atsisakyti netgi operaciją darytis, jeigu jis serga sudėtinga liga. Kas imtųsi tokių fizinės prievartos priemonių ir prievarta tokius žmones, kurie nesutinka tirtis, atvesdintų ar juo labiau tirtų, aš tikrai sunkiai įsivaizduoju. Ką tikrai galima pritaikyti ir kas veikia, funkcionuoja, tai yra izoliacija arba saviizoliacija, kad toks žmogus neužkrėstų kitų asmenų“, – komentavo A.Veryga.
Sveikatos apsaugos ministras pranešė, kad nuo šiol bus skelbiama daugiau duomenų apie susirgimus koronavirusu. Reguliariai bus skelbiama, kiek lovų užimta stacionaruose, intensyvios terapijos skyriuose ir panašiai.
Gali balsuoti namuose
Artėjant Seimo rinkimams, A.Veryga priminė, kad saviizoliacijoje esantys rinkėjai gali registruotis balsuoti namuose. Specialią formą, kurią reikia užpildyti, galima rasti Vyriausiosios rinkimų komisijos interneto svetainėje.
Užsiregistruoti balsuoti namuose galima ir telefonu, skambinant numeriu: 1855.
Pasak A.Verygos, atnaujintos rekomendacijos rinkimų komisijų nariams ir stebėtojams dėl priemonių, kurių reikia imtis per rinkimus.
Gyventojai neskuba tirtis
Vienu didžiausių koronaviruso židinių išlieka Blinstrubiškių socialinės globos namai. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus padalinio vadovės Rolandos Lingienės teigimu, su šiuo židiniu siejami 77 susirgimai.
Epidemiologai nurodė, kad šiuose globos namuose dirbtų infekcijų kontrolės specialistas. Čia trūksta ir medikų. R.Lingienė minėjo, kad buvo užfiksuota, jog Blinstrubiškių socialinės globos namuose trūko dezinfekcinio skysčio.
Su židiniu Respublikinėje Šiaulių ligoninėje susiję 64 susirgimai koronavirusu. 168 COVID-19 atvejai susiję su židiniu Radviliškio ligoninėje.
R.Lingienė sakė, kad stebimas mažėjantis naujų užsikrėtimų koronavirusu skaičius Raseinių rajone.
Vis dėlto, kaip pabrėžė ekspertė, tai gali būti susiję su tuo, kad gyventojai nelinkę aktyviai tirtis. Ji minėjo, kad mobiliajame punkte buvo daug laisvų vietų tyrimams atlikti.
R.Lingienė aiškino, kad nedžiugina ir ėminių skaičius Radviliškio rajone.
Šeštadienį NVSC sulaukė informacijos, kad koronavirusu susirgo du Lietuvoje besilankiusio Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono delegacijos nariai.
R.Lingienė teigė, kad nustatyti 26 riziką dėl kontakto turintys asmenys. Skelbta, kad užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius savaitei saviizoliavosi.
Tyrimai dėl koronaviruso savaitgalį atlikti prezidentui Gitanui Nausėdai ir pirmajai poniai Dianai Nausėdienei. Jų rezultatai – neigiami.
100 naujų atvejų
40 iš jų registruota Kauno, 27 – Vilniaus, 21 – Šiaulių apskrityse. Dar 5 fiksuoti Panevėžio, 2 – Klaipėdos, 4 – Alytaus bei 1 – Telšių apskrityse.
Po kontakto su asmenimis, kuriems patvirtintas koronavirusas, epidemiologų vertinimu, užsikrėtė 72 asmenys.
Be to, per praėjusią parą registruoti 2 įvežtiniai atvejai iš Ukrainos ir Baltarusijos.
26 asmenų užsikrėtimo aplinkybių specialistams nustatyti nepavyko.
Ugdymo įstaigose iš viso registruoti 267 koronaviruso atvejai, gydymo įstaigose – 662.
Pasak R.Lingienės, dėl kontaktų su užsikrėtusiais izoliavosi daugiau kaip 2,3 tūkst. ugdymo įstaigose dirbančių asmenų arba moksleivių, vidinis koronaviruso plitimas nustatytas 21-oje įstaigoje, į kitas įstaigas infekcija, epidemiologų vertinimu, pateko iš namų ir socialinės aplinkos.
Iš viso Lietuvoje patvirtinti 5285 COVID-19 ligos atvejai, tebeserga 2675 asmenys, 2497 pasveiko.