„Mėgintuvėlių bus, jų jau yra rasta ir tikrai nereikia nuogąstauti, kad jų pritrūks. Žinoma, mes privalėjome sureaguoti į tas žinias, kurios atėjo iš laboratorijos – buvo atsisakyta pasirašyti sutartį ir tada ieškoma kitų būdų, kaip įsigyti“, – LRT RADIJUI ketvirtadienį sakė ministras.
Pasak jo, nuo tokių atvejų niekas nėra apsaugotas.
„Visko gali būti, tiekėjas, kaip ir su mėgintuvėliais, gali pasakyti, kad negali patiekti, pasitraukia ar panašiai. Nuo to niekas nėra apdraustas, bet jeigu taip atsitinka, ieškom, ir su mėgintuvėliais taip ir atsitiko – laboratorija rado tiekėją, kuris galėjo patiekti anksčiau negu buvo žadėjęs“, – teigė A.Veryga.
Anot NVSPL vadovo, neįvyko rugsėjo pabaigoje per Centrinę perkančiąją organizaciją skelbtas pirkimas dėl 410 tūkst. vienetų mėgintuvėlių.
„Jo laimėtojas atsiėmė savo pasiūlymą, nes neturi pakankamo mėgintuvėlių skaičiaus ir negalės užsakymo pristatyti laiku. To priežastį tiekėjas nurodė, kad prekių gamintojai atsisako išvežti prekes iš savo šalies“, – teigė D.Bakša.
Jis tvirtino, kad žinia apie negalėjimą įvykdyti pirkimo įstaigą pasiekė tik lapkričio 10 dieną.
Laboratorijos vadovas teigė, kad susiklosčius tokiai situacijai mėgintuvėlius ketinama įsigyti neskelbiamų derybų būdu. Pasak jo, vykdant pirkimą šiuo būdu jau apklausta daugiau nei dešimt galimų mėgintuvėlių tiekėjų, sutartys bus sudarytos su keturiais, kurie juos pristatys per minimalų laiką.
„Intensyviai dirbama su tiekėjais ir jau šį penktadienį žadama pristatyti papildymą“, – teigė jis.
Pastaruoju metu šalyje kasdien ištiriama keliolika tūkstančių ėminių, šis skaičius sumažėja savaitgaliais.
15min primena, kad apie koronaviruso tyrimams reikalingų rezervų galimą trūkumą jau artimiausiu metu pradėta kalbėti trečiadienį. Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis feisbuke paskelbė, jog Nacionalinėje visuomenės sveikatos laboratorijoje senka terpių atsargos, o jų įsigyti greitai esą nepavyks. Laboratorijos direktorius Danas Bakša netrukus patikslino, jog susidurta su grėsme, jog gali pritrūkti ne terpių, o mėgintuvėlių, mat pirkimo konkursą laimėjusi įmonė pranešė negalėsianti laiku jų pristatyti.
Apie mėgintuvėlių trūkumą trečiadienio vakarą pasisakė ir Vilniaus universiteto (VU) medicinos profesorius Vytautas Kasiulevičius.
Anot jo, negalime netekti galimybės atlikti PGR testus dėl koronaviruso, nes tokiu atveju plintančius infekcijos nesustabdysime. Medikas sako, kad jei reikalingų priemonių įsigijimui trukdo įstatymai, juos galima greitai pakeisti – neturime pamiršti, kad veikiama pandemijos sąlygomis. Jis kreipėsi ir į verslo atstovus, ragindamas juos Lietuvai parūpinti reikiamų mėgintuvėlių, nes to nesugeba padaryti šalies valdžia.