„Oro uostai tokį norą ir pageidavimą yra išsakę. Aš manau, kad mes tam neprieštarautume“, – žurnalistams ketvirtadienį sakė ministras.
Oro ir jūrų uostų keleiviai nuo antradienio yra testuojami Estijoje.
Jeigu testo atsakymas neigiamas, saviizoliacijos taisyklės asmeniui yra švelninamos, o jeigu neigiamas ir pakartotinis testas – tuomet saviizoliacijos laikas trumpėja.
Pasak A.Verygos, Lietuvos oro uostuose žmonės galėtų būti tiriami vadinamaisiais greitaisiais testais, kai atsakymas gaunamas per valandą.
Vis dėlto jis abejoja, ar remiantis šių testų atsakymais galima būtų keisti saviizoliacijos taisykles.
Anot ministro, didžiausia tikimybė žmogui nustatyti koronavirusą yra atliekant testą praėjus septynioms – devynioms dienoms po užsikrėtimo, todėl tirtis esą naudingiausia praėjus būtent šiam laikui po grįžimo į Lietuvą.
„Galbūt žmonėms tiesiog norėtųsi pasidaryti, įsitikinti, bet jeigu kalbame apie izoliacijos termino trumpinimą, tai tą testą reikėtų darytis ne iš karto atvykus, o praėjus ne mažiau septynių dienų“, – teigė ministerijos vadovas.
„Tik tada izoliacija galėtų būti trumpinama“, – pridūrė jis.
Spaudos konferencijos transliaciją iš Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) stebėkite čia:
Artėja sprendimas dėl trumpesnės saviizoliacijos
Ministras taip pat sakė, kad su specialistais diskutuoja dėl galimybės sutrumpinti privalomą dviejų savaičių izoliaciją, atliekant testą dėl koronaviruso po septynių–devynių dienų.
„Šitie sprendimai šiuo metu derinami, ruošiami. (...) Labiausiai tikėtina, kad kitą savaitę mes šituos sprendimus turėsim“, – tvirtino jis.
Anot ministro, planuojama, kad tokie molekulinės diagnostikos (PGR) metodu atliekami tyrimai galėtų būti nemokami.
„Žmogui nereikėtų pačiam mokėti už tokį testą, jei jis norėtų pasidaryti ir išeiti anksčiau iš saviizoliacijos“, – kalbėjo A. Veryga.
Intriga dėl Latvijos
Latvija trečiadienį paskelbė, kad Lietuvoje išaugus susirgimų koronavirusu, atvykstantiesiems lietuviams pradės taikyti reikalavimą izoliuotis dviem savaitėms.
Toks reikalavimas bus taikomas, jeigu penktadienį Lietuvoje susirgimų skaičius sieks 16 atvejų 100 tūkst. gyventojų per pastarąsias 14 dienų.
A.Verygos duomenimis, dabar šis rodiklis siekia 15,5 atvejo.
„Tai visiškai netoli tos ribos, kur galime patekti (į paveiktų šalių sąrašą – 15min), arba kur galime nepatekti“, – teigė ministras.
„Vis dar išlieka intriga“, – pridūrė jis.
A.Veryga perspėjo, kad Latvijoje sprendimai dėl saviizoliacijos įsigalioja itin greitai, todėl jeigu šalis įves tokį reikalavimą lietuviams, į kaimyninę šalį nebus galima nuvažiuoti netgi artėjančiam savaitgaliui.
Anot ministro, jau anksčiau latviai priekaištavo Lietuvai dėl to, kad į ją vyksta skrydžiai iš COVID-19 paveiktų šalių.
Pasak A.Verygos, Latvijoje reikalaujama laikytis dviejų metrų socialinio atstumo, Lietuvoje – vieno.
Be to, Latvijoje barai ir naktiniai klubai dirba iki 24 valandos. Ministras trečiadienį siūlė analogišką sprendimą priimti Lietuvoje, bet Vyriausybė tam nepritarė.
20 naujų atvejų
11 iš jų – Vilniaus apskrityje, nauji ligos židiniai Raseiniuose ir Panevėžyje
1901 žmonės pasveiko nuo ligos, o 978 – serga. 5549 asmenims šiuo metu reikia izoliuotis.
Taip pat Lietuvoje nuo koronaviruso mirė 86 asmenys. 13 asmenų mirė dėl kitų priežasčių, nors buvo užsikrėtę COVID-19.
Šalies ligoninėse nuo koronaviruso šiuo metu gydoma 50 žmonių, septyni iš jų – reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriuose, teigė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Daiva Razmuvienė.
Jos teigimu, dirbtinė plaučių ventiliacija taikoma trims žmonėms, su deguonies kaukėmis gydoma 19 asmenų.