Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2021 03 15

Abejotina iniciatyva: religinė bendruomenė už pinigus dalija dokumentus, neva leisiančius nesilaikyti Lietuvos įstatymų

Ajurvedinės mitybos specialistas Žilvinas Užkuraitis už 65 eurus siūlo įsigyti alternatyvas Lietuvos Respublikos piliečio pasui – „Suvereno pažymėjimą“ ir „Žmogaus pasą“. Pasak idėjos autoriaus, šie dokumentai numato, kad jų turėtojams negalios Lietuvos įstatymai. „Suverenai“ esą galės keliauti į įvairias pasaulio šalis be COVID-19 testų ir skiepų pasų. Teisininkai įspėja, kad savavališkai išduodami dokumentai neturi juridinės galios, o tokios iniciatyvos primena sukčiavimo schemas, siekiant pasipelnyti.
Teisininkai įspėja, kad savavališkai išduodami dokumentai neturi juridinės galios.
Teisininkai įspėja, kad savavališkai išduodami dokumentai neturi juridinės galios.

Gaudijos vaišnavų religinę bendruomenę įkūręs Ž.Užkuraitis aiškina, kad „suverenų“ idėja kilo iš vedų filosofijos.

Joje teigiama, kad žmogus – laisvas, o vienintelis jo viršininkas yra Dievas. Remdamasis vedų filosofija, religinės bendruomenės įkūrėjas ėmė aiškinti, kad bendruomenės nariams būtinas dokumentas, nurodantis, kad šie yra žmonės.

Dėl to jo įkurta bendruomenė ėmė platinti dokumentus – „Suvereno pažymėjimą“ ir „Žmogaus pasą“.

Norintys juos gauti, turi pervesti į Gaudijos vaišnavų religinės bendruomenės sąskaitą 65 eurus už suaugusį ir 14 eurų už kiekvieną nepilnametį, kuriam bus išduodamos šios kortelės.

Įstatymai negalioja

Pasak Ž.Užkuraičio, įstatymai galioja tik piliečiams, o štai jo išduodami „suvereno“ pažymėjimai yra skirti žmonėms.

Anot religinės bendruomenės įkūrėjo, įsigiję šiuos pažymėjimus, jie tampa nebe „piliečiais“ ir „asmenimis“, o „žmonėmis“.

Tai reiškia, kad jiems negalioja šalies įstatymai – tik Visuotinė žmogaus teisių deklaracija, Europos žmogaus teisių konvencija ir, pasirinktinai, jeigu tinka, Lietuvos Konstitucija.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Lietuvos respublikos konstitucija
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Lietuvos respublikos konstitucija

O piliečiams ir asmenims galioja įstatymai, prievolės ir pareigos.

Nepaisant anarchistinių pažiūrų, Ž.Užkuraitis 2019 metų spalį pateikė Teisingumo ministerijai prašymą steigti religinę bendruomenę.

Nors neturi teisinio statuso, Registrų centre „Gaudijos vaišnavų religinė bendruomenė“ yra registruota kaip juridinis asmuo, o nuo 2019 metų spalio registravo dar ir paramos gavėjo statusą.

Registrų centrui ir Teisingumo ministerijai pateiktuose įstatuose nurodoma, kad „Bendruomenė vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, Lietuvos Respublikos civiliniu kodeksu, Lietuvos Respublikos religinių bendruomenių ir bendrijų įstatymu, kitais teisės aktais”.

Dalija „pasus“

Kitas religinės bendruomenės įkūrėjo platinamas dokumentas – „Žmogaus pasas“.

Anot Ž.Užkuraičio, jis reikalingas tam, kad „žmogus būtų pats savo juridinio laivo savininkas“.

Toks pasas leistų „laisvai plaukioti tarp valstybių“, tačiau tam būtina pranešti pasaulio šalių ambasadoms apie „juridinių laivų“ egzistavimą.

Pasak Ž.Užkuraičio, prie iniciatyvos prisijungė ir jo platinamus dokumentus įsigijo 471 žmogus. Visi jie buvo įtraukti į sąrašą, kurį organizatoriai teigia išsiuntę į 131 ambasadą visame pasaulyje.

Ž.Užkuraičio įsitikinimu, paso pavadinimas kilęs nuo žodžio „passport“. Žmonės yra įvertinami pagal jūrinę teisę.

Anot jo, viena iš žodžio „pass“ reikšmių reiškia judančią prekę, o štai žodis „port“ reiškia uostą. Tai reiškia, kad visi pasų turėtojai yra prekės uostuose ir tam, kad šios „prekės“ nesugestų, jas reikia skiepyti ir kitaip reguliuoti gyvenimus.

Įstatymai galioja visiems

Vilniaus universiteto (VU) Teisės fakulteto docentės, teisės mokslų daktarės Indrės Isokaitės-Valužės teigimu, net religinės bendruomenės neturėtų nutolti nuo realybės ar skelbti, kad joms negalioja šalies įstatymai.

„Įvairiausių judėjimų ir asmenų grupių, tiek tarptautiniame kontekste, tiek nacionaliniame, panašu, kad netrūksta. Reikia tiesiog nenutolti nuo realybės ir suvokti, kad tokie dalykai, kaip pilietybė, pasas, kelionės dokumentai yra valstybės kompetencija, kuri yra susijusi su valstybės suvereniteto įgyvendinimu. Todėl tikrai ne privačioms asmenų grupėms tokius „dokumentus“ dalyti“, – aiškino teisės specialistė.

„Yra prasilenkiama su sveika logika, kai teigiama, kad kažkokios kortelės, ar popieriai, kokie jie bebūtų, leistų keliauti ar nesilaikyti įstatymų“, – pridūrė pašnekovė.

Pasak I.Isokaitės-Valužės, neįmanoma, kad Ž.Užkuraičio dalijami pažymėjimai galėtų atleisti nuo pareigų laikytis šalies įstatymų.

„Visoms Lietuvoje veikiančioms asociacijoms, judėjimams, politinėms partijoms galioja įstatymai, kurie reguliuoja jų veiklą. Tokios galimybės – paskelbti save už įstatymo ribų – nėra. Juo labiau ir Baudžiamajame kodekse parašyta, kad net įstatymų nežinojimas neatleidžia nuo atsakomybės. Nėra tokių galimybių nepaisyti valstybės, kurioje gyvename įstatymų“, – komentavo teisės specialistė.

Raštai prezidentūrai ir VSD

Ž.Užkuraičiui nestinga išradingumo motyvuojant įsigyti jo siūlomus dokumentus. Aktyvus skiepų priešininkas skelbia, kad „suverenai“ įgis teisę atsisakyti neva privalomų skiepų nuo COVID-19, galės nesitestuoti.

„Gaudijos vaišnavų bendruomenė“ savo požiūrį į vakcinaciją oficialiais raštais išsiuntė Prezidento kanceliarijai, Vyriausybei, ministerijoms ir net Valstybės saugumo departamentui (VSD).

Viešojo administravimo įstatymas numato, kad net keisčiausius raštus gavusios ministerijos ir valstybės institucijos privalo atsakyti interesantams per nustatytą 20 darbo dienų laikotarpį.

Tiesa, VSD atsakymą, kad departamentas informuotas apie „Gaudijos vaišnavų bendruomenės“ požiūrį į vakcinaciją, Ž.Užkuraitis linkęs traktuoti savaip.

„Valio. Jūsų Suverenų kortelės įgalintos VSD. Svorį jaučiate?“ – socialiniame tinkle „Facebook“ džiaugėsi bendruomenės įkūrėjas.

Ž.Užkuraičio „Facebook“ paskyros ekrano nuotr. /VSD atsakymas Ž.Užkuraičiui
Ž.Užkuraičio „Facebook“ paskyros ekrano nuotr. /VSD atsakymas Ž.Užkuraičiui

VSD atstovė Egle Samoškaitė 15min patvirtino, kad minėtu raštu VSD neįgalino jokių „suvereno“ kortelių.

„Nieko panašaus. Kaip matote, rašte sakoma, kad buvo susipažinta su pareiškėjo kreipimesi pateikta informacija“, – rašoma atstovės atsiųstame komentare.

Klaidina sekėjus

Lietuvos Krišnos sąmonės bendrijos atstovas ryšiams su visuomene Saulius Domarkas 15min patvirtino, kad „Gaudijos vaišnavų religinė bendruomenė“ iš tiesų skleidžia krišnaizmo idėjas, tačiau neturi nieko bendro su Lietuvoje registruotomis Krišnos sąmonės bendruomenėmis.

„Žilvinas Užkuraitis buvo Kėdainių Krišnos sąmonės bendrijos narys, tačiau iš jos išėjo su trenksmu ir įkūrė savo bendruomenę“, – apie sielovadinės Ž.Užkuraičio veiklos pradžią pasakojo Krišnos sąmonės bendrijos atstovas.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Žmonės, susipažinę su Krišnos Sąmonės religinės bendruomenės puoselėjamomis vertybėmis neretai krišnaitus pavadina Rytų krikščionimis, nes tiek krikščionybėje, tiek ir bendruomenės filosofijoje skatinama meilė Dievui ir savo artimam.
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Žmonės, susipažinę su Krišnos Sąmonės religinės bendruomenės puoselėjamomis vertybėmis neretai krišnaitus pavadina Rytų krikščionimis, nes tiek krikščionybėje, tiek ir bendruomenės filosofijoje skatinama meilė Dievui ir savo artimam.

Pasak S.Domarko, „gaudijos vaišnavai“ yra bendrinis pavadinimas, jungiantis daugelį krišnaitų bendruomenių, nei viena tokiu skambiu pavadinimu nesiregistruoja.

„Šiuo atveju Ž.Užkuraitis klaidina krišnaitų bendruomenę. Žmonės, priklausantys Krišnos sąmonės bendruomenei, galvoja, kad tai yra jų bendras pavadinimas ir nežino, kad tai yra atskira religinė bendruomenė, kuriai jie tikrai nepriklauso“, – apgailestavo pašnekovas.

Pasak jo, „suverenai“ neturi nieko bendro su Krišnos mokymu, tačiau tai netrukdo Ž.Užkuraičiui remtis šventraščiais, siunčiant raštus ministerijoms.

„Skaičiau tekstą, kurį Ž.Užkuraitis nusiuntė į Teisingumo ministeriją. Ten buvo cituotas šventraštis, kuris tikrai egzistuoja, tik jo pritaikymo galimybės šiandieniniame gyvenime yra ribotos. Ten parašyta, kad „karaliaus valdžiai paklūsta visi, išskyrus brahmanus ir vaišnavas“. Šiuo kelių tūkstančių metų senumo tekstu ir remiasi Ž.Užkuraitis, reikalaudamas, kad valstybės įstatymai negaliotų grupei žmonių, kurie priklauso jo bendruomenei. Aišku, kad tai yra juokinga“, – aiškino S.Domarkas.

„Krišnos sąmonės bendrija tokio dalyko nepalaiko. Mes palaikome konstitucinę santvarką, valstybės įstatymus. Jeigu su kažkuo nesutinkame tai kovojame teisinėmis priemonėmis, bet ne tokiais pareiškimais“, – pridūrė bendrijos atstovas.

15min pavyko susisiekti su Ž.Užkuraičiu, tačiau jis pareiškė, kad su redakcijos atstovais nekalbės ir palinkėjo bankroto bei tribunolo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?