Teismas šią savaitę paskelbė, jog nėra jokio teisinio pagrindo riboti asociacijos narių teisę susipažinti su dokumentais demokratinėje visuomenėje.
Teisme ginčytas Advokatūros sprendimas buvo priimtas 2014 metų rugpjūčio 21 dieną. Kaip paaiškėjo teisme, šiuo sprendimu ir aprašu buvo ribojamos teisė gauti dokumentus, daryti jų kopijas.
Į teismą kreipęsi advokatai – Dominykas Varnas, Ramūnas Kazlauskas, Jurgita Jurkšaitytė ir Egidijus Milašius – teigė, kad Lietuvos advokatūros organai neteikia informacijos apie savo veiklą, įskaitant apie iš savo narių surenkamų lėšų panaudojimą.
Ieškovai sakė, kad savo priimtu sprendimu advokatūra siekia užkirsti kelią advokatams aktyviai dalyvauti savivaldoje, kelti advokatų tarybai ir administracijai nepatogius klausimus dėl vykdomos veiklos racionalumo ir efektyvumo.
Prieš metus bylą pagal advokatų ieškinį nagrinėjo Vilniaus miesto apylinkės teismas. Jis tada advokatų ieškinį atmetė, teigdamas, kad minėtu dokumentu viešasis interesas ir įstatymai nepažeidžiami.
Sprendimą pakeitusi Vilniaus apygardos teismo teisėjų kolegija pažymėjo, kad nepagrįstai apribojus Advokatūros narių teisę, būtų sukurta situacija, kai asociacijos nariai nuo asociacijos būtų atskirti dirbtiniu teisiniu barjeru.
„Nei asociacijos narių kvalifikacija (nesvarbu, ji yra pakankama, ar ne), nei galimybė Advokatūros veiklos audito, legitimumo kontrolės bei revizijos funkcijoms pasitelkti profesionalius auditorius ir/ar visos veiklos konsultantus neeliminuoja, nepaneigia ir neatima iš asociacijos narių teisės patiems susipažinti su atsakovės vardu sudaromomis sutartimis, buhalterinės apskaitos dokumentais bei kitais atsakovės ruošiamais ir pagal teisės aktų reikalavimus ar vidaus (lokalinius) aktus saugomais dokumentais, jei asociacijos nariai to pageidauja“ , – rašoma teismo sprendime.
Lietuvoje šiuo metu yra per 2 tūkst. advokatų ir apie 850 advokatų padėjėjų.