„Advokatų taryba nori, kad ir darbo sąlygos, ir užmokestis advokatų didėtų. Mes taip pat norime mažinti biurokratiją. Šie siekiai yra bendri“, – BNS sakė teisingumo ministras Elvinas Jankevičius.
Apie sutartą reformos viziją kalbėjo ir Advokatų tarybos pirmininkas Ignas Vėgėlė.
„Esame sutarę, kad turėtų vykti VGTP reforma. Mes susidėliojome pagrindinius reformos akcentus, ministras pristatė, ką jis yra atlikęs reformos tikslais, kokie teisės aktų projektai parengti, pristatė ir tolimesnę reformos viziją“, – penktadienį BNS sakė I.Vėgėlė.
I.Vėgėlė akcentavo, kad VGTP reforma siekiama mažinti bylų skaičių, didinti finansavimą, atlikti administravimo sistemos pokyčius ir mažinti dokumentų, kuriuos turi pildyti advokatai, skaičių.
„Tarp jų (reformų aspektų – BNS) yra mažinamas valstybės garantuojamos teisinės pagalbos bylų skaičius. Dabar jis Lietuvoje yra didžiausias iš Baltijos valstybių, jis didesnis kartais, ne procentais. Taip pat tas mažėjimas turėtų lemti advokato valandinio įkainio didėjimą“, – kalbėjo advokatas.
I.Vėgėlė tvirtino, kad VGTP bylų skaičiaus mažinimas nepalies socialiai remtinų ir jautriausių visuomenės grupių, tačiau, anot jo, šiuo metu teisinę pagalbą gauna pakankamai platus ratas žmonių, kurį galima siaurinti.
„Kaip tas grupes išskirti, kur tikrai nereikšmingi atvejai – išmesti, o kas liečia socialiai remtiną asmenį – palikti, bus didžiausia užduotis“, – sakė Advokatų tarybos pirmininkas.
Šiuo metu advokatai gauna 13 eurų už valandą – anot I.Vėgėlės, atmetus išlaidas, advokatams lieka apie 6-7 eurai. Palyginimui, pasak jo, Teisingumo ministerijos perkama sinchroninio vertimo valanda kainuoja 50 eurų.
„Per trejus metus turėtumėm pasiekti kokybę, kainą ir biudžetą, koks yra kitų valstybių Europos Sąjungoje, ypatingai mes žiūrime į kaimynines – Estija, Latvija“, – pridūrė I. Vėgėlė.
Jis teigė, kad VGTP biudžetas jau yra pristatytas Seimui, tikėtina, kad jam gali būti pritarta.
„Mes tikimės ir ministras tikisi padaryti reformą per pirmąjį kitų metų pusmetį, (...) tada mes turėtume padaryti ryžtingiausius ir svarbiausius žingsnius“, – sakė advokatas.
Ministras: finansavimas didės
E.Jankevičius BNS sakė, kad bendras finansavimas VGTP didės iki 5,3 mln. eurų, o šiais metais jis siekė 3,8 mln. eurų.
„Spalio 16 dieną Vyriausybė pritarė pirminiam biudžeto projektui ir nusiuntėme į Seimą. Ten buvo daugiau lėšų VGTP numatyta. (...) Kitą savaitę Vyriausybės nutarimas bus ir kitais metais valandinis atlyginimas didės“, – kalbėjo ministras.
E.Jankevičius teigė, kad lėšos, kurios yra suplanuotos ir skirtos VGTP, kartais naudojamos neefektyviai.
„Nuo spalio mėnesio mes svarstom, kaip galima reformuoti VGTP. Šiandien 85 proc. VGTP darbuotojų tikrina advokatų sąskaitas, ar tikrai jie tiek laiko išnaudojo. Visas dėmesys yra sutelktas į finansus, į jų kontrolę“, – šnekėjo ministras.
Jis tvirtino, kad advokatai turi rašyti daug ataskaitų, o VGTP darbuotojai – jas tikrinti. Todėl siekiama supaprastinti sistemą, jog privalomų pildyti dokumentų skaičius mažėtų.
„Tą ką sutarėme (su Advokatų taryba – BNS) yra viskas praktiškai registruota. Lapkričio viduryje jau pateikėme keletą įstatymų projektų, kurie šiek tiek mažintų bylų skaičių, nes Lietuvoje yra daug daugiau bylų, kurias aptarnauja VGTP advokatai, nei Estijoje ar Latvijoje“, – kalbėjo ministras.
„Ir tuomet mes galėtume tikėtis geresnės kokybės ir didesnio advokatų dalyvavimo VGTP bylose“, – pridūrė jis.
Žadėjo protestuoti
Nesulaukdama Vyriausybės žadėtų permainų dėl valstybės teikiamos teisinės pagalbos sistemos reformavimo, Lietuvos advokatūra svarstė stabdyti teikiamą valstybės teisinę pagalbą, tačiau ketvirtadienį sutarus su teisingumo ministru, šių planų atsisakė.
Taip pat advokatūra penktadienį Vilniaus Gedimino prospekte vykusią tradicinę advokatų eiseną svarstė paversti į protesto akciją.
„Diskutavome ir džiaugiamės, kad radome bendrą viziją. Advokatų tarybos ir ministro vizijos sutampa“, – teigė I.Vėgėlė.